Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Vontatási szabályok B+E-vel?

Vontatási szabályok B+E-vel?

Figyelt kérdés

Akárhogy bogarászom a trailerezés szabályait, a magyar jogszabályok szerint nincs olyan autó, amivel legálisan trailereznék egy 2,7 tonnás trailerrel.

Vegyük a pl az Ml mercit ami kb a tréleresek 80%-a ezzel megy. Elmondható az is, hogy nagyrészűk (mivel ennek van értelme szerintem) 2.7 tonnás össztömegű trélert húz maga után. Az merci 3,5 tonnás horoggal van ez igaz, de itt jönnek a szabályok:


-(2) A pótkocsi (pótkocsik) össztömege nem haladhatja meg a vontatásra használt

a) személygépkocsi össztömegét,


Ez rendben is lenne mivel a merci össztömege 2870kg. Viszont utána jön ez a szabály:

-(4) Ráfutó fékkel felszerelt pótkocsi abban az esetben vontatható, ha a pótkocsi össztömege nem haladja meg a vonó jármű össztömegének a háromnegyedét.


Itt viszont már nem szabályos a merci sem mivel 2870-nek a háromnegyede 2152kg, tehát a 2,7-es tréler már nem jó. Azaz maximum a 2152kg össztömegű tréler lenne amit legaláisan húzhat.

Kia Sorentonál amin 3t-ás horog van és ezzel is sokan mennek, kevesebb az ösztömege, kvázi még kisebb tréler mehet fel mögé.


Továbbá, hogy tisztán értsem: Van egy adat ami megmondja, hogy mekkora az a súly amit a kocsi után köthetek, azaz vontatási súly: Legyen ez mondjuk 1800kg.

A magyar jogszabályok szerint megvan adva össztömeg szerint (az előbb felsoroltak), hogy mivel mit huzhatok. Egy 1800kg-os vonohorgú autóra felrakhatok 2,7 tonnás össztömegű trailert ha az autó össztömege révén ezt a magyar jogszabályok engedik? (Mert mondjuk 3t az össztömege a kocsinak, de csak 1,8t horog van rajt) Mert mondjuk felrakok egy 2,7 trailert meg egy f astrát. A trailer mondjuk 800 kiló, a f astra meg 1 tonna, akkor 1800kg huzhatóba is, meg a jogszabály szerinti össztömeg kritériumba is benne vagyok..?!


Köszi ha végigolvastad :D



2020. jún. 5. 17:10
1 2 3 4
 1/34 anonim ***** válasza:

2.7 tonna a teherbírása a trélernek. Tehát akkor a ML Merci mögött lévő pótkocsi összesen 2.7 tonna lehet.


Vagy #nemértem, gyere lépj be z autómentősök vagy a tréleresek facebook csoportba, ott ezzel foglalkoznak a srácok, én is onnét tanulok. Bár lényegében annyit tudok, hogy ha ML Mercivel húzok akármit legyen C+E jogsim aztán nem kötnek bele. Mert ha már meghaladja a 3.5 tonnát a cucc c1e jogsi kell ami ügye MHSZ óta nincs vagyis c1.

2020. jún. 5. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/34 anonim ***** válasza:

Én úgy tudom, hogy a forgalmiban feltüntetett érték a mérvadó.

Tehát ha az ML merci forgalmijában az van, hogy 3,5 t-át húzhat, akkor annyit húzhat. Attól függetlenül, hogy ráfutófékes.

2020. jún. 5. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/34 anonim ***** válasza:
A forgalmiban szereplő adatokat kell figyelembe venni. A vezetésre pedig a 326/2011 korm rendelet. Az jól leírja milyen kategóriával mit vezethetsz
2020. jún. 5. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/34 anonim ***** válasza:
Nem kerestem ki a jogszabályt, de vmi téves. Eleve ráfutófékkel nagyobb tömeg húzható, mint fék nélkül. Egyébként nem csak ráfutófék van. Különböző féktípusok vannak és ott mindenhol más a vontatási szabály.
2020. jún. 5. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/34 anonim ***** válasza:

Amennyiben a B kategóriához megszerzed a 96-os kódot:

“96. B kategóriájú járművek 750 kg-ot meghaladó megengedett legnagyobb össztömegű pótkocsival összekapcsolva, feltéve, hogy az így kialakított járműszerelvény legnagyobb megengedett össztömege 3500 kg és 4250 kg között van “

2020. jún. 5. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/34 A kérdező kommentje:
3. válaszoló: A forgalmiban szereplő adatokat ha nézem, akkor egy 1800kg-os autóra aminek (saját tömege 1500kg, össztömege 2000kg) rárakhatok egy 2,7 össztömegű trailert, ha a tréler saját súlya és a rajta lévő súly összege nem haladja meg a 1800kg-ot? Ha csak a forgalmiba leirtak alapján számolunk, és az általam leirt jogszabályokat nem tekintjük. Szerintem nem csak a forgalmiban megadott szám számit.
2020. jún. 5. 18:54
 7/34 anonim ***** válasza:

B kategóriával ez vezethető:

a) A 3500 kg-ot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsi, amelyben a vezetőülésen kívül legfeljebb nyolc állandó ülőhely van;

b) Az a) pont szerinti gépkocsiból és 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó (könnyű) pótkocsiból álló járműszerelvény. E járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 4250 kg;

c) Az a) pont szerinti gépkocsiból és 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó (nehéz) pótkocsiból álló járműszerelvény, feltéve, hogy a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem haladja meg a vontató jármű saját tömegét. E járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 3500 kg.


Ha megszerzed hozzá a 96-ot akkor mehetsz 3500 felé, de azután már kelleni fog az E kategória

2020. jún. 5. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/34 anonim ***** válasza:
Sajnos csak a forgalmi számít! Azért, mert az autó arra kapott engedélyt, többre nem.
2020. jún. 5. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/34 anonim ***** válasza:
Azért nem tehetsz rá nagyobbat, mert nem a tényleges súly számít, hanem a bejegyzett adat. Pl hiába van egy 5 tonnás trailer mondjuk 800 kg (csak random) nem vontathatod még üresen sem, ha annak megengedett legnagyobb össztömege meghaladja a forgalmidban lèvő vontathatósági adatot.
2020. jún. 5. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/34 anonim ***** válasza:
Pedig csak 800 kg súlyt vontatsz magad után, mégis szabàlytalan.
2020. jún. 5. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!