Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » ABS kerék nélkül?

ABS kerék nélkül?

Figyelt kérdés

Valamelyik nap a kollégám elmesélte hogyan törte majdnem össze az autóját. A 8-as főúton haladt hazafele délután a gumistól, mikor is a jobb első kerék kiesett az autó alól, valószínűleg mert nem voltak meghúzva a kerékcsavarok. Szerencsére baleset nem történt belőle, viszont az volt az érdekes, hogy hiába taposott bele a fékbe, az autó nem lassult szinte semmit. A fékpedál elkezdett remegni mint amikor az ABS dolgozik, ennek ellenére muszáj volt kézifékkel megfékeznie az autót. Ezután elvitte a szerelőjéhez az autót, hogy javítsa ki a sérüléseket rajta + nézze meg hogy mi a baj a fékrendszerrel. Meg is nézte, és semmi baj nem volt vele. A kereket visszahelyezve tökéletesen működött rajta minden (és működik azóta is, kb. 5 éve). Tehát az, hogy kerék nélkül picit sem volt hajlandó lassulni az autó, nem egy valamilyen ismeretlen hibára vezethető vissza, hanem egyszerűen így működik ilyen esetben az autó.

Ez miért van így? Miért nem lehet fékezni 3 kerékkel? Az oké, hogy nem fog olyan jól lassulni az autó mint normál állapotban, de azért valamennyire mégis kellene lassulnia.

Youtube-on is láttam már pár olyan videót, ahol kiesik a kerék az autót alól, az meg mit sem lassulva belerohan az előtte lévő autóba/korlátba/akármibe. Azoknál is ilyesmi történhetett? Egyáltalán hogy lehetséges az hogy teljesen elmegy a fékerő az autó alól?



2020. jún. 15. 17:00
 1/10 3 napos mákos lecsó ***** válasza:
94%
Azért mert a kerék nélküli kerékagyat nagyon könnyű minimális fékerővel 0-ra fékezni.
2020. jún. 15. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm a választ.

És akkor az teljesen normális, hogy ilyenkor semmi fékhatás sincsen?

2020. jún. 15. 17:04
 3/10 3 napos mákos lecsó ***** válasza:
Igen.
2020. jún. 15. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Az ABS feladata hogy ne tudd blokkolásig fékezni a kereket.

Ergo kerék nélkül a fék megfogja a tárcsat, ezért az ABS működésbelép és túrja vissza a pedált.

2020. jún. 15. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Hmmm, akkor ezek szerint ilyen esetben jobb ha nincs ABS az autóban, mert régebbi autónál simán lehet fékezni a megmaradt kerekekkel, maximum megpördül az autó.

Köszönöm a válaszokat.


Eszembejutott mégegy kérdés így most. (Ehhez kapcsolódik, így nem nyitok új kérdést.) Ha ez a kiesik a kerék egy új, elektromos autóval (vagy olyan hibriddel ahol a belsőégésű motor nincs közvetlen kapcsolatban a kerekekkel) történik meg, akkor ott hogyan lehet lefékezni az autót? Mert ha nincs "rekuperációs módban" az autó, akkor a villanymotor(ok) nem fogják lassítani az autót, tehát se motorfék se normál fék nincs, a gombos kéziféket meg nem lehet aktiválni menet közben (legalábbis amit én használok most, K Astra-t annál tudom hogy nem mert kipróbáltam, és már mástól is hallottam ugyanezt).

2020. jún. 15. 17:38
 6/10 anonim ***** válasza:

"Hmmm, akkor ezek szerint ilyen esetben jobb ha nincs ABS az autóban, mert régebbi autónál simán lehet fékezni a megmaradt kerekekkel, maximum megpördül az autó."


Azért ezt nem mondanám. Egy ilyen eseményre elhanyagolható az esély. De ha mégis megtörténne, leveszed a gyújtást (csak egy kattanást vissza, hogy a kormányzár ne zárjon le), és máris kikapcsol az ABS.

2020. jún. 15. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ha így végig gondolom akkor mégis jobb ilyen esetekben ha nincs ABS.

Mert akkor hiába fogja meg csak a tárcsát, attól még utána fog a többi fék.

2020. jún. 15. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Az elektromos kézifék is működik vészfékként, csak hosszan kell húzni.
2020. jún. 15. 19:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Mennyire hosszan? Én kb. 20 másodpercig húztam, nem csinált semmit.
2020. jún. 15. 20:03
 10/10 anonim ***** válasza:

Ha nincs ABS ilyenkor és belesatuzol csak úgy rántja keresztbe az autót.

Attól, hogy egy kerék nincs, pláne egy első ami a régebbi 3 körös rendszereknél is külön volt vezérelve, még a másik 3 ugyanúgy működik rendesen. Persze, hogy szar a fékhatás, mert hiányzik az egyik első kerék ami a fékezési teljesítmény, lassulás javarészét adja ilyenkor. ABS nélkül is ugyanolyan nehezen állna meg, csak még be is állna keresztbe.

2020. okt. 27. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!