Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Ha egy autót átvisznek egy...

Ha egy autót átvisznek egy ellentétes irányban közlekedő országba, akkor csakis szereléssel lehet a fényszórón változtatni?

Figyelt kérdés

Van olyan autótípus, ahol a vezető(=bárki) bentről csak egy kapcsolással átállíthatja a vetett fénysugár hosszát (és azt is, hogy melyik oldalon legyen a rövidebb és melyiken a hosszabb fény)?

((mindegy, hogy mondjuk Angliában szeretnéd odahonosítani az itthon vett kocsidat, vagy az ott vettet itthonra honosítani))

Ami azt illeti, én (attól még, hogy még nem vezettem még a másik oldalon), nagyon is tudom milyen ha nem jó a lámpa, égett már ki a jobb lámpám és valóban alig látni úgy sötétben a táblákat. Éppen ezért jó ha tudom mit csinálhatok a lámpával, mert még ha sose honosítanék külföldről behozott kocsit, hanem mondjuk csak kocsival lennék turista szigetországban, én már azalatt is jól szeretnék világítani (ehhez kevés a szembeoldalra kerülő erősebb lámpa leragasztása ‒arról már tudtam, hogy ilyen is van‒, én konkrétan a történet másik felére vagyok kíváncsi, azaz nemcsak a rossz oldalra kerülő erős lámpán kell gyengíteni, hanem erősíteni is kellene a szintén másik oldalra került gyengébb lámpán)...



2020. okt. 11. 20:49
 1/10 anonim ***** válasza:
86%

Nem, nincs olyan megoldás, amellyel a fénykéve alakja belülről állítható. Egyébként sem arról van szó, hogy van "erős" és "gyenge" lámpa, hanem az Európában elterjedt tompított fényszóróknál aszimmetrikus a fénykéve.

A parabolatükrös és vetítőlencsés fényszórók esetén az izzó és a fényszóró geometriája adja a fénykéve alakját, ezt nem tudod megváltoztatni. A mátrix LED fényszóróknál elméletileg van lehetőség rá, hogy ugyanaz a lámpatest jobbos és balos aszimmetrikus fényt is tudjon kibocsátani, de ennek szabályzását nem bízzák a vezetőre. A dinamikus mátrix LED-ek esetén, amelyek folyamatosan változtatják a fénykéve alakját, nem jelenthetne gondot az ilyesfajta határátlépés: a kamerák felismerik a jobb oldalon szembejövő autókat is és ki tudják takarni a fénykéve azon részeit, amik vakíthatnák a sofőröket. De nem tudom, ez a megoldás mennyire hatékony.

2020. okt. 11. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
84%
A fénysugár hosszát (dőlését) legtöbb autóban lehet egy tekerővel állítani. Az viszont, hogy melyik milyen nyalábot bocsájt ki csak a lámpatest cseréjével változtatható.
2020. okt. 11. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszi a választ. AKkor maradok az esetleges ilyen esetben a már ismert és egyszerűbb megoldásnál. (miért van akkor a kérdés? azért, hogy van-e más mószer ‒ tehát nincs)

Amikor úgy vezettem sötétben, hogy sokáig egyenes is volt az út és nem is jött szembe senki, megesett, hogy csak úgy ide-oda kapcsolgattam a bajuszkapcsolót. Nemcsak azt láttam, hogy a mi jobb lámpáink messzebbre* világítanak mint a baljaink, hanem azt is, hogy még a jobb oldali topmítottnál, is messzebbre világítanak a távolságik (és az mind2 oldalon nagyon messzire).

Tehát mit is nevezek „hagyományos megoldásnak”? Azt, hogy ha bal oldalon hajtok hazai kocsival (vagy ha szigeti kocsival hazajövök, ami ott van forgalomba helyezve, nincs honosítva), a távolsági fényszórókra bízom a táblaészlelést. Ha meg jönnek szembe és vissza kell vennem reflektorról tompítottra, nos, akkor még a megszokott közlekedésben (balon ülök és jobbra hajtok) is az van, hogy csak akkor látom sötétben a táblát, ha ahhoz már közel is vagyok. (elvileg üres úton tompítottal fel kéne messziről is ismerni a táblát, de ha jön hozzá egy szembejövő kocsi szembefénye, az máris ront a látásviszonyokon, amúgy is)


(*apropó messzebb, na ezt értettem a kérdés szövegében erősebb lámpa alatt, hogy messzebbre világít, a „gyengébb” meg rövidebb fényt vet, de gondolom már e kommentem előtt is érthető volt :) )

2020. okt. 11. 21:37
 4/10 A kérdező kommentje:

#2 igen, a dőlésszög beállítását azt én is megtaláltam az általam eddig vezetett kocsiban :) viszont az *csak* a dőlésszögön változtat, a két oldal egymáshoz való viszonyán nem.

azért ezt a választ is köszi ;)

2020. okt. 11. 21:38
 5/10 anonim ***** válasza:
84%

Igazán érdekes felfedezéseket tettél a személygépkocsik világítóberendezéseivel kapcsolatban. Csodálom, hogy mikor jogosítványt szereztél, ezekről nem esett szó.

Egyébként a jobb oldali tompított fényszóró nem világít messzebb, mint a bal oldali, még akkor sem, ha úgy tűnik. Jó beállítás esetén pontosan ugyanolyan messzire világít. Csak mindkettőnek aszimmetrikus a fénykévéje: jobb oldalon hosszabb, mint bal oldalon. A távolsági fényszórót viszont jól azonosítottad be: a tompítottnál hosszabb a fénykéve és szimmetrikus.

2020. okt. 11. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:

#5 pedig úgy tűnik. De volt szó róla kresztanfolyamon is már (nemcsak a tanulóautóban, amikor az egyik vezetőórát szándékosan estéra választottam), és bár 2011-ben tanultam (az élesben „felfedezést” sem a napokban tettem, hanem 2012-ben, abban az évben, amikor először vezettem egyedül a család akkori autóját), emlékszem, hogy a kresztankönyvben hogyan nézett ki az ábra a tompított fényszórókról, és még azt is úgy rajzolták, hogy balra egy rövidebb és jobbra egy hosszabb fénycsóvát rajzoltak...

ettől még minden választ, beleértve az utolsót is, zöldeztem, és elhiszem, hogy *csak úgy tűnik*, csupán erre a részre válaszoltam, hogy tűnni nagyon úgy tűnt...

jó tudni, hogy valójában nem a hossz teszi, hanem hogy nem pontosan előre irányul hanem előre-jobbra

2020. okt. 11. 22:15
 7/10 anonim ***** válasza:
79%

Nem tudom a régebbieknél hogyan van ez.

Pár hete láttam egy videót az új 3-as BMW menürendszeréről, és ott a külső világítás menüpontban volt olyan beállítás hogy jobb- vagy baloldali közlekedés, gondolom ezeknél a modern LED-es illetve lézeres fényszóróknál már be lehet állítani.

2020. okt. 11. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
#7 Azta! :O :)
2020. okt. 11. 22:31
 9/10 anonim ***** válasza:
87%

Modern projektoros lámpánál át lehet állítani.

De nem belűlről...

2020. okt. 12. 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
79%
Adaptív fényszóróknál már lehet belülről, a menürendszerből mint szinte mindent.
2020. okt. 12. 08:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!