Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Egyirányú utcában, mikor...

Egyirányú utcában, mikor mindkét oldalon parkolnak az autók, akkor kell indexelni?

Figyelt kérdés

Mert oktatóm, amikor először mentünk egyirányúban, azt mondta kell, de mikor elfelejtettem nem szólt érte.

Az első vizsgán megbuktam (parkolásnál), és a papír szerint az ilyen "kacsázás" (ingázás) indexszel hibapont.

Egy kicsit összezavart😅



2021. júl. 8. 22:56
1 2 3 4
 11/31 anonim ***** válasza:

Te tudod mivel buktattak, megkaptad a minősítő lapot is.

Lehet kissebb kormánymozdulatokkal ellavírozhattál volna középen.


"Képzeletbeli felezővonal meg itt nincs. Persze, az út szélessége képzeletben megfelezhető, de az más."


Nem más, de ettől még nem kell jobbra-balra indexelni. Azon húztak meg, hogy "kacsáztál".

2021. júl. 9. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/31 krwkco ***** válasza:

Egyirányú utcában ha felezővonalról akarunk beszélni, akkor az az úttest bal széle:

"d) A menetirány szerinti jobb oldal: az úttestnek az a része, amely - a menetirányt tekintve - az úttest útburkolati jellel megjelölt vagy képzeletbeli felezővonalától jobb oldalra esik. Egyirányú forgalmú úton és körfogalmú úton az úttest, továbbá osztottpályás úton a menetirányt tekintve jobb oldalra eső úttest teljes szélességében menetirány szerinti jobb oldalnak tekintendő."

2021. júl. 9. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 A kérdező kommentje:

11

Nem ezen buktam meg, mivel nem kellett egyirányúban mennem.

Parkolásnál buktam meg


Csak gondoltam megkérdezem ezt, mert oktatómmal hétfőn találkozok.

2021. júl. 9. 12:36
 14/31 anonim ***** válasza:

#12


"Egyirányú forgalmú úton [...] az úttest [...] teljes szélességében menetirány szerinti jobb oldalnak tekintendő."


Ez csak ennyit mond ki, hogy menetirán jobb oldalnak tekintendő.


Irányt változtat, aki: "terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat, másik útra bekanyarodik, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér..."


Egyirányú úton nincsenek forgalmi sávok. Az úttest képzeletbeli felezővonala pont középen lesz.

2021. júl. 9. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:
2021. júl. 9. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 krwkco ***** válasza:

Ha az egyirányú utca elég széles, akkor forgalmi sávok vannak rajta. Ez nem annyi, amennyin két autó elfér, hanem annyi, amennyin a legszélesebb szabályos jármű is tud oldaltávolságot tartani. Talán kétszer 3,5m , ha jól emlékszem. Ha a parkoló jármű kerüléséhez akárcsak részben át kell lépni a másik forgalmi sávba, akkor indexelni kell.

"e) Forgalmi sáv: az úttestnek egy gépkocsisor biztonságos közlekedésére elegendő szélességű - akár útburkolati jellel megjelölt, akár meg nem jelölt - része."

"29. § (1) * Aki járművel irányt változtat (terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat, másik útra bekanyarodik, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér stb.) köteles az azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveknek elsőbbséget adni.

(2) * Az irányváltoztatást - ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást - a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni."

2021. júl. 9. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 krwkco ***** válasza:

#4

"Egyirányú úton ...Az úttest képzeletbeli felezővonala pont középen lesz."

A "képzeletbeli felelzővonal" egy KRESZ-beli fogalom. Nem annyi, hogy elég erős-e a képzeletünk, hogy az utca közepére vizualizáljunk egy vonalat.

Ha egy egysávos egyirányú utcában középen lenne egy "képzeletbeli felezővonal", akkor a korábban említett szabály szerint állandóan indexelni kellene, mert az autó átlógna a felelzővonalon.

2021. júl. 9. 13:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 krwkco ***** válasza:
Nem #4, hanem #14.
2021. júl. 9. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:

#17 "Ha egy egysávos egyirányú utcában középen lenne egy "képzeletbeli felezővonal", akkor a korábban említett szabály szerint állandóan indexelni kellene, mert az autó átlógna a felelzővonalon."


Egyirányú utcában az úttest képzeletbeli felezővonalának átlépése irányváltoztatásnak számít, ezt írja a KRESZ.


Tehát az előtt kell indexelni, mielőtt áttérsz. Majd akkor is amikor visszatérsz. Szerintem.

Abban egyetértünk, hogy nem kell ide-oda indexelni, ha autókat kerülgetsz a képzeletbeli felezővonalat átlépve. Mert akkor még nem áll szándékodba visszatérni.

De miután hosszabb szakaszon elfogynak a jobb oldalt parkoló autók, az eddig úttest közepén haladó tanulónak jobbra kell jelezni, hogy visszatér középről.

Ilyen utcában és is voltam párszor oktatómmal, ráadásul egyenrangú kereszteződésekkel megspékelve, utáltam is rendesen.

2021. júl. 9. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 krwkco ***** válasza:

#8

"Linkelek egy képet, ahol most éppen nincsenek mindkét oldalon autók, de szoktak lenni.

[link]

...Az érkezéskor legközelebb lévő autó kerüléshez kell indexelni,..."

Szerintem itt nem kell indexelni. Egy sávon belül változtatsz irányt. Nincs olyan jármű, amelyik szabályosan megelőzhetne. Egy motoros sem, mert egynyomú járműnek tilos sávon belül előzni.

És ha nem kell indexelni, akkor a vizsgán az azt jelenti, hogy nem ajánlatos. Mert azt mondhatják, hogy nem ismered a szabályt, illetve félrevezető jelzést adtál, mintha le akarnál parkolni, vagy behajtani egy kapun.

2021. júl. 9. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!