Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Miért nem tesznek a kocsiba...

Miért nem tesznek a kocsiba gyárilag oldalsó fényszórókat?

Figyelt kérdés

Szerintem nagyon nagyon nagy szükség lenne oldalsó fényszóró felszerelésére. Azt is lehetne kapcsolgatni le fel és éjszaka mindenhol, nappal pedig lakott területen kívül tennék kötelezővé.


Ennek azért is volna értelme szerintem egyrészt mert a vadállatok ha szaladnak a bokorból (pl egy szarvas kiugrik onnan a susnyásból) akkor látni fogja, hogy ott világol valami és nem fut neki hanem megáll pont, mint ahogy sokszor a kocsik előtt csinálják.

Másrészt meg azért is lenne jó mert sokan nem használják a tükröt miközben haladnak hanemcsak egyenesen egy pontot néznek és sokszor bele esnek abba a hibába, hogy előzésbe kezdenek mikor őket előzik. Az ebből akadó gondokat is meg lehetne akadályozni ezzel a technikával mert ha nem is nézi a sofőr a tükrét, észre fogja venni, hogy valami felvillan a szeme sarkában és akkor reflexből a tükörbe néz.


Illetve még egy oka van az pedig az, hogy ha valaki hajtana ki a kereszteződésből akkor nem követ el olyan hibát főleg éjszaka, hogy oldalról neki csapódik vagy esetleg ha kinéz a kereszteződésnél akkor jobban fogja látni, hogy ha közeledik jármű.


Nektek mi a véleményetek? Szerintem nagyon jó ötlet lenne.



2022. nov. 6. 02:00
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
95%
Szerinted jó ötlet lenne, szerintem meg nem.
2022. nov. 6. 02:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:
És miért nem?
2022. nov. 6. 02:22
 3/13 anonim ***** válasza:
93%
Kérdező! Rohadtul nem érsz semmit az oldalra világító lámpáddal a vadak ellen! Ugrott már eléd vad? Mert elém igen, és fényes nappal. Teljesen kiszámíthatatlanok, mert ez is balról futott ki a bokrok közül, felezőnél megtorpant egy pillanatra, visszafordult, aztán mégis át akart futni. Ez olyan kérdés mint a múltkor, hogy nyomjuk a ködlámpát a vadak miatt, csak mire észreveszed, már kiszaladt eléd.
2022. nov. 6. 04:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
95%
Az első lámpa világít annyit oldalra, ami a vadak miatt kell. Az oldalsó lámpák miatt nem tudnád meghatározni, hogy milyen irányból látod az autót sötétben, így inkább veszélyforrás lenne.
2022. nov. 6. 05:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
88%

Tegyük tisztába a dolgokat, hogy miért felesleges, amit mondtál!


1) elém már ugrott vad, értsd róka, vaddisznó, őz, szarvas, fácán. Szerencsére egyszer sem lett baj, de a vadak éppen nem a te fényszóródon fognak agyalni, hanem viselkedésük bármilyen lehet ennek ellenére is lehet átszalad, vagy épp belerongyol a kocsiba. Helyette, sötétben válaszd meg a megfelelő tempót. Én pl 70el szoktam menni, rosszabb úton lassan. Egyszerű az oka ennek. Élve akarok hazaérni + nem mindegy mennyire sérül az autó + akik annyira sietni akarnak, mert este sem tudják megválasztani a megfelelő sebességet, még szabályos kereteken belül meg tudnak előzni.

2) tükör. Hát igen fel kellene fogni, hogy a 3 tükör nem kozmetikai célból van az autóban, mint ahogy azt a legtöbb női sofőr teszi, de férfiaknál is akad példa arra, hogy nem használja, holott kötelező! Ezt még forgalmi vezetésnél is elmondják, hogy a mögöttes forgalom követése is kötelező. Ráadásul, ha előzől, lakott területen kívül rövid duda jelzést adhatsz a szándékodra. Jó pár éve van jogsim igaz, eddig kétszer találkoztam ilyennel, hogy rövid duda jelzéssel jelezték a szándékukat. Vitathatatlan, hogy én sem teszem, de lehetséges.

3) a kereszteződésre nem tudom mit mondjak neked. A megoldás szintén nem ez. Kereszteződést két féle módon közelítesz meg. Elsőbbség adás kötelező tábla esetén lassan második fokozatban gurulva, körül nézel és ha nem jön senki mész, ha igen megállsz. Állj! Elsőbbség adás kötelező, azaz STOP tábla esetén a tábla vonalában eleve kötelező a megállás, különösen ajánlom éjszakai forgalomban a betartását. Vitathatatlan, hogy sokszor a sima elsőbbség adás tábla és STOP tábla kihelyezése logikátlan. A STOP táblát elsődlegesen olyan helyekre kellene kitenni, ahol beláthatatlan a kereszteződés, míg az elsőbbség adás kötelezőt, egy jól belátható kereszteződésbe tenném.


Összegezve itt vannak az indokok, hogy miért felesleges, amit kitaláltál. Nagyon egyszerű és alap szabály követéssel ezek a problémák elkerülhetők. Jó esetleg a vad gázolás nem, de megfelelő sebesség megválasztása esetén jó eséllyel élve kerülsz ki a dologból. Igaz, hogy az autód eltörik, de azt ne feledd sose, hogy sok esetben mindenkit hazavárnak, és két perccel korábbi időért nem éri meg a kockázatot, hogy egy tragikus végkimenetelű baleset legyen.

2022. nov. 6. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
92%
Érdekes, hogy a több ezer közlekedési mérnök miért nem gondolt erre.....valószínűleg gondoltak csak haszontalan.
2022. nov. 6. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
88%

"a vadállatok ha szaladnak a bokorból akkor látni fogja"


Az állatvilágban nagyon kevés olyan faj létezik, amelyiknek jobb a látása, mint a hallása. És még ennél is sokkal kevesebb olyan van, amelyiknek jó látása van, de amúgy meg kb. süket. Azaz ha az autó hangja nem riasztja el, akkor a fénye sem fogja.


"nem fut neki hanem megáll pont, mint ahogy sokszor a kocsik előtt csinálják"


Mert szerinted a fényt korábban már nem látják? A fényszórók nem csak nyílegyenesen világítanak, lehet látni oldalról is, mégis kiugranak elé. Nem azért ugranak ki, mert nem látják (illetve mint ahogy fentebb írtam: nem hallják), hanem azért, mert buta állatok és fogalmuk sincsen a veszélyről. Látják, hallják, de nem tudják, hogy az veszélyforrás, vagy pedig egyszerűen nem érdekli őket, pl. a hímeket párzási időszakban. Ezen az oldalsó fényszóró nem változtat.


"ha nem is nézi a sofőr a tükrét, észre fogja venni, hogy valami felvillan a szeme sarkában"


Ugyanott tartunk, mint az előbb. Az első fényszóró nem csak nyílegyenesen előre világít. Az nem egy lézer, ami csak egy egyenes vonalban világít. Nem véletlenül hívják úgy, hogy fénySZÓRÓ. Szórja a fényt. Nem tudom miért hiszed, hogy az autó oldalán lévő fényszórót jobban lehetne látni. Szerintem nem vagy teljesen tisztában a fény működésével.


"esetleg ha kinéz a kereszteződésnél akkor jobban fogja látni, hogy ha közeledik jármű"


És harmadszor is: AZ ELSŐ FÉNYSZÓRÓT IS LEHET LÁTNI OLDALRÓL!

2022. nov. 6. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
90%
A vadállatnak nincs annyi esze hogy a fény felé nem szabad futni, pláne ha az a fény 90km/órával halad oldalra. Szegény vad azt sem tudná merre ugorjon vagy ne.
2022. nov. 6. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
89%

Ne haragudj, de ekkora marhaságokat, amiket összezagyválsz én még nem hallottam.

A vad nem azért ugrik ki, mert nem látja hogy ott van valami. Másrészt ritkán szoktak álló autónak nekiugrani a vadak. Ha az ajtón van egy oldalra világító lámpa, abból szerinted mit látsz az autó előtt 300 m-nyire? Nem sokat! Ellenben az autó fényszóróit látod már távolról és akár közelről is. A vad is azt látja, nem azt ami az autó oldalán van.

Ha valaki mögötted előzésbe kezd, az ajtón oldalra világító lámpát maximum akkor látod, ha már közvetlenül melletted van. De akkor már látod világosban magát az autót is. Sötétben, mivel a fényszóró az autó elé világít, a fényét már jóval előbb látod, mint magát az autót melletted. Tehát megint csak semmi értelme az ötletednek. Ha valaki nem nézi a tükröt, erre (is) találták ki a holttérfigyelőt. Sokkal több értelme van.

Kereszteződés: nézel jobbra-balra. Az érkező autónak az elejét látod előbb, vagy az oldalajtaját? Megint csak semmi értelme.

2022. nov. 6. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
88%
Annyira bírom az ilyen szombat esti piálásokból született világmegváltó ötleteket.... :D
2022. nov. 6. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!