Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Miért füstölnek fehéren az autók?

Semmi, szinte por.. kérdése:

Miért füstölnek fehéren az autók?

Figyelt kérdés

Adott egy két hónapja, második autónak vásárolt ősrégi 176-os Punto 1.1-es, 55 lóerős motorral. Full fapad. Ez idő alatt beletettem már kb. 2000 km-et, vegyes használattal. Észrevettem azonban, hogy hidegen alapjáraton van egy nagyon kicsi fehéres füstje. Ez nem érdekelt, gondolom a kipufogóban megragadt víz párolog el, amikor bemelegszik, alapjáraton nincs füstje.


Azonban észrevettem mostanság, nem tudom, hogy a hideg idő miatt-e, de még meleg motornál is, ha nagyobb gázt adok neki, azért dob egy fehér füstöt. Gondoltam, hogy biztos ráfáztam, és hengerfejes vagy közelében van. Azonban a hűtővíz abszolút nem fogy belőle! Sőt, szép tiszta színe is van a tartályban, nem olajos. Ha letekerem az olajsapkát, ott sincs nyoma randinak a kettő folyadék között. Az olaj viszont hangyányit fogy belőle. Amikor megvettem, a nívó felénél volt. Rátöltöttem max jelig. Most 2000 km után egy nagyon kicsit a maximum alá csúszott ismét. Fogalmam sincs ez mennyi olaj fogyás lehet. Jövő héten viszem majd olajcserére először, így már nem töltök rá. De eleve egy ennyire idős, 24 éves motornál szerintem lehet, hogy ennyi még belefér. Meg amúgy is, tudtommal a motorolaj füstje kékes színű. Ez meg nem tűnik egyáltalán kékesnek.


Ami még érdekes, hogy nem minden kocsinál látok füstöt pl. ha a forgalmat nézem. Sok, régebbi kocsit látok füstölni most, ebben a hidegebb időben, de sok, velük egy korú, sőt típusú kocsi meg nem füstöl az utakon. Ugyan így, van sok fiatal autó is, amelyik füstöl. Ezek a füstölő autók mind már kopottak lennének? Nekem az elsődleges kocsim egy Skoda Rapid 1.0 TSi 2017-es. Az például még hidegen sem produkál semmiféle füstöt. Viszont vele egykorú autókat látok bőven az utakon, amelyek igen.


Technikailag képzettebb embereket kérdeznék ezért, pontosan mitől függ az, hogy egy autó, ebben a hidegebb időszakban füstől-e, vagy sem? Itt főleg a fehér füstre gondolok. A többi típusúról, kék, fekete, szürke, tudok. De a fehér olyan gyakorinak tűnik ilyenkor, hogy gyanús, hogy csak nem hengerfejes vagy ahhoz közeli az összes ilyen kocsi. Mégis, nem találom az összefüggést!


Előre is köszönöm a segítségeteket!



nov. 24. 12:22
 1/7 anonim ***** válasza:
95%
Azért, mert a hideg időben a kipufogó gázban levő vízgőz kicsapódik.
nov. 24. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
1/1 Értem, de akkor miért nem füstöl minden kocsi így? Van, hogy két azonos típusnál is, az egyik füstöl, a másik nem!
nov. 24. 12:33
 3/7 anonim ***** válasza:
95%
A bemelegedett kipufogóból egy idő után eltávozik a nedvesség és így abbamarad a gőzölés.
nov. 24. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Gőz és füst fogalma, annak különbsége, nem tudom hanyadik osztályban tanultuk.
nov. 24. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Az lenne a baj, ha nem fehéren füstölne, mert az motorhibát jelez!
nov. 24. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 krwkco ***** válasza:
73%

A benzin égésekor CO2 és H2O (víz) keletkezik. Ezért a kipufogón akkor is megy ki víz, ha a hűtőkör nem hibás.

A fehéres füst akkor látszik, ha a levegő relatív páratartalma több, mint 100%. Ez attól függ, hogy a kipufogógáz mennyi vizet tartalmaz, mennyire meleg és a vele keveredő levegő mennyire hideg.

nov. 24. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
77%
Más hatásfokon dolgozik a motor, a puntoénak nagyobb a hővesztesége, így melegebb a kipufogógáz is, ezért a hideg levegőből azonnal kicsapódik a pára. Nem atomfizika.
nov. 24. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!