Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Megelőzhetem azt a mentőautót,...

Megelőzhetem azt a mentőautót, amely fényjelzést ad, de hangjelzést nem?

Figyelt kérdés
dec. 2. 13:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
80%
Igen, a mentőnek (rendőrnek, tűzoltónak) akkor van elsőbbsége, ha hang- és fényjelzést is ad. De ez csak a jogi része, a gyakorlatban inkább ne tedd, vagy ha nagyon muszáj, akkor extrém körültekintéssel és úgy, hogy semmiképp ne zavard a haladását.
dec. 2. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
68%
Elméletben igen, fény és hangjelzés is kell, hogy elsőbbsége legyen. Ennek ellenére sokszor csak a fényt használják. De inkább ne előzd meg, nem véletlenül használja.
dec. 2. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Én is azt tudom mondani, mint az 1-es. Ha megy előtted pl. 20-szal,akkor ne menj mögötte ennyivel 50 km-t. De csak úgy előzd meg, hogy egyáltalán ne befolyásold az ő mozgását. Pl. ne kelljen miattad fékezni neki.
dec. 2. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

Meglehet előzni, a körülmények figyelembe vételével.

Én már előzetem meg mert lassan ment.

dec. 2. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
Nem szabad!
dec. 2. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Sajnos a KRESZ ebben nem világos. Álló jármű csak fényt működtethet, elhaladni mellett fokozott óvatossággal szabad.

Másik bekezdés az, hogy megkülönböztető jelzéseket használó járművet előzni tilos. Itt nem világos, hogy együttes használatra gondol a költő, vagy megengedő, logikai VAGY kapcsolatról van szó.

Amúgy én a helyedben nem előzném meg. Ha rendőr, akkor kedvére felkapcsolja a hangot is, el kell engedned. Ha meg mentő, a végén még felkerülsz a youtube-ra, hogy "mi is 160-nal megyünk, de neki sietősebb", ilyet is láttam már.


1-esnek, 2-esnek üzenem, hogy igen, rendőri jelzést és vasúti átjárót leszámítva valóban akkor van minden egyéb esetben elsőbbsége, ha együttesen működteti a jelzéseket, de párhuzamos úton két egyenesen haladó jármű között nem elsőbbség kérdése az előzés, viszont amint megpróbálnád a csak fényjelzést használó járművet előzni, ha ő pont felkapcsolja a hangot is, mert pont utolér valakit, aki nála is lassabb, te meg épp előzöd, ami miatt nem tud besorolni, akkor már egyből szabálytalan vagy, még ha úgy is értelmezzük a KRESZ-t, hogy az előzés megkezdése szabályos volt. Szóval én abszolút nem ajánlom.

dec. 2. 23:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Én sem akarom megelőzni, még tanulom a kreszt, csak ez furcsa volt nekem, hogy mondták, hogy ezt lehet. Köszi mindenkinek.
dec. 3. 06:32
 8/11 anonim ***** válasza:

"viszont amint megpróbálnád a csak fényjelzést használó járművet előzni, ha ő pont felkapcsolja a hangot is, mert pont utolér valakit, aki nála is lassabb, te meg épp előzöd, ami miatt nem tud besorolni, akkor már egyből szabálytalan vagy"


Az oda is baszna, ha ez így működne. Ez alapján soha nem előzhetnél meg mentőt, rendőrt vagy tűzoltót, mert mi van, ha az pont előzés közben kapcsolja be a megkülönböztető jelzését.


Ne érts félre, én sem javaslom ilyen esetben az előzést, mert biztos nem véletlenül megy a fényjelzés, szóval tényleg fokozott óvatossággal illik bármit is csinálni egy ilyen mentő környékén. De csak "illik", mert a kresz szerint egészen pontosan semmit sem jelent, ha csak fényjelzést használ az adott jármű.

dec. 3. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
#8 Pedig megteheti, ha akarja, csak nyilván nem fogja. De ha megtenné, így működne. A múltkor motorral mentem autópályán, és pont ezt csinálta a rendőr, amint lehagytam, bekapcsolt mindent, amint megelőzött, lekapcsolta, kisorolt elém és visszalassított, aztán megint. Gyakorlatilag versenyeztünk, gondolom unatkozott.
dec. 3. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

#6: Hogy jön a párhuzamos út az előzéshez? Ne kreáljunk már olyan problémát, ami nem is kérdés.

Ahogy írtam, nem javasolt megelőzni.

Sokan nem tudják, hogy pl. azétr megy lassan egy mentő mert életmentő beavatkozást végeznek közben, vagy koraszülöttet visznek. Ilyen esetben a csecsemő egy hirtelen fékezéstől agyvérzést tud kapni

dec. 3. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!