Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Benzin-dizel, szivo-turbo, mi...

Benzin-dizel, szivo-turbo, mi a kulombseg nagyvonalakban?

Figyelt kérdés
2011. máj. 14. 11:35
 1/6 anonim ***** válasza:

[link]

[link]

[link]

A szívó- és turbómotorra nem találtam szép meghatározást, ami első találatként beugrana a Google-keresésben. A lényeg annyi, hogy a szívómotorban a szívóütem során a hengerben a nyomás a légköri nyomásnál kisebb, vagyis a levegőt (vagy üzemanyag-levegő keveréket) a külső légnyomás "hajtja be" a hengerbe. A feltöltött motornál egy kompresszor nagy nyomással tolja befelé a hengerbe a levegőt vagy ami épp a szívóoldalon van. Ez lehet mechanikusan hajtott kompresszor vagy turbófeltöltő. Az előbbit a főtengelyről, szíjjal hajtják, az utóbbit a kifelé vágtató kipufogógáz hajtja.

2011. máj. 14. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszt! Lenyegeben azt tudom hogy egy szimpla dizel meg benzinmotor kozott mi a kulombseg, csak arra lennek kivancsi, hogy ezek a szivodizel, turbodizel dolgok miben ternek el? + csak dizel autoban lehet turbo?
2011. máj. 14. 11:44
 3/6 anonim ***** válasza:

A szívódízel - mint a neve is mutatja - szívómotor. Elmozdul lefelé a dugattyú, kisebb lesz a légnyomás a hengerben, mint kinn, kinyit a szívószelep és bejut annyi levegő, amennyit be tud szívni. Aztán azt sűríti és ahhoz fecskendezi be az üzemanyagot. A turbódízelnél a kifelé süvítő kipufogógáz meghajt egy kompresszort, így a levegő nem csak úgy, egyszerűen megy befelé, hanem nagy nyomással érkezik. Vagyis a szívószelep nyitása után nem légköri nyomással áramlik befelé, hanem a kompresszor nyomja. Ez azért jó, mert ugyanannyi idő alatt, ugyanannyi helyre több levegőt lehet bepréselni. Ehhez több gázolajat is lehet befecskendezni, tehát ugyanakkora lökettérfogatból nagyobb teljesítményt lehet kihozni.

Egyébként a feltöltés Otto-motoron is használható, sőt, intenzíven használják is, mióta kitört a downsizing, mint új elmebaj. Ugyanúgy működik ott is, mint a dízelmotorokon: nagy nyomással megy befelé az üzemanyag-levegő keverék (közvetlen befecskendezés esetén csak a levegő) és ugyanakkora lökettérfogatban több levegő és benzin "fér el", nagyobb lesz a teljesítmény.

2011. máj. 14. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Nagyon koszonom!!!
2011. máj. 16. 19:50
 5/6 anonim válasza:
Az mér rendben van külföldi írógépekről hiányoznak a hosszú magánhangzók,de az már komoly helyesírási hiba,hogy:külömbség, különbség helyett!
2011. máj. 18. 18:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Csak tudod, ez a ket betu eleg kozel van egymashoz, utolag mar eszrevettem, csak sajnos nem lehet javitani!
2011. máj. 19. 19:11

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!