Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » A 2000 körüli autókon miért...

A 2000 körüli autókon miért kisebb a jobb oldali visszapillantó mint a bal?

Figyelt kérdés

Észrevettem hogy nagyon sok 2000 körüli autón kisebb a jobb tükör. Miért? Elég suta így...


Apámnak volt egy 99es cordobaja azon egyforma volt, most egy 2008as cordoba van neki, azon is egyforma, viszont a 2000-2003 között gyártott cordobakon kisebb a jobb tükör mint a bal. Az én 2000es Skoda fabianon is. Meg nagyon sok autón láttam így, miért van ez?


2012. jan. 4. 15:14
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

A VW-konszern szokása volt az, hogy csökkentett méretű tükröt raktak jobb oldalra. Így valamivel kisebb a légellenállás és a szélzaj. A bal oldalon aszférikus, holttérmentes tükröket használtak, a jobb oldalon viszont egy kisebb, egyszerű domború tükör is elég volt, amit ott kellett nézni, azt abból is lehetett látni.

A bal oldalon ugyanis veszélyesebb volt a holttér: ha valaki nem vette észre az ott megbúvó, épp előzni készülő motorost, könnyen elé válthatott sávot és kész volt a baj. Jobb oldalon viszont nem szokás előzni, ott nem kell annyira hátrafelé nézelődni. Érdekesség, hogy a jobbkormányos autókon pont fordítva voltak kiosztva a tükrök: a jobb oldali volt a nagyobb.

Viszont mióta a tükörbe építik az oldalindexet, visszatértek a hagyományos méretű jobb oldali tükörhöz, mert csak így lehet biztosítani, hogy szimmetrikusak legyenek az indexek a hossztengelyre.

2012. jan. 4. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A VW mellett a Mercedes-Benz-eken is szokás volt ilyet használni. Fordokon mondjuk nem láttam még aszimetrikus megoldást, gondolom nem is fogom.


Ha valakit vagyon zavar, akkor kell jobbkormányos autóról keríteni sofőroldali tükröt, az méretben azonos a balkormányos bal oldalával. :)

2012. jan. 4. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
2001-es Póló classicomon is felemás van, vettem rá póttükröt, mint a tanulókocsikon van, mert semmit se lehet benne látni. Sima egyenes tükröt tettek bele gyárilag.
2012. jan. 4. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Ez a lehető legnagyobb baromság volt. Nekem is Seatom van (Cordoba) és nagyon sokszor megfordult már a fejemben hogy keresek egy bontót és veszek egy angol Cordobaról jobb tükröt rá.
2012. jan. 5. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!