Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Kanyarfény utólag hogyan?

Kanyarfény utólag hogyan?

Figyelt kérdés
Új autókban van "kanyarfény"nek nevezett dolog szóval adott irányba indexeléskor világít az iránynak megfelelő ködlámpa vagy plusz lámpa mindegy.Hogy lehetne ezt utólag kivitelezni?
2012. febr. 1. 20:52
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha értesz az elektronikához alap szinten, akkor meg tudod oldani. Ha nem akkor feleslegesen magyaráznánk, mint az ABC-t az ovodásnak.
2012. febr. 1. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Igen alap dolgokat azért vágom beszereltem már pár gyári cuccot utólag az autómba(ködlámpa,fényszórómosó,tolatóradar stb.)
2012. febr. 1. 21:08
 3/6 anonim ***** válasza:
Nem vagyok szakértő a témában, de gondolom nem mindegy, hogy milyen a kormánymű. Bár az is lehet, h mindegy, mert minden esetben meg lehet trükközni, de gondolom egy relative újabb gyártmányú autónál egyszerűbb megoldani, mint mondjuk egy 15-20 évesben.
2012. febr. 2. 08:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
én olyanról hallottam, hogy a kormány eltekerésekor kezd el világítani az adott oldali ködlámpa. Újabb autóknál van kanyarkövető fényszóró, ez motorosan mozog, a kormány tekerése közben.
2012. febr. 2. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Természetesen megoldható a dolog.

A leg egyszerűbb az indexlámpákat vezérlő indexkapcsolóról vezérelni a rendszert, azért mondom így mert egy sor függőséget kell relékkel vagy tranzisztorokkal kialakítani, pl. ráadott gyujtás, ködlámpa kikapcsolva, világitás bekapcsolva, stb... Ez nem feladat, több munka bekábelezni és kibontani a kapcsolót, mint bekötni. ennek hátránya, hogy csak indexelés közben működik. (mondjuk kanyarodáskor illik idexelni... :D )


A másik, "igazibb" verzió, hogy a kormánykerék szöghelyzetét figyeljük valamilyen módon. Erre két lehetőség van: ha az autóban mert kellőképpen új modell vagy van gyárilag kormánykerék érzékelő, ilyenkor a can bus ról kel a jeleket levenni. Ha nincs, akkor viszont célszerűen egy potméterrel kell mechanikus úton megoldani hogy érzékelje a kormánykerék állását. Vagy esetleg a kormány utastérben lévő rúdjára erősíteni valamilyen jeladót (pl hall elemeset) ami egy bizonyos fordulásnál kapcsol, de ez se a legjobb mert a kormány többször fordul el. A legjobb valahogy egy potmétert forgatni és egy AVR vagy PIC mikrovezérlő analóg bemenetére vezetni és az abban futó program a potméter és ezálltal a kormánykerék állásától függően vezéreli a két ködlámpát. Ebben az esetben az indexkapcsolós megoldásnál írt függőségeket célszerűen a mikrokontroller programjában kell szoftveres úton kialakítani.


Utóbbi esetnél a következő a baj: az elektronika nem nagy durranás egy kis programozási tudás és tervezői tapasztalat kell. Ami itt feladat, az hogy a kormányműhöz kell nyúlni mechanikusan, ami adott esetben akár életveszélyes is lehet ha pl. megszorul az érzékelők miatt a kormány, akkor irányíthatatlanná válhat az autó. azon kívül, mivel ez az autó biztonsági tulajdonságainak megváltoztatását jelenti, így átalakítási engedély köteles. ahhoz meg mérnök által készített dokumentációk és E jeles alkatrészek felhasználása szükséges. röviden ennyi. kb.

2016. márc. 23. 18:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 shark300 ***** válasza:

Ha valaki belefut még ebbe a kérdésbe:


Hivatalosan a lámpának is alkalmasnak kell lennie a kanyarfényre:


"A járműre csak jóváhagyási jellel ellátott kanyarodási lámpát szabad felszerelni. E lámpa kiegészítő jele a K. Egyesített kanyarodási lámpa és ködfényszóró esetében a lámpán együttesen megtalálható a K és a B kiegészítőjel."


[link]


Az én VW Caddy-mben be lehet szoftveresen kapcsolni a kanyarfényt, de inkább cseréltettem komplett ködlámpát is, mert valóban más a két lámpa (nem csak a jel hiányzik), emiatt az eredeti helyére be kellett faragni az újat.

2023. jan. 3. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!