Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Hogy kell szépen váltani? Van...

Hogy kell szépen váltani? Van valami trükk erre?

Figyelt kérdés

Friss jogsis vagyok, idáig többnyire a városban vezettem. Sajnos a váltással szokott lenni problémám, ugyanis én bal kezes vagyok, azzal a kezemmel csinálok mindent és jobb kézzel egyszerűen iszonyat béna vagyok. Na mármost mondjuk ötödikbe berakni nekem a váltót kész kínszenvedés, mert a Skodánkba nagyon ki kell tolni oldalra, szinte már kitöröm a csuklómat. Néha sikerül az esetek többségében azonban alaposan szenvedek mire sikerül beraknom, és az sem segít hogy közben az apám üvöltözik velem, hogy milyen béna vagyok... :(

Szóval van erre esetleg valami trükk? Hogy tudnék szépen váltani, úgyhogy nehogy eltörjem a váltót, mert apám mindig ezt mondogatja...


2012. aug. 17. 17:24
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

1,nem fogod eltörni a váltót

2,minél többet vezetsz,annál jobban belejössz a váltásba is,

2012. aug. 17. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
Beállitod ideálisra az ülést, magasság, távolság, háttámla. A többi jön majd magától, észre sem veszed. Apudnak meg mond meg ne kiabáljon, ez csak ront a helyzeten.
2012. aug. 17. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
A váltót nem fogod eltörni. :D Hát a jobb kezed majd csak hozzászokik, és akkor tudod majd irányítani rendesen.
2012. aug. 17. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

vegyél jobbkormányos autót :DDDD najó, ez csak poén :)


amúgy én meg végletesen jobb kezes vagyok, ha kitennének, Angliába vezetni, tuti, h kb ugyanaz lenne a bajom, mint most neked :)


a gyakorlás meghozza gyümölcsét, apudat meg nyugtasd meg, vagy vegyél saját autót :D

2012. aug. 17. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
Köszi rendesek vagytok! Remélem hamarosan belejövök. Amúgy megkérdezhetem még hogy ti mikor éreztétek már rutinosnak magatokat? Amikor már nem azon görcsöltetek hogy mindent jól csináltok-e, hanem csak élveztétek a vezetést?
2012. aug. 17. 18:22
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

nekem is sokszor gond volt az elején h 5helyett 3ba raktam vissza sokszor, majd megszokod

nem lesz baja a váltónak, se a motornak

apád egy kis bu*i ha folyton baszogat meg olyan hülyeséget mond h eltörik, akkor inkább áramot vezessen, mint autót

nyugi majd belejösz, lányoknak nehezebben megy

2012. aug. 17. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

Ugyan a váltást, mint olyat, nem fogod tudni elhagyni (ha csak nem veszel automata váltós kocsit -> "gombhoz a kabátot" tipikus esete), ellenben a váltást megkönnyítheted magadnak.


Először is: az már régen rossz, ha erőlködni kell a váltóval. A nehéz járású, akadó váltó hibás. Hibája eredhet egyszerűen rossz összeszerelésből, kopottságből, vagy rossz viszkozitású/sűrűségű hajtóműolajból.


Abban az esetben, ha a váltó jó, az üléspozíció lehet még ludas. Igyekezz úgy beállítani magad, hogy maximum a válladból megmozdulva elérd mind az 5 (6?) pozíciót. Itt jegyezném meg, hogy a nehézkesen kezelhető váltók megszelídítésére két módszer is létezik. Ez egyik, hogy váltás közben finoman lefelé (a váltókarral párhuzamos irányban) nyomsz. A másik (mely kopott váltóknál igen hasznos), hogy amikor a kiválasztott fokozat "rublikája" már megvan, finom rázással rakod be (kvázi "feszegeted", "türkéled") a helyére, és veszed onnan ki. Egyik módszert sem szabad erőből csinálni... akkor ugyanis több kár származik belőle mint haszon.


Talán triviális, de a váltó bizonyos fokozatai csak bizonyos sebességfokozatokhoz valóak. Minden ettől eltérő párosítás megvalósítható, de az roppant erőfeszítéssel jár. Tapasztald ki, hogy egy adott fokozatban mely sebesség az, ahol a legkönnyebben tudsz váltani.


Érdemes megvizsgáltatni a kuplungot, ha minden kötél szakad. Előfordulhat, hogy nem emel ki, és emiatt nehézkes a váltás.


Fontos tudni még azt, hogy bár nem egészen üzemanyag kímélő módszer, és az elsajátítása is hosszú folyamat, de LEHET kuplung nélkül is váltani. A módszer lényege, hogy a kerekekről betáplált mindenkori fordulatszámhoz, a célzott kapcsolási fok arányaiból visszavezetve tartozik egy olyan motorfordulatszám, ahol a váltó gyakorlatilag semmilyen irányban nem közvetít erőt. Ebben a pozícióban könnyen kezelhető váltó mellett a váltás kuplung nélkül kivitelezhető.


Adott esetben kuplunggal megtámogatva ez a módszer az adott váltón elérhető legkönnyebb váltás lehetőségét jelenti.


Remélem tudtam segíteni.. :)

2012. aug. 17. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Én csak azt mondom erre hogy gyakorolni gyakorolni gyakorolni. Még a wcn is váltogass képzeletbe felfelé és lefelé. :)
2012. aug. 18. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek, aranyosak vagytok!
2012. aug. 18. 13:41
 10/11 anonim ***** válasza:
Gyakorolni kell, 100-200 km városi vezetés után önállóan, nem leszel profi, de már az alapok kialakulnak, el fogsz tudni menni a-ból b-be. Még több idő kell, hogy valami tapasztalatot, rutint szerezz. Ha elcseszel valamit egyszer-kétszer, nem dől össze a világ. Legközelebb már másképp csinálod. Nekem is a váltás Golf-on egy katasztrófa volt, az első 40-50 km során. Most már ez a része megy, néha még felfelé váltásnál 2-ből 3-ba van egy minimális ütés, de már ez is kezd elmúlni. Ha van időd szánj rá egy órát hetente egyszer-kétszer vezetésre. Ha nem gyakorlod akkor nincs sok értelme a jogsinak. Sokan ismerőseim verik a mellüket mióta van vezetőiengedélyük és vezetek 2-3 év alatt 1000 km-t kb.
2017. máj. 29. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!