Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Hogy működik a mozgáskorlátozo...

Hogy működik a mozgáskorlátozottak részére felajánlott támogatás?

Figyelt kérdés

Az lenne a kérdés, hogy van-e olyan köztetek akinek úgy lett autója, hogy a mozgáskorlátozott családtag igénylésével támogatást kaptatok autóra!?

Ha igen akkor mik kellenek hozzá? mennyit kaphatunk? milyen autót vehetünk? mikor igénylehetjük stb..

Nagyon sokmindent olvastunk ezügyben..és már nem tudjuk mi igaz és mi sem..

Szükség lenne egy autóra, mert az állandó buszozás a részére megterhelő. :(

köszönöm a segítségeteket!



2012. dec. 21. 13:45
 1/1 Alex67 ***** válasza:

A mozgáskorlátozott személyek személygépkocsi szerzési támogatása

Jogszabályi hivatkozás:

164/1995. (XII. 27.) kormány rendelet a súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló kormány rendelet és módosításai



Mire fordítható a szerzési támogatás?


Személygépkocsi vásárlására.

Segédmotoros kerékpárnak minősülő, három- vagy négykerekű jármű segédmotoros rokkantkocsi vásárlására a megyei rehabilitációs főorvos javaslata alapján.

Gépi meghajtású kerekesszék vásárlására,

Járműnek nem minősülő, sík úton önerejéből 6 km/óra sebességnél gyorsabban haladni nem képes gépi meghajtású kerekesszék vásárlása a megyei rehabilitációs főorvos javaslata alapján, vagy a

a Szociális és Családügyi Minisztérium előzetes engedélyével a külföldről behozandó személygépkocsi, illetőleg segédmotoros rokkantkocsi vagy kerekesszék vám- és általános forgalmi adó költségének megtérítéséhez.


Milyen feltételei vannak a személygépkocsi vásárlásának?


Belföldi kereskedelmi forgalomban történő vásárlás,

a fogyasztói ára ne haladja meg a 3 millió forintot,

legfeljebb 1610 cm3 lökettérfogatú benzinüzemű, illetve legfeljebb 2000 cm3 lökettérfogatú dízelüzemű személygépkocsi lehet.


A szerzési támogatással megvásárolt vagy külföldről behozott személygépkocsit a szerzési támogatásra jogosult a vásárlás, illetőleg a belföldi forgalom számára történő vámkezelés időpontjától számított három éven belül csak az illetékes Megyei Közigazgatási Hivatal előzetes hozzájárulásával adhatja el. Az elidegenítési tilalmat a járműnyilvántartásba az állam javára kell bejegyezni.


Ki és milyen feltételekkel lehet jogosult szerzési támogatásra?


1. Szerzési támogatásra való jogosultsága annak a súlyos mozgáskorlátozott személynek állapítható meg, aki az alábbi feltételeknek együttesen megfelel:


aki érvényes vezetői engedéllyel - segédmotoros rokkantkocsi szerzési támogatására irányuló kérelem esetén járművezetői igazolvánnyal - rendelkezik, vagy

a gépjármű-vezetői alkalmasságát a szakértői bizottság megállapította és

akinek a családjában az egy főre jutó, a kérelem beadását megelőző év havi átlagos nettó jövedelme a kérelem beadásának évében, január 1. napján érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének kettő és félszeresét nem haladja meg, (Ez 2005. jan. 1.-én 24 700 x 2,5 = 61.750 Ft.) továbbá

a kérelem benyújtását megelőző hét éven belül mozgáskorlátozottságára tekintettel nem részesült szerzési támogatásban vagy gépjármű-behozatali vámmentességben.


2. Szerzési támogatásra való jogosultsága állapítható meg annak a személynek is:


aki a vele közös háztartásban élő 3. életévét betöltött súlyos mozgáskorlátozott kiskorú gyermeke személygépkocsival történő szállítását írásbeli nyilatkozatban vállalja, ha a szállítás a gyermek tanulói jogviszonya, gyógykezelése, rendszeres intézményi ellátása miatt indokolt, valamint

aki érvényes vezetői engedéllyel rendelkezik, és

akinek a családjában az egy főre jutó, a kérelem beadását megelőző év havi átlagos nettó jövedelme a kérelem beadásának évében, január 1. napján érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének kettő és félszeresét nem haladja meg.

aki saját vagy más személy mozgáskorlátozottságára, vagy súlyos mozgáskorlátozottságára tekintettel a kérelem benyújtását megelőző hét éven belül nem részesült szerzési támogatásban vagy gépjármű-behozatali vámmentességben.


3. Az alábbi feltételek együttes fennállása esetén szerzési támogatásra való jogosultságot állapíthat meg annak a súlyos mozgáskorlátozott személynek is:


aki a szakértői bizottság véleménye szerint gépjármű vezetésére alkalmatlan,

akinek a családjában az egy főre jutó, a kérelem beadását megelőző év havi átlagos nettó jövedelme a kérelem beadásának évében, január 1. napján érvényes öregségi nyugdíj legkisebb összegének kettő és félszeresét nem haladja meg,

a kérelem benyújtását megelőző hét éven belül mozgáskorlátozottságára tekintettel nem részesült szerzési támogatásban vagy gépjármű-behozatali vámmentességben,

akinek a gépjármű használata munkaviszonya vagy tanulói jogviszonya fenntartása miatt indokolt,

akinek a szállítását érvényes vezetői engedéllyel rendelkező, vele legalább egy éve közös háztartásban élő, nagykorú gyermeke, testvére írásbeli nyilatkozatban vállalja.


A hozzájutás módja?

Az írásbeli kérelmet a lakóhely vagy tartózkodási hely szerinti illetékes települési önkormányzat jegyzőjéhez kell benyújtani a szükséges igazolásokkal együtt.


A kérelem beadásának határideje?

Az írásbeli kérelem minden év április 30-áig nyújtható be.


Milyen igazolások szükségesek?


A súlyosan mozgáskorlátozott, illetve a szállítást végző személy érvényes vezetői engedélyének, forgalmi engedélyének fénymásolata.

Ha a súlyosan mozgáskorlátozott személy érvényes vezetői engedéllyel nem rendelkezik, a gépjárművezető alkalmatlanságát igazoló szakvélemény fénymásolata.

Gyógykezelésre vonatkozó igazolás.

Ha a szerzései támogatást kerekesszék (segédmotoros rokkantkocsi) vásárlására használják fel, akkor a megyei rehabilitációs főorvos javaslata.

A jövedelemigazolások.

A munkaviszony, a tanulói jogviszony fennállására vonatkozó igazolás.

Nyugdíjasok esetében a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság igazolása a tárgyévet megelőző évben kapott nyugdíj összegéről.

Vállalkozók esetében az APEH igazolása a megelőző év jövedelméről, adóigazolás.

A súlyos mozgáskorlátozott személy házastársa, illetőleg szülője (a szállítást végző személy) írásbeli nyilatkozata, hogy a súlyos mozgáskorlátozott személy személygépkocsival történő szállítását vállalja.

A súlyos mozgáskorlátozott, illetve a szállítást végző személy nyilatkozata, hogy a kérelem benyújtását megelőző hét éven belül saját vagy más személy mozgáskorlátozottságára, vagy súlyos mozgáskorlátozottságára tekintettel nem részesült gépjármű-vásárlási vagy szerzési támogatásban, valamint gépjármű-behozatali vámmentességben.

Ha a súlyos mozgáskorlátozott személy egyedülálló, az arról való nyilatkozat.


Mely szerv dönt a kérelemről?

A megyei közigazgatási hivatal által létrehozott bizottság. A kérelmeket a jegyzőnek kell előterjeszteni a hivatal által létrehozott bizottságnak minden év június 30.-ig. A hivatal pedig július 31-ig hoz határozatot.


Mely szerv folyósítja a támogatást?

Az illetékes megyei közigazgatási hivatal a szerzési és átalakítási támogatás kielégítését megállapító határozatának jogerőre emelkedését követő 15 napon belül névre szóló utalványt állít ki a súlyos mozgáskorlátozott vagy a szállítást végző személy részére.


Fontos tudnivaló!

Az utalvány kiállítása előtt megvásárolt, illetőleg átalakított személygépkocsi esetén a szerzési, valamint az átalakítási támogatás nem folyósítható.


Mekkora lehet a szerzési támogatás mértéke:


A vételár, illetve a vám és általános forgalmi adó együttes költségének 60%-a, legfeljebb azonban 300.000 forint.

Segédmotoros rokkantkocsi és kerekesszék belföldi forgalomban történő beszerzése esetén a szerzési támogatás szempontjából vételárnak a társadalombiztosítási támogatással csökkentett vételár minősül.


Hány évenként vehető igénybe a támogatás?


Szerzési támogatás ugyanazon személyre tekintettel hétévenként egy ízben adható.


Ki részesíthető előnyben a támogatás elbírálásánál?


A kielégítésnél előnyben részesíthető az a súlyos mozgáskorlátozott személy, aki


saját jogán jogosult a szerzési és/vagy átalakítási támogatásra,

a személygépkocsit rehabilitáció céljából használná (munkaviszony, tanulói jogviszony folytatása),

egyedülálló,

a szerzési támogatás összegét segédmotoros rokkantkocsi vagy kerekesszék vásárlására használja fel,

a honvédelmi kötelezettség teljesítése során, azzal összefüggésben vált súlyos mozgáskorlátozottá.


További tudnivalók!


Gyógykezelésnek a havi legalább két alkalommal a súlyos mozgáskorlátozott személy egészsége megőrzése miatt gyógyító intézetbe történő szállítása értendő.

Intézményi ellátásnak a személyes gondoskodást nyújtó szociális, valamint a gyermek habilitációját, rehabilitációját, fejlesztő foglalkoztatását szolgáló egyéb intézmény - gondozás, nevelés, oktatás céljából történő - rendszeres látogatása minősül.

Tanulói jogviszony: a korai fejlesztésben és gondozásban részesülő, a képzési kötelezettségét teljesítő, a bölcsőde gondozottja, a közoktatási intézmény neveltje vagy tanulója, a felsőoktatási intézmény hallgatója, ha nevelése, gondozása, oktatása a hat hónapot meghaladja, az átképzésben részesülő munkanélküli.


Jogszabályi hivatkozás:

164/1995. (XII. 27.) kormány rendelet a súlyos mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeiről szóló kormány rendelet és módosításai

2012. dec. 21. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!