Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Kicserélhetem az autóm helyzet...

Kicserélhetem az autóm helyzetjelzőjét piros színűre? Érdekelne hogy van e erre valami törvény vagy valami, vagy simán megtehetem? Piros SMD helyzetjelző led.

Figyelt kérdés
Golf 3masomba szeretnék a helyzetjelző égő helyére piros ledet beletenni, büntetik? vagy van valami következménye? Vagy akár minden gond nélkül kicserélhetem?

2012. dec. 28. 21:53
 1/10 anonim ***** válasza:
92%

Ha az elsőt cseréled ki, onnantól kezdve az autót csak közforgalom elől elzárt magánterületen használhatod. Vagyis nem hajthatsz ki vele közútra és nem mutathatod meg a haveroknak a Tesco-parkolóban, hogy milyen kemény lett a piros helyzetjelződ. Az erre vonatkozó 6./1990. KöHÉM-rendelet ugyanis kimondja, hogy a közúti közlekedésben résztvevő járműveken az első helyzetjelző csak fehér fényt bocsáthat ki, illetve előrefelé piros fényt semmi sem adhat.

A hátsó helyzetjelzőt is nyugodtan kicserélheted piros LED-re, ha sikerül "E" jóváhagyási jellel ellátott fényforrást találnod, azzal még közúton is használhatod az autót. De ha látható a helyzetjelző fénye, nem világít össze-vissza, akkor a rendőr nem fog belekötni - már ha egyébként nem feltűnő az autó (sárvédő alól kilógó kerekek, ordító kipufogó, "körbefólia" és ilyenek).

2012. dec. 28. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
63%
Kresz tiltja az ilyesmit, szóval forgalomban nem vehetsz részt, ha pirosra cseréled a lámpát.
2012. dec. 28. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Vágom, szal ne! és az ablakmosó fúvókába a motorháztetőn ugyanilyen színű ledet lehet? vagy már azt sem?
2012. dec. 28. 22:15
 4/10 anonim ***** válasza:
81%

Az is elöl van. És az is piros. Szóval nem.


Az első válaszadó amúgy teljesen korrekt írását még kiegészíteném annyival hogy elől fejér vagy kadmium sárga világítás lehet.



Hátul csak piros. Valamint a jármű oldalán, megfelelően elhelyezve lehetnek (asszem szélességjelző, de javítsatok ki ha nem) fényforrások, amik borostyán sárgák.


Valamint az irányjelzők is borostyán sárgák kell hogy legyenek.


Ezen kívül más színű fényforrás nem lehet.



A kocsi elejét dekorálhatod fehér vagy kadmium sárga LED-ekkel ,a hátulját meg pirossal. (pl sok kamionon látni ilyet)

Aztán lesz egy szép karácsonyfád amiért talán még a rend őrei sem fognak annyira zaklatni.

2012. dec. 28. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
75%
Lehet piros LED-eket szerelni az ablakmosó fúvókákba, azt nem tiltja törvény, de akkor ugyanúgy tilos közúton használni az autót. Az autón ugyanis csak olyan világító és fényjelző berendezések lehetnek, amit a már említett 6./1990. KöHÉM-rendelet előír vagy megenged, más nem. A világító ablakmosó fúvóka meg egyetlen ott felsorolt világító vagy fényjelző berendezés kritériumainak sem felel meg. Ezen kívül előrefelé piros fényt bocsáthat ki, amit meg kifejezetten tilt a jogszabály.
2012. dec. 28. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
71%

Nekem csak annyi kérdésem lenne:


Usa stílusú indexért büntet a rend éber őre?? (az indexben benne van a helyzetjelző...)

2012. dec. 29. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

# 6 Elméletileg igen, gyakorlatilag mifelénk nem.Hangsúlyozom MIFELÉNK nem. Van 2 spanom akiknek világít narancssárgán az index, és eddig még nem kötöttek bele a rendőrök, pedig jópárszor már megállították őket (3-as golf és Mitsubishi Eclipse). Sőt az Eclipse-n nincs is külön index hátul, tehát a féklámpa villog pirosan.


A kérdéshez visszatérve, az én helyzetjelzőm narancssárga, de fehér smd ledeset fogok venni.

2012. dec. 29. 03:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Egyre jobb! De azt megcsinálhatom hogy piros ledet teszek a lámpákhoz vagy a búrába, és a motorháztetőre is, és azt egy kapcsolóhoz vezetem, amit ilyen találkozókon meg stb-n feltudok kapcsolni egy kis esztétikum dobásért? Láttam olyant hogy a VW jel világított ha jól emlékszem kéken, a kék sem engedett előrefele, vagy csak a piros nem? Van valami szín ami még engedett a fehéren és a sárgán kívül?


Tehát akkor akár fehér ledeket szerelhetek az ablakmosó fúvókába?

2012. dec. 29. 08:38
 9/10 anonim ***** válasza:

"Van valami szín ami még engedett a fehéren és a sárgán kívül?"

Előrefelé ezen a két színen kívül semmi sem világíthat, ezek is csak meghatározott minta szerint. A helyzetjelzők, tompított és távolsági fényszórók, ködfényszórók és nappali menetjelző fények csak fehér vagy kadmiumsárga (nagyjából citromsárga) színűek lehetnek, az irányjelzők meg csak borostyánsárgák (narancssárga). Tehát elméletileg nem működik a borostyánsárga helyzetjelző, a gyakorlatban viszont nem jár érte helyszíni lefejezés. Viszont kék, piros és egyéb színekben semmi sem világíthat előrefelé.

A világító VW-jel elméletileg szabályos lehetne, ha fehér színű lenne és megfelelne valamelyik kötelezően előírt vagy megengedett lámpának. Viszont a hűtőrács közepére biggyesztett egy szál embléma egyik lámpa kritériumainak sem felel meg az elhelyezése miatt. Tehát közúton a világító embléma nem szabályos, mint ahogy a világító ablakmosófúvóka, szelepsapka, vízelvezető rács (láttam már ilyet is, borzalmas) és egyéb vackok sem. Sőt, a fényszóróba épített stroboszkóp sem használható közúton.

Ha viszont beépítesz egy kapcsolót, amivel ezeket ki tudod iktatni, akkor működőképes a dolog: közúton nem kapcsolod be, mert megbüntet érte a rendőr (illetve karácsonyfát csinálsz az autóból, ami lehet, hogy zavarja a szembejövőt, bár ez itthon senkit sem szokott érdekelni), találkozókon pedig felkattintod a kapcsolót és teljes fényárba burkolod az autót. Így használhatóak a különböző világító csecsebecsék, másképp viszont nem.

2012. dec. 29. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Értem! Köszönöm a korrekt választ! Akkor kapcsolózgatok! :)
2012. dec. 29. 13:57

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!