Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Mikor ideális elváltani?

Mikor ideális elváltani?

Figyelt kérdés
Van egy 4T motorom, ami 10 000-es fordulaton adja le a legnagyobb nyomatékot, 11 000-nél a legnagyobb teljesítményt, a redline 13 500-nál kezdődik. Mikor a legideálisabb elváltani, hogy a legjobban gyorsuljon?
2013. jan. 24. 16:32
 1/4 Zsolt75 ***** válasza:

Lehet , hogy nem jól tudom a dolgokat, de nem akkor a legnagyobb a teljesítmény mikor a legnagyobb nyomatékot adja le a motor?


Szerintem ott kellene váltani.

2013. jan. 24. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

"... de nem akkor a legnagyobb a teljesítmény mikor a legnagyobb nyomatékot adja le a motor?"

Nem, nem ott a legnagyobb a teljesítmény. A teljesítmény a nyomatékkal és a fordulatszámmal függ össze, ezért a maximális teljesítmény általában a maximális nyomatékhoz tartozó fordulatnál magasabb fordulaton jelentkezik. A nyomatékcsúcs után csökken ugyan a nyomaték, de a fordulatszám nő, ezért egy darabig növekszik a teljesítmény is.

Ahhoz, hogy a lehető legjobban gyorsuljon a motor, az kell, hogy a maximális nyomaték közelében dolgozzon, ekkor "húz" legjobban. Vagyis a maximális nyomaték fölött kell elváltani, úgy, hogy a fordulat váltás után ne sokkal essen a nyomatékcsúcs alá. Azt, hogy ez milyen fordulatszámnál ideális, a váltóáttételek ismeretében lehet megmondani, mert attól függ, két fokozat közt mennyit ejt a váltó. Utcai használatra készült váltók esetén az alsó fokozatok között nagyobb szokott lenni a lépcső, a felsőknél kisebb. Vagyis alul jobban ki kell húzatni, fent már kevésbé. A lényeg, hogy - amennyiben megoldható - váltás után 9.000-9.500 közelébe essen vissza a fordulat.

2013. jan. 24. 17:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Zsolt75 ***** válasza:
Köszönöm az infót, tanultam most én is :-)
2013. jan. 24. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2013. jan. 24. 18:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!