Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Előzés közben folyamatosan...

Előzés közben folyamatosan indexelni kell?

Figyelt kérdés
B kategóriás jogosítványom lesz persze ha sikerül a vizsgám. Járok vezetni. Vezetés közben lakott területen kívül kikerültem megelőztem egy lovaskocsit. Meggyőződtem róla hogy szemből nem jön senki irányjelzőztem balra és elkezdtem a kikerülést, előzést. Az indexet folyamatosan használtam balra amikor megláttam a belső tükörben a lovaskocsit kitettem az indexet jobbra és visszatértem a jobb oldalra. az oktatóm szerint ez nem szabályos hogy előzés közben folyamatosan balra indexelek. Szerintetek?

2013. jan. 30. 14:02
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
igaza van. indexeléssel azt jelezzük, hogy irányt/sávot stb fogunk változtatni. ha már átmentél a szembesávba onnantól fölösleges a balra jelzés (adott esetben megtévesztő is lehet) a visszatérést szabály szerint szintén jelezni kell, azt jól csináltad
2013. jan. 30. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 Tom Benko ***** válasza:
100%
Nem szabályos, de nem is tilos.
2013. jan. 30. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
66%
Nekem úgy tanították anno, hogy az előzés teljes időtartama alatt kint kell lennie az indexnek, hiszen az irányváltoztatás teljes ideje alatt illik jelezni. Kanyarodásnál sem úgy indexel az ember, hogy kanyar előtt egyszer felvillantja aztán gyakorlatilag irányjelzés nélkül bekanyarodik.
2013. jan. 30. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
67%

Keveritek a szabályokat.

Ami minden indexelésnél fontos: nem a befejezett cselekvést jelezzük vele, mint sokan teszik, hanem már a szándékot is. Pl. ilyen esetben ahogyan elhatároztad lovaskocsi előzését, máris mehet az index. (Persze előtte tükörben megnézted, nem előz-e téged valaki.) Amikor lehet sávot váltasz, index ki. A visszatérés ugyanígy, előbb index, majd ha lehet, a sávváltás.


Nem jól írják előttem, hogy folyamatosan is mehet. Képzeld el magad egy mondjuk egy négysávos úton második sávjában. Ha marad az index, a többieknek azt üzened, mennél még beljebb. A megtévesztés balesetveszélyes lehet.


Amit folyamatosan jelezni kell az a kanyarodás. És olyan sávban is, amely nem is megy egyenesen tovább, onnan csak kanyarodni lehet. (Fizikailag sem mehetsz lehetséges a továbbhaladás, nem csak a jelzések szerint.)

2013. jan. 30. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
45%
3: Egy hatsávos úton az 1.-ből 2.-ba előzésnél mit üzensz a többieknek? Nem azt, hogy mennél a 3.-ba?
2013. jan. 30. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Folyamatosan kell működnie az irányjelzőnek.

KRESZ:


Előzés


34. § (2) Az előzési szándékot - ha az előzés irányváltoztatással jár - irányjelzéssel [29. § (2) bek.] jelezni kell.


A hivatkozott 29.§ (2) bekezdés:

Az irányváltoztatást - ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást - a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni. E rendelkezést kell alkalmazni a körforgalmú útról történő letérés esetében is. A jármű vezetője egyéb esetben (pl. útkereszteződésben kanyarodó főútvonalon való továbbhaladás esetén) is adhat irányjelzést, ha ezzel továbbhaladási irányáról a közlekedés más résztvevői számára többlettájékoztatást ad, az irányjelzés azonban megtévesztő nem lehet.

2013. jan. 30. 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
6: a KRESZ-ben valóban ez áll. De többsávos úton nem gondolod, hogy megtévesztő?
2013. jan. 30. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Többsávos úton a párhuzamos sávokon egymás mellett történő elhaladás nem minősül előzésnek.

Kresz 1. számú függelék III. c) pont

Előzés: járművel az úttesten azonos irányban haladó jármű melletti elhaladás. Párhuzamos közlekedés esetében a különböző forgalmi sávokban folyamatosan haladó járművek egymás melletti elhaladása nem minősül előzésnek.


Az én értelmezésemben ameddig előzöd, elhaladsz mellette, kell az index. Ha visszasorolsz elé, akkor ahhoz is kell az index, csak a másik irányba. Ha nem sorolsz vissza, akkor a sávváltás után már nem kell az index, mert attól kezdve folyamatosan a másik forgalmi sávban haladsz tovább.

2013. jan. 30. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Visityu válasza:
27%
Hát nekem továbbra sem egyértelmű. Az irányjelzővel az irányváltoztatási szándékot jelezzük, és a KRESZ szerint az irányváltoztatás végéig kell használni. Nálam az előzés előtti sávváltás is ilyen irányváltoztatás. DE abban a pillanatban, hogy átmentem a másik sávba, az irányváltoztatásnak vége. Az rendben, hogy az irányjelzőt kint hagyom, de szerintem nem az előzés befejezésének a végéig. Természetesen, ha több autót előzők, akkor mindaddig kint az index amíg az utolsó autó mellett is elhaladok, hogy akiket előzni szándékozok meg ne próbáljanak előzni. A visszatérést én még úgy tanultam, hogy nem kötelező, mert mivel jobbra tartási kötelezettség van a lehető leghamarabb vissza kell térni a saját sávunkba. Szóval nekem ez az index végig amíg előzök nem teljesen egyértelmű.
2017. aug. 7. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:

Megerősítésképpen a hiányzó láncszem: a KRESZ 29. § (1) bekezdése egyértelmű példákat hoz az irányváltásra, jelen esetben amikor a jármű a "terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat". Ez számít a fent idézett részben "műveletnek", ami alatt az irányjelzőt folyamatosan használni kell.


Ez egyértelmű abban a tekintetben, hogy amint a sávváltás megtörtént, már nem vagyunk irányváltásban, azaz az irányjelzőt a sávon belüli folyamatos haladás alatt nem kell használni.

2021. dec. 20. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!