Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Fagyálló bekevertet vagy...

Fagyálló bekevertet vagy töményen itthon keverni jobb?

Figyelt kérdés
ha megveszem a boltba a -25-30 fokos bekevertet vagy vegyek egy üveg töményet meg desztilált vizet és úgy?melyik jobb vagy olcsóbb?

2013. nov. 1. 19:58
 1/8 anonim ***** válasza:

Úgy a legjobb ha megveszed a töményet, de nem a benzinkutatokon, meg hiperben, hanem autós boltban.

1L -72 fokos 800-1000 Forint körül van. Azt lekevered 1:1-be deszt vízzel -36-ra. Nem azért kell ennyire, mert ilyen hideg lesz, hanem a korrózió miatt. Meg ugye a fagyálló keni a vízpumpát is.

2013. nov. 1. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
oké köszi akkor ez lesz :)
2013. nov. 1. 20:19
 3/8 anonim ***** válasza:

Az előző válaszoló elgondolása jó, csak a kivitelezéssel van némi probléma.

A "tömény" fagyálló (etilén-gilkol) is egy kb 65%-os vizes oldat. A valóban tömény glikol fagyáspontja csupán -12,5°C.

Ha a 65%-os "tömény" fagyállót 1:1 arányban hígítod, lesz egy 32-33%-os glikolod. Aminek a fagyáspontja közel sem -36°C, hanem -20°C körül van:

[link]

Ha 2:1 arányban hígítod, kb az lesz a -36°C-os.

2013. nov. 1. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
akkor kb 3liter tömény és egy liter desztilált víz és kijön a 4 liter -35 fokos
2013. nov. 1. 20:50
 5/8 anonim ***** válasza:

Kedves 3-as ne haragudj de nem egészen értem miről beszélsz.

Sima egyenes arányosság alapján kell keverni.

[link]

2013. nov. 1. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

2 liter "tömény" 1 liter víz és lesz (kb.) 3 liter -35°C-osod.

Ha 4 liter kell:

2,67 liter "tömény" + 1,33 liter víz.


Előző válaszolónak: a fagyáspont-összetétel görbe csak elméleti ideális elegyeknél lineáris. Egy reális elegynél közel sem az. Hidd el, tudom mit beszélek, tanultam egy pár évig fizikai kémiát és évek óta hasonló témával foglalkozom.


A másik dolog pedig ezzel kapcsolatban, ha kicsit töményebb lenne a kikevert fagyálló azzal nem okozol bajt, ellenben fordítva igen.


A harmadik, hogy ha etilén-glikol helyett propilén-glikolt (is) (és más adalékokat) tartalmaz a fagyálló, akkor a 2:1-es arány helyett jobban lehet közelíteni az 1:1-es arány felé. Ekkor előfordulhat hogy a gyártó kifejezetten ezt írja. Ekkor természetesen ezt kell betartani, hiszen a gyártó felelősséget vállal érte. Sajnos nem jelenik meg a linked, így nem tudom megnézni. De gondolom valami ilyesmi lehet rajta.

Ez esetben igazad van. De ilyenkor nézzük meg mi van a címkén, hogy kell keverni! Ezt a kérdezőnek írom...


Ha nincs rajta ilyen instrukció, akkor inkább 2:1, ha rajta van hogy kifejezetten 1:1 arányban kell keverni, akkor legyen az!


Peace! :)

2013. nov. 2. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

A linken egy fagyálló üvege van lefotózva 1:1 keveréshez -35 fokot ír.

Mikor cseréltem a kocsiban én is így kevertem. Van itthon hozzá fagyáspont mérőm is, és láss csodát az is -35 körüli értéket írt.

De itt van még egy: [link]

2013. nov. 2. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Oké köszi, akkor először mindenképp megnézem mi van ráírva és úgy keverem, ha nincs ráírva semmi (bár ezt kétlem) akkor 2:1 arányban keverem. :)
2013. nov. 2. 09:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!