Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Eltudnátok nekem magyarázni...

Eltudnátok nekem magyarázni hogy az hogy van hogy mondjuk egy teljes azonos áttételű autó/motor de mondjuk az egyik kisebb a másik nagyobb köbcenti akkor azonos fordulaton mért a nagyobb köbcenti megy többet? Hiszen ugyan akkor a fordulatszám

Figyelt kérdés

2013. nov. 10. 09:04
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Ha tényleg azonos az áttétel - beleértve a differenciál művet, vagy motoroknál a lánc áttételt is - akkor már csak a kerekek eltérő mérete miatt lehet sebesség különbség. Bár általában a nagyobb, erősebb motoroknak kisebb az áttétele.
2013. nov. 10. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Hát én például most a simsonkra gondolok amiket itthon építettem, van egy 50ccm 3gangos annak kb 60km/h a végsebessége rá tettem 70es hengert és az közel 90km/hval ment pedig a fordulatszám nagyjából ugyan akkor volt 7700-8000között
2013. nov. 10. 09:19
 3/17 anonim ***** válasza:
16%
mondjuk mer 70 köbcentin több benzin-levegő keveréket lehet beerobbantani, mint 50en?
2013. nov. 10. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
de ha a fordulatszám azonos, akkor miért megy többet?
2013. nov. 10. 09:36
 5/17 anonim ***** válasza:
100%

Teljesen azonos, nagyjából azonos, vagy csak hangra nagyjából azonos a fordulatszám?

Na ugye mégis van különbség, csak műszerrel kellene mérni.

2013. nov. 10. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
30%

Fizika könyvet, azon belül a mechanikát nézd át!


Azonos fordulatszám, de nagyobb lökettérfogat mellett ahogy írták, több benzin-levegő keverék ég el, ami nagyobb robbanáshoz vezet, ami (konyhanyelven szólva) az adott időegység alatt nagyobbat, erősebbet "lök" a dugattyún.

Gondolj bele, melyik kisautó fog gyorsabban menni?

Amelyiket mondjuk 100 ms időtartam alatt X erővel löksz meg?

Vagy amelyiket 100 ms alatt 2X erővel?

Persze feltételezve, hogy minden más körülmény azonos, és változatlan a kísérlet alatt.

2013. nov. 10. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:
60%
"Forgósabb a henger" ami annyit tesz hogy magasabb fordulatszámon fog pörögni a motorod. Ha magasabb a fordulat, akkor azonos áttételekkel nagyobb végsebességre képes.
2013. nov. 10. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
46%

Azt a q...wa, mennyire nincs köze a kettőnek egymáshoz... Az, hogy egy autó mennyit megy, milyen fordulaton, az azon múlik, hogy a váltó és a differenciálmű milyen áttételezéssel dolgozik. Gondold végig. 1:1 áttétel. A kerék annyit forog, amennyit a főtengely. Matekozd ki, mennyit megy a jármű, ha 15-ös kerék van rajta, 195/65 gumival. A nagyobb köbcenti azért kell, hogy ne egy óra alatt érje el a 150 km/órás végsebességet, és ne 12.000-t forogjon közben.


PÉLDA: Szutyuki stift, 1.3 (de GL ám!) áttételezése a következő - 80-nál 2500rpm... pont mint a két literes Mondeónak! (Miért is lenne pörgős a szuzuki???) Mégis mi a különbség??? Hát az, hogy a Mondeonál nincs vége 120-nál a játéknak! Nagyobb köbcenti, hosszabbra végáttételezett váltó, nagyobb végsebesség! A fogyasztás meg nem a fordulattól függ, hanem attól, hogy mekkora teljesítményt veszel ki az adott motorból, annak százalékában. (Van a fordulatnak is függvénye, de messze nem annyi, mint amennyi százalékban nő a fordulat - terheletlen motor 5000rpm-nél kb egy literrel eszik többet, mint 2500-nál.) Na erre varrj gombot! Miért? Mert nem veszel ki belőle semennyi teljesítményt, nincs terhelési ellenállás, ami növelje a fogyasztást. Ezért van az, hogy hegymenetben, vontatva lényegesen többet eszik egy autó, mint sík terepen 90-nel gurulva... Ez utóbbihoz kell kb 30 lóerő 1300 kilós autó esetén, eszik kb 5 litert. A Mondeo hatot. Másfélszer akkora motor és kétszer akkora kaszni esetén. Érdekes ám a kérdés, sokkal de sokkal bonyolultabb annál, mintsem lineárisan X ccm az X liter fogyasztás... mert egyszerűen nem így működik.

2013. nov. 10. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
Jo hosszu valaszt irtal "oldm4n",most olvasd el ujra a kerdest es utanna olvasd ujra a valaszod. Meg ez a "valamoka" sem gondolta at a dolgot mert ha az a kisauto gyorsabb amin nagyobbat loksz,akkor az a dugattyu is gyorsabb lesz amin nagyobbat loknek nem? De ha a dugattyu gyorsabban mozog akkor a fotengely is gyorsabban forog nem? Gondoljatok bele: ha egy motorkerekparon a fotengely fogaskerekekkel es lancal van kotve a kerekhez,lehetseges a kerek fordulszamat novelni ugy hogy a fotengely fordulatszama ne novekedjen?? Meg lehet azt csinalni hogy pl a fotengely all,a kerek meg forog?? Nem!! Mert a ketto kozott "kenyszerkapcsolat" van,es a fordulatszamaik az attetelek viszonylataban aranyosak! Tehat,ha a kerdezo csak a hengert cserelte le,a valto es a vegso attetel ugyanaz maradt akkor csakis a motor fordulatszamanak novekedese kovetketeben tud novekedni a sebesseg!! Ami logikus is mert nyilvanvalo hogy a nagyobb henger miatt a motor nagyobb teljesitmenyt es nyomatekot ad le,es kepes gyorsabban forgatni a kereket ugyanakkora attetel mellet....szerintem.
2013. nov. 10. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Ezt írtam én is, de valami barom jól lehúzta a válaszom.
2013. nov. 10. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!