Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Lehet, hogy nem ideillő...

Lehet, hogy nem ideillő kérdés, de nagy dilemmába keveredtem ma. DRL Menetfény világíthat együtt a helyzetjelzővel, vagy csak a nélkül? Ti hogy ismeritek?

Figyelt kérdés

2014. márc. 21. 22:02
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A jogszabály úgy fogalmazza meg, hogy a tompított fényszóró felkapcsolásakor le kell kapcsolódnia a nappali menetfénynek. Amit a szabály nem tilt, azt szabad, szóval a helyzetjelzővel még együtt világíthat.


Kikerestem egy korábbi válaszomat, abból idézek:


A mai napon hatályos jogszabály szövege pontosan:

[link]


A nappali menetjelző lámpára vonatkozó üzemeltetési műszaki feltételek:


55/A. A gépjárművet fel szabad szerelni két, menetirányban fényt kibocsátó nappali menetjelző lámpával.


(2) A nappali menetjelző lámpa csak színtelen (fehér) fényt bocsáthat ki.


A nappali menetjelző lámpára vonatkozó további műszaki feltételek:


55/B. A gépjárműre csak jóváhagyási jellel ellátott nappali menetjelző lámpát szabad felszerelni.


(2) A nappali menetjelző lámpákat a gépkocsin a következőképpen kell elhelyezni:


a) az átvilágított felület alsó széle az úttest szintjéhez 0,25 méternél közelebb és attól 1,50 méternél távolabb nem lehet;


b) az átvilágított felület külső széle a gépkocsi legszélső pontjától 0,40 méternél távolabb, a különböző oldalon lévő lámpák átvilágított felületének belső szélei egymáshoz 0,60 méternél közelebb nem lehetnek, azonban az olyan gépkocsin, amelynek a teljes szélessége nem éri el az 1,3 métert, a belső szélek közötti legkisebb távolság 0,40 méterre csökkenthető.


(3)136 A nappali menetjelző lámpák elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy a lámpa automatikusan bekapcsolódjon, ha a motorindító kapcsoló a motor indítására kész állapotában van, de - kivéve a 42. § (5) bekezdése szerinti esetet - automatikusan kapcsolódjanak ki, amikor a fényszórókat bekapcsolják.


Nos, itt a jogszabály egyértelműen annyit mond, hogy a fényszóró bekapcsolásakor el le kell kapcsolódnia. Helyzetjelzőről szó sincs. Aki azt a magyarázatot fogalmazta, csak a saját véleményét írta bele, semmilyen szabály nem tiltja a helyzetjelzővel együtt világítást.

2014. márc. 21. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:

DRL használata helyzetjelzővel nem létezik!!! TÉVHIT!


DRL-t csak önmagában lehet használni vagy tompított fényszoróval együtt lehet használni abban az esetben, HA a DRL-nek van plusz egy funkciója, azaz ismeri a helyzetjelző funkciót, ehez 0A2 jelnek meg kell lennie a DRL-en, így használható helyzetjelzőként a tompított fényszoróval, ami azt jelenti, hogy ilyenkor x %-kal kisebb fényerővel világít a DRL, kb 30-40 %-kal, azonban a jogszabály szerint, ehez ki kell venni a meglévő 2 db helyzetjelző égőt a lámpatestből, mivel előre nézve csupán 2 világítótest lehet helyzetjelző!


Tehát nem világíthat a helyzetjelzővel!


Megint más kérdés, ha gyári beszerelt tartozék, mivel érdekes módon, ott világíthat együtt, ott 2 helyett 4 db helyzetjelző van így...


Nekem utólagosan beszerelt, azonban helyzetjelző funkcióval, s így alkalmazható a használata, de én nem használom ezt a plusz funkcióját, mert fölösleges szerintem, s bőven elég a DRL, tompítottnál, nem akarom, hogy a DRL is világítson kisebb fényerővel, minek?!..

2014. jún. 28. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
És lakott területen kívül is használható a menetfény? Csak mert akkor a hátsó lámpák nem világítanak...
2014. júl. 1. 12:44
 4/9 anonim ***** válasza:

Vérpistike begorombult.

A jogszabály szövege szerint világíthat együtt a helyzetjelzővel. Pont.

A többi a te hülyeséged.


A jogszabály ezt írja:

(3)136 A nappali menetjelző lámpák elektromos kapcsolásának olyannak kell lennie, hogy a lámpa automatikusan bekapcsolódjon, ha a motorindító kapcsoló a motor indítására kész állapotában van, de - kivéve a 42. § (5) bekezdése szerinti esetet - automatikusan kapcsolódjanak ki, amikor a fényszórókat bekapcsolják.



A fényszórók bekapcsolására kapcsoljon ki. Ennyi. Helyzetjelzőt nem említ a jogszabály. Magyarországon ma a jogszabályok előírásainak kell megfelelni, nem szakártóskodó hülye önkéntes rendőrök agymenésének.


Aki erre jár, ha lehet adjon már egy negatívat az előzőnek, hátha elmegy a kedve a hülyeségek terjesztésétől.


Daját baromságod szajkózása helyett szíveskedj pontos jogszabály szöveggel cáfolni. Nem fog sikerülni

2014. júl. 1. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim válasza:

DRL nappali menetfény, azonban vannak olyan új típusú DRL-ek, amelyek helyzetjelzőként is funkcionálnak a teljes fényerő kb harmadával, de ezt leírtam. Az hogy te nem olvasol, az a te bajod! Én szívesen válaszoltam, mert ez tényleg így van, s nem csak hasamra ütöttem, sőt a jelét is leírtam, ami alapján érvényes, jogszabály szerint használható, s csak így kerülhet közúti forgalomba, nem elég ennél a típusnál csupán a rl00 éd DRL, plusz E jelölés!


És külön megtalálható az is, hogy 54. § (1) Két első és két vagy négy hátsó helyzetjelző lámpával fel kell szerelni....de nem fogom ezeket másolgatni, akkor használd a google-t, s ne ezt az oldalt!!!


Tehát, amennyiben nem ilyen típusú a DRL, akkor sem világíthat helyzetjelzővel együtt, mert már a helyzetjelző felkapcsolásánal ki kell aludnia a DRL. S pont, ha már így fogalmazól!


Egyébként érted miről írok?


Fogalmam sincs mi a bajod, hiába titulálsz engem privát üzeneteigben baromnak, és iskolázatlannak, mivel én ráadásul gépészmérnök vagyok, a DMK-n végeztem!!!


Én válaszoltam a kérdésre, ha érdekesnek, fontosnak, jónak találod avagy lexarod mit írok, az a te szubjektív véleményed, aminek nem kéne hangot adni, mivel nekem meg sem fordulna a fejemben, hogy privátban mocskolódjak, azért, mert valaki válaszolt az általam feltett kérdésre, hiszen azért létezik, van a gyakorikérdések oldala, hogy kérdezz-felelek, s ennyi!

2014. júl. 1. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim válasza:

Valamint tovább mennék: vannak DRL nappali menetfény plusz helyzetjelző plusz index funkciójúak is...van amelyik a DRL fényét csökkenti halványodással vagy pár led kikapcsolásával avagy sárga villógás is lehet stb...nagy a tárház, s mind eredeti, szabályos!


PL:ENSZ-EGB rendelet

R7, R87 megfelelőségekkel



Az R87-es megfelelőség azt jelenti, hogy a készülék nappali menetfényként használható. Ezt a lámpa burkolatán található RL00 felirat jelzi.

Az R7-es megfelelőség azt jelenti, hogy a készülék helyzetjelző lámpaként is használható. Ezt a lámpa burkolatán található 02A felirat jelzi.


ENSZ-EGB rendelet

Jelölése a terméken

Utalás a felhasználásra

R87 RL00 Nappali menetfény (DRL)

R7 02A Helyzetjelző


NEKEM PONT ILYEN!

2014. júl. 1. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:

Bocsi, nem akarok annyit írni, csak még figyelj arra,

ha: R7 02A Helyzetjelző-s lesz a tied vagy érdekel, akkor igazság szerint ki kell venned a 2 db helyzetjelző izzót a lámpatestből, akkor, ha az autód nem gyári felszerelésű, hanem utólag építed be!


Sőt figyelj a jelőlésekre, s tudd mi mire való, mert még nagyon sok tiszt sem jártas ebbe még sajnos. De csak ennyit kell tudni a jelölésekről!


Többet nem írok!

2014. júl. 1. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

Szisztok!

Ebben a témában én nem vagyok jártas, most halottam elöször (hiába 4 éves a törvény)

Javítsatok ki ha tévedek. Röviden, tömören:


A DRL a nappali menetfény aminek a motor gyújtástól a motor leállításáig világítania kell.

Fehér színű lehet csak. (hátra akkor nem lehet szerelni pirosat? XD)

Viszont nem világíthat együtt a helyzetjelzővel a tompítottal és a reflektorral sem.

Remélem nem értettem félre!

2015. márc. 25. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Valami olyasmi. Gyújtásnál kapcsol be és ha leveszed akkor kapcsol ki. Így van, csak fehér lehet. A Helyzetjelzővel semmiképp nem világíthat együtt, hiszen elől csak 2 helyzetjelző lehet. Az a menetfény amelyik rendelkezik helyzetjelző A jelöléssel az használható, de akkor a gyári helyzetjelzőt ki kell kötni. Amelyik az A jelöléssel nem rendelkezik az nem világíthat a tompított felkapcsolása után. Kicsit túl van bonyolítva ez a jogszabály sztem :)
2015. márc. 31. 00:00

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!