Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Hogyan kell motoron váltani?

Hogyan kell motoron váltani?

Figyelt kérdés
Sziaztok. Most készülök megcsinálni az A1 es jogsit és a váltástól kicsit parázom, még sosem mentem olyan motorral ami manuális váltós lenne. Csak robogóval... Már körbeolvastam a dolgokat, h mi hogy megy, de a visszaváltásról nem találtam semmit. Lenne valaki olyan kedved leírni, hogy részletesen h megy ez? 18/L

2014. szept. 3. 08:19
 1/6 anonim ***** válasza:

A motorokon szekvenciális váltó van. Ez azt jelenti, hogy a váltókarral egyszerre mindig egyet tudsz felfelé vagy lefelé kapcsolni, nem olyan, mint az autókon, ahol az adott fokozatot mindig ugyanott találod a karral.

Nem bonyolult egyébként a váltás. Felkapcsolásnál elveszed a gázt, behúzod a kuplungot, egyet emelsz a váltókaron, elengeded, majd visszaengeded a kuplungot és húzhatod is a gázt. Visszakapcsolásnál nagyjából ugyanez a sztori, csak lefelé kell taposni a váltókart. Arra kell figyelni, hogy az autókhoz hasonlóan motoron sem szabad ész nélkül visszakapcsolni. Vagy le kell lassítani előtte, vagy gázt kell közben adni, hogy ne recsegjen a váltó.

2014. szept. 3. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
És ha mondjuk 3asba megyek és 1 esbe kellene visszakapcsolnom? Behúzom a kupplungot miután elengettem a gázd, majd kétszer nyomom lefele a váltókart, vagy egyszer és utána kuplung ki, majd megint be és mégegyzser váltás?
2014. szept. 3. 08:37
 3/6 anonim ***** válasza:

1-be menet közben ritkán kell visszakapcsolni, azt csak indulásnál illik használni.

De jól írtad, ha többet kell lefelé váltani, akkor annyiszor húzod a kuplungot.

2014. szept. 3. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Régi, kopott váltóknál van, hogy csak kétszeri kuplungolás hoz eredményt: minden fokozat kapcsolása után vissza kell engedni a kuplungkart, mert különben félrevált. Egy jól működő forgódobos váltónál elég csak egyszer meghúzni a kuplungkart és kettőt-hármat is vissza lehet kapcsolni egyszerre, megtalálja a fokozatot.
2014. szept. 3. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Azt hiszem értem, köszönöm :)
2014. szept. 3. 09:50
 6/6 anonim ***** válasza:
Nyugi, váltani könnyű :) A többiek már mindent leírtak, jókisfiúsan egyenként váltasz, de nem tudom, hányan csinálják úgy a jogsi után is... Sokkal gyorsabb egyszerre többet váltani, az én motoromon olyan rövidek a fokozatok, hogy némelyiknek semmi értelme nincs, azt mindig átugrom... Illetve ha jön egy piros lámpa, akkor ötödikből üresbe rakom és gurulok. De ezt órán nem szeretik, ott dinamikusabbnak kell lenni. Bezzeg ha 42-vel mész (a megengedett 50), szólnak, hogy az sok... Legalábbis nekem ez volt. Gyorsan tedd le a jogsit és élvezd a motorozást, persze azért a biztonságra is ügyelve :)
2014. szept. 3. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!