Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Kereszteződében jobbra kanyaro...

Kereszteződében jobbra kanyarodó gépjárműnek elsőbbsége van-e a út jobb szélén, NEM KERÉKPÁRSÁVON egyenesen továbbhaladó, az autóval párhuzamosan érkező kerékpárral szemben?

Figyelt kérdés

Ma majdnem elütöttem egy ilyen kerékpárost az autómmal jobbra kanyarodás közben, mert nem állt meg, pedig már jó előre indexeltem jobbra! Hangsúlyozom, hogy az út szélén nem volt kerékpárnyom kijelölve, a kerékpáros az úttest jobb szélén. A végén még neki állt feljebb, hogy miért nem figyelek.

Véleményem szerint a kerékpáros jobbról próbált engem előzni a kereszteződésben teljesen szabálytalanul és köteles lett volna nekem megadnia az elsőbbséget látva a jobbrakanyarodási szándékomat.


Kinek van igaza, kinek van elsőbbsége ebben a helyzetben?



2015. márc. 10. 21:02
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
49%
Sajnos a felháborodásának teljes mértékben igaza van. Akár van kerékpár út, akár nincs, a biciklisnek ilyen helyzetben elsőbbsége van.
2015. márc. 10. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
81%

???


már hogyan lenne...


Ha jól értelmezem akkor a kerékpáros mögötted, majd melletted haladt amikor te jobbra kanyarodtál volna úgy, hogy nem volt se kerékpárút se kerékpársáv.


Ez esetben NEKED van igazad, hiszen a kerékpáros jobbról előzött - ami szabálytalan. Ráadásul úgy, hogy te jelezted a kanyarodási szándékodat.


A kerékpáros volt szabálytalan.

2015. márc. 10. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
49%
kanyarodó járművel szemben szinte mindenkinek elsőbbsége van... DE: jobbra jobb szélről kell kanyarodni, vagyis ha szabályosan kanyarodsz és nincs kerékpársáv, elvileg a kerékpáros be sem fér melléd... ha már befért, bizony elsőbbsége van.
2015. márc. 10. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

1-esre: De vajon miért lenne a kerékpárosnak elsőbbsége, hiszen ilyenkor a kerékpáros JOBBRÓL ELŐZ, ami ismereteim szerint TILOS az érvényes KRESZ szerint! Van esetleg olyan KRESZ szabály, ami lehetőve teszi számára ilyenkor az amúgy szabálytalan jobbról előzést?


Ismereteim szerint a KRESZ 31. § (5/b) bekezdése a kerékpárosnak adja meg ezesetben az elsőbbséget de csak akkor, ha van jobb szélen kerékpársáv vagy kerékpárút az út jobb szélén. A jogszabály elég egyértelműen fogalmaz.


Arra az esetre, ha nincs kerékpársáv, ismereteim szerint semmilyen KRESZ előírás nem létezik, amelyik a kerékpárosnak megengedné a jobbról előzést. Esetleg te tudsz ilyen paragrafust mondani, ami mégis engem cáfol?

2015. márc. 10. 21:18
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Figyelni kell, és mindig kitekinteni jobbra a kanyar előtt (balra még inkább).


Amikor vezetni tanultam, ez mentett meg egy idiótát, mert kinéztem.


Amikor kerékpárost, robogóst látok magam mögött, akkor mindig lehúzódom az út jobb szélére annyira, hogy véletlenül se férjen el. Ha előzni akar, akkor tegye balról.

2015. márc. 10. 21:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

A leírtak szerint ez nem szimpla elsőbbségadásról szóló kérdés.


Ha én jobbra szeretnék kanyarodni, s előttem egy kerékpáros halad, a kereszteződés közvetlen közelében már nem előzöm meg... természetesen ha van elegendő távolság megelőzöm, de ha közel van a kereszteződés jobb az, ha látom mit csinál a bringás.

Jobbról általában előzni tilos, csakhogy ezt a biciklis nem biztos, hogy tudja, és némelyiknek az sem jut el az agyáig, hogy veszélyes kanyarodni szándékozó mellé beállni.

A kerékpáros szabálytalanul közlekedett, szerencsére nem lett belőle baj, mert az autóstól elvárják, hogy vegye észre a szabálytalanul közlekedőt is.

2015. márc. 10. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

# 3


Mi az, hogy "ha már befér elsőbbsége van"?? Ember, van neked jogosítványod?! Remélem nincs... A KRESZ nem azon alapul, hogy ki hova fér be!


Jobbról előzni az érvényes KRESZ szerint TILOS! Kocsinak is, kerékpárosnak is és lovaskocsinak is!

KIKERÜLNI lehet jobbról - megkülönböztető jelzést használó járművet és műszaki hibás járművet - ha ez lehetséges. illetve balra kanyarodó járművet.

És PONT!


Itt a kerékpáros jobbról előzött, szabálytalanul. Nem volt elsőbbsége.


# 6/

"Jobbról általában előzni tilos"

Jobbról MINDIG TILOS előzni!


"csakhogy ezt a biciklis nem biztos, hogy tudja"

És ez kit érdekel? A nem tudás nem befolyásolja az elsőbbségadási viszonyokat... Maximum aki idióta azt elütik!

2015. márc. 10. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
80%

# 6/

"Jobbról általában előzni tilos"

Jobbról MINDIG TILOS előzni!


Erre ne fogadj nagy tétben ugyanis szándékosan nem akartam kitérni a két kivételre:

- 1: Jobbról előzhető az a jármű, amelyik balra kanyarodási szándékát jelzi, és a szabályoknak megfelelően behúzódott a felezővonalhoz (tehát elférnek mellette jobbról, és az ilyen járművet balról előzni tilos)

- 2: Az úttest közepén haladó villamost is jobbról előzzük, tilos balról előzni ... ergo vannak kivételek, amikor lehet jobbról előzni.


Az meg, hogy sok kerékpáros, gyalogos nem ismeri a KRESZ-t azért érdekeljen, mert a jogosítvánnyal rendelkezőtől bizony számon kérik azt is, hogy ő mindent megtett-e a baleset elkerüléséért, az kevés, hogy a másik fél szabálytalankodott.

2015. márc. 10. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
87%

Jobbról tilos előzni ez igaz,

viszont jobbra kanyarodni jobbra húzódva kell, ergó ugyanannyira hibás vagy te is.


Mellesleg, hogyan vágtál be elé, ha a kereszteződésben simán utolért és még be is tudott menni melléd. Újabb hiba részedről.


Ha ebből lett volna valami téged is meghúzkodtak volna. Hiába a száraz tények szerint elsőbbséged volt.

2015. márc. 11. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

8


Amiről te beszélsz azt úgy hívják, hogy kikerlés! Mivel álló jármű. Az előzés egy forgalmi esemény.


a villamos jogos, csak irrelevánd, mivel kötött pályás jármű.

2015. márc. 11. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!