Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Hova rakhatom a rendszámot?

Hova rakhatom a rendszámot?

Figyelt kérdés

Van rá jogszabály hogy hova/hogyan kell elhelyezni autón a rendszámot?

Tudom hogy matrica szerű, vagy kisebb méretű rendszám külön igényelhető, de mi van azokkal a hagyományos rendszámokkal amik az első lökhárító valamelyik oldalára vannak eltolva? ez legális? több autón is láttam ilyet, és biztosan nem ott volt a gyári helyük.



2016. febr. 2. 21:56
 1/10 A kérdező kommentje:

ezt értelmezhetem úgy hogy minimum 30 cm magasan a kocsi bal oldalán bárhol?


27. § (1) A jármű - az e célra kialakított helyre - a jogszabályban előírt hatósági jelzést feltüntető táblát (rendszámtábla, azonosítási tábla) kell felszerelni.

(2) A gépjárműre, a mezőgazdasági vontatóra, a lassú járműre és a pótkocsira a szabványos „H” betűt feltüntető államjelzést a jármű hátsó részén, jól látható helyen és úgy kell elhelyezni, hogy az államjelzésnek a hatósági jelzéssel való összeolvasását kizárja.


Hatósági jelzések elhelyezésére vonatkozó további műszaki feltételek

28. § (1) A gépjárművet, a mezőgazdasági vontatót, a lassú járművet és a pótkocsit úgy kell kialakítani, hogy arra a hatósági jelzés - a (2) bekezdésben foglalt rendelkezéseknek megfelelően - felszerelhető legyen.

(2) A hatósági jelzést, illetőleg annak tartószerkezetét a lassú járműre elöl, az oldalkocsi nélküli motorkerékpárra és a pótkocsira hátul, a többi gépjárműre és a mezőgazdasági vontatóra elöl és hátul, a jármű hosszirányú függőleges felezősíkjában, vagy attól balra, oldalkocsis motorkerékpárra az oldalkocsin elöl, a motorkerékpáron hátul úgy kell elhelyezni, hogy a hatósági jelzés síkja a jármű hossztengelyére merőleges és megközelítően függőleges helyzetű legyen, a járművön túl ne nyúljon, legalsó pontja az úttest szintjétől legalább 0,30 méter, legfelső pontja az úttest szintjétől legfeljebb - amennyiben a felépítmény szerkezeti kialakítása ezt lehetővé teszi - 1,50 méter magasságban és olyan helyen legyen, ahol könnyen leolvasható.”

2016. febr. 2. 22:00
 2/10 anonim ***** válasza:

"ezt értelmezhetem úgy hogy minimum 30 cm magasan a kocsi bal oldalán bárhol?"


Nem, nem a kocsi bal oldalán. Oldalra nem teszel rendszámot. Az elején kell hogy legyen (szerintem elég egyértelmű), középen vagy attól balra.


Ezen kívül felhívnám a figyelmedet az alábbi mondatra is: "úgy kell elhelyezni, hogy a hatósági jelzés síkja a jármű hossztengelyére merőleges és megközelítően függőleges helyzetű legyen" - tehát ha pl. ívelt az autód eleje, akkor elég nehéz lesz oldalra helyezni, mert a síkja nem lesz merőleges a hossztengelyre.

2016. febr. 2. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

...a többi gépjárműre és a mezőgazdasági vontatóra elöl és hátul, a jármű hosszirányú függőleges felezősíkjában, vagy attól balra... akkor ez a rész mire vonatkozik?


Ha már a síkoknál tartunk, akkor egy ladára mehet balra mert a hosszanti tengelyre merőlegesen felszerelhető a rendszám? és ha más autóknál úgy teszem fel hogy úgyszint merőleges a rendszám a hosszanti tengelyre akkor mi van?

2016. febr. 2. 22:21
 4/10 anonim ***** válasza:

Annak az a lényege, ha ott nem tudod, vagyis középen, akkor attól balra tedd fel, tehát a forgalom felől az olvashatóság traffi stb miatt.


Alapvetően kell középre tenned.

2016. febr. 2. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Az Alfáknál engedélyezik a szélre kihelyezést, mert csúcsos az eleje
2016. febr. 2. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

KRESZ 5§


(5)11 A hatósági jelzés(eke)t [rendszámtábla(áka)t] a járművön a felszerelésére kijelölt helyen, jól olvasható állapotban kell tartani, azt megváltoztatni, letakarni vagy jogosulatlanul eltávolítani tilos.


Mindegyik autónak megvan a gyári kialakított helye.

2016. febr. 2. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
nekem elől jobb oldalt van már párszor látott rendőr most már sport kipufogó dobom is van, ezáltal kicsit hangosabb az autó és még csak nem is igazoltattak soha, pedig volt hogy piros lámpánál mellettem állt a rendőr, tudom hogy nem lehetne de ha megállítanak megmondom hogy azt hittem szabályos ott is(mikor oda tettem még azt hittem lehet ott is egyébként)
2016. febr. 2. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Ezek olyan "apró" szabálytalanságok, amikért általában nem szólnak, mert nem veszélyeztetik a közlekedés biztonságát. Azonban ha olyan kedve van a szervnek hogy mindenáron fogást akar találni rajtad, akkor ott helyben leszerelteti veled a rendszámot, mert az autó hivatalosan nem felel meg a műszaki előírásoknak.
2016. febr. 2. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 veterán vas ***** válasza:

Egyértelműen leírják, hogy hová kell tenni a rendszámot, ráadásul még az autók 90%-nál a gyártó ki is alakít valamiféle felszerelési lehetőséget.

Gyerekes dolog -és egyben fölösleges is- húzgálni az oroszlán bajszát. ;)

2016. febr. 4. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
A homlokadra 😅
2016. febr. 5. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!