Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Miért veszik le ütközés után...

Miért veszik le ütközés után rögtön az áramot a Rally autókban?

Figyelt kérdés
Azt figyeltem, hogy ahogy karamboloznak, vagy felborulnak stb... rögtön "levetted az áramot?" "az áramot vedd le!" de miért? Úgy értem... nekem egy régebbi skodám van, amiről ha akarnám se tudnám levenni az áramot teljesen, akkor ha karambolozok akkor valami rossz fog történni talán még ? :D (a karambolt leszámítva)

2016. febr. 18. 19:02
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ha netán a vezetékek sérülnének, zárlat, vagy bármi más, ami miatt elektromos tűz keletkezhet.

Áram nélkül meg nincs zárlat:D

2016. febr. 18. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Minden balesetnél, minden autónál az az alap, hogy "leveszik az áramot". Közúti balesetnél az elsőnek kiérkező rendőrnek vagy tűzoltónak is ez az első dolga.

Két oka van: a sérülés miatti esetleges kábelsérülés miatti rövidzárlat ne okozzon elektromos tüzet, illetve gy ilyen sérülés miatti szikra ne lobbantsa lángra az esetleg szivárgó üzemanyagot.

2016. febr. 18. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Ütközés, borulás után két komoly veszélyforrás van. Az egyik a rövidzárlat: az összecsukott bódéban a vezeték nem pont úgy megy, ahogy kitalálták, becsípődik, megsérül a szigetelés és ott is testel, ahol nem kellene neki. Jó esetben kiolvad a biztosító, de például az önindítónál sokszor nincs olvadóbiztosító (úgyis kiolvadna az áramfelvételtől), az szép rövidzárlatot tud produkálni.

A másik veszélyforrás a mindenfelé meginduló üzemanyag. A fejtetőn álló autóban olyan helyekre is folyik, csepeg a benzin, ahová nagyon nem kellene neki, esetleg megsérül az üzemanyagcső, minden mindenfelé folydogál, a kifolyó benzin pedig párolog.

Ha ez a kettő - benzingőz és rövidzárlatból adódó szikra vagy tűz - találkozik, abból nem sok jó sül ki, általában tűz a vége. Ezért kötelező versenyautókon a kívülről és az utastérből is elérhető áramtalanító kapcsoló, amivel baleset után a mentés idejére áramtalanítani lehet az autót. Utcai autókon ennek az automata változata terjedt el: általában ha a légzsák gyorsulásérzékelője nagy ütést érzékel, megszűnik az üzemanyag-ellátás, némelyik típuson áramtalanít is a kapcsoló. Visszakapcsolni már kézzel kell a biztonság érdekében.

2016. febr. 18. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
oh értem, köszi a válaszokat
2016. febr. 18. 19:16
 5/7 anonim ***** válasza:

"nekem egy régebbi skodám van, amiről ha akarnám se tudnám levenni az áramot teljesen, akkor ha karambolozok akkor valami rossz fog történni talán még ?"


Nem feltétlenül történik tűz. Az újabb autókban pedig van egy inercia kapcsolónak nevezett dolog, ami ütközés vagy borulás esetén áramtalanítja az üzemanyag szivattyút.

2016. febr. 18. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
48%
Az újabb autókon a kb. 18-20 évesnél fiatalabbakra gondoltam.
2016. febr. 18. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 veterán vas ***** válasza:

Ha megnyugtat, pár száz forintért tudsz venni áramtalanító kapcsolót. Könnyen beszerelhető, és szükség esetén egy mozdulattal tudsz áramtalanítani. Nem szükséges motorháztetőt nyitni, villáskulccsal babrálni...

Egy fajta biztonságérzetet ad.

2016. febr. 26. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!