Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Hogy hívják azt a korong...

Hogy hívják azt a korong alakú automata váltót, amit tekerni kell?

Figyelt kérdés
Már több autóban is láttam, Land Roverekben, Mercedesekben is ezt a típust. Egy kerek, korong alakú szerkentyű és tekeréssel lehet vele váltani. Ha valaki tudja írja le a nevét kérem.

2016. febr. 23. 16:27
 1/8 anonim ***** válasza:

Némi fogalomzavart érzek.

A váltó maga egy igen bonyolult, mechanikus szerkezet, amiből te az utastérben nem látsz semmit.

Amiről te beszélsz, azt hiszem irányváltónak hívják, mert a váltást nem azzal végzed, csak megmondod az autónak, hogy merre szeretnél (előre vagy hátra) menni, a fokozatokat ő majd pakolgatja. Létezik félautomata (szekvenciális) váltó is, ekkor egy karral, vagy éppen a kormány mögötti fülekkel egymás után sorban kapcsolhatod a fokozatokat, de magát a váltást ekkor is az elektronika végzi majd el helyetted, te csak kiadod a parancsot. Ez persze mind automata váltóramvonatkozik, manuálisnál a váltókarral egy rudazaton keresztül közvetlenül te rakosgatod a megfelelő helyre a fogaskerekeket.

2016. febr. 23. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszodat de nem a váltók mechanikájára voltam kíváncsi, tisztában vagyok nagyjából a műszaki dolgokkal, elvégre már egy ideje foglalkoztatnak az autók és a jogosítványomat sem ma szereztem :) De konkrétan egy automata váltó típusra vagyok kíváncsi, ugyanis nem vagyok jártas az automata váltókkal, még csak manuálisat vezettem eddig. De több tévés műsorban is láttam ezt a fajtát. Azt hiszem a 4ütem című műsorban volt, de meg nem mondom melyik részében egy SUV-ban volt ilyen váltó és nagyon dicsérték. Esetleg más valakinek van ötlete?
2016. febr. 23. 17:09
 3/8 A kérdező kommentje:
Ja jól emlékszem akkor valami cefet vagy zefet váltónak hívták, létezik ilyen?
2016. febr. 23. 17:15
 4/8 anonim ***** válasza:

ahogy a kérdésedből lejön, valószínű a DAF találmányra gondolsz..ez 2x2 tárcsa, amit ékszíj köt össze(nem akármilyenek)eredetileg kisebb DAF kocsikban próbálták ki, de ahogy fejlődött az ipar, úgy már olyant is gyártottak ebből, ami kamionokban is dolgozik(fokozatmenteen)


[link]

2016. febr. 23. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

[link]


talán ezt keresed.

2016. febr. 23. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Cefet váltó, az. Hatszázezret futott (ennek a felét olaj nélkül) Opel-váltó a '90-es évek elejéről, az a cefet.

Létezik egy Zahnradfabrik Friedrichshafen AG nevezetű gépgyár, ez többek között automata váltókat is gyárt. Mivel a fenti megnevezés eléggé hosszú, ezért legtöbbször ZF néven szokták emlegetni. Ennek helyes kiejtése nem "zéef", hanem "cetef", mivel német cégről van szó.

Szóval "cetef" lesz a váltó neve, abból is manapság a 8HP a legnépszerűbb: ez egy nyolcfokozatú, bolygóműves váltó. Több gyártó is használja a különböző teljesítményszintű változatait: a BMW-nél például valamennyi hosszmotoros modellhez rendelhető, de a Range Rover is szereti ezt a váltót.

Mivel a 8HP elektronikus vezérlésű, ezért a gyárak olyan előválasztót építenek hozzá, amilyen csak jólesik. Van, aki ragaszkodik a hagyományoshoz hasonló kapcsolóra (ha már szóba került: a BMW például erre esküszik, bár a fém-műanyag UFO-dildót váltókarnak hívni eléggé meredek lenne), míg mások másképp oldják meg. A JLR például a középkonzolból kiemelkedő forgókapcsolóval vezérli a váltót, mer' az látványos. Valószínűleg ilyet láthattál. De légy nyugodt: a vezérlő formája nem befolyásolja a váltó működését.

Egyébként magával a tekerővel váltani nem tudsz, csak az üzemmódot választod ki. Ha fokozatot akarsz váltani, a kormány mögötti fülekkel teheted meg. A Mercedes-Benz pedig egyrészt nem használ ZF váltókat, ők a saját G-TRONIC váltóikban bíznak (5G, 7G és 9G), másrészt náluk a kormányoszlopra helyezett előválasztó a divat (itthon leginkább Wartburg-váltó néven ismert ez az elrendezés).

2016. febr. 23. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat! Főleg az utolsónak, nagyon hasznos volt, és sikerült megértetned velem a dolgot :D
2016. febr. 23. 18:11
 8/8 anonim ***** válasza:
Ha érdekelnek részletek a "cetef"-ről, akkor így keress rá: ZF váltó :D
2016. febr. 23. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!