Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » B+E jogosítvány akkor, hogy...

B+E jogosítvány akkor, hogy is van?

Figyelt kérdés

1. Kérdés: Van egy személyautóm aminek a forgalmiba 1800kg vontathatási súly van megadva, holott az autó csak 1600kg. Úgy tudom a vontatott szerelvény nem lehet nagyobb mint a vontató jármű.


2. Kérdés:

Valóban van arra szabály, hogy 2 tengelyes autószállitó trélert csak B+E jogosítvánnyal lehet vezetni, vagy tévhit?


3. Kérdés: B+E ugye 3500kg feletti össztömegü járműszerelvény vezetését engedélyezi, tehát ha van 1600kg-os autóm meg 800kg-os tréler rákötve meg a 1400kg-os autó rátéve az már 3800kg.

Visszakanyarodva az első kérdésemre a vontatvány tömege 2,2tonna az autó 1800at húzhat akkor ezt már jogszerűtlenül húznám, hiába van B+E-m?



2017. jún. 29. 22:25
 1/8 anonim ***** válasza:

Elöljáróban annyit, hogy 3 féle tömeget különböztetünk meg:

- saját tömeg: A jármű tömege üzemkész állapotban, teli üzemanyag tankkal, a raktér, utastér üres.

- össztömeg: A jármű pillanatnyi tömege rakománnyal, utasokkal.

- megengedett legnagyobb össztömeg: Ez az az érték, aminél nem lehet nagyobb az össztömeg.

A legtöbb esetben ez utóbbival számolunk, mivel ez mindig egyértelműen meghatározható. (ott van a forgalmiban)



1. kérdés:

3 értéket kell figyelembe venni, ezek közül mindig a legkisebb szabja meg a vontathatóságot:

a) Személyautó esetén a pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem lehet nagyobb a vontató jármű megengedett legnagyobb össztömegénél. (Ez csak átmenőfék esetén mérvadó.)

b) A forgalmiban szereplő érték.

c) Ráfutófékes pótkocsi megengedett legnagyobb össztömege nem lehet nagyobb a vontató jármű megengedett legnagyobb össztömegének 3/4-énél.


Tehát az 1600 kg m. l. össztömegű autóddal legfeljebb 1200 kg m. l. össztömegű ráfutófékes pótkocsit vontathatsz. (Egy tréler ennél nyilván sokkal több)


2. kérdés:

BE kat. akkor kell, ha a járműszerelvény (vontató + pótkocsi) megengedett legnagyobb össztömege meghaladja a 3,5 tonnát.

(Könnyű pótkocsi (<750 kg mlö.) esetén a 4250 kg-t)


3. kérdés:

Szerintem ezt már az eddig leírtakból meg tudod válaszolni.

2017. jún. 29. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Az autó saját tömege 1600kg. A megengedett legnagyobb össztömege 2250kg. Tehát én 1800kg össztömegű trélert akaszthatok rá (annyit tud az autó húzni) a tréler kb 500kg, így van még 1300kg-om amit rárakhatok. Ha jól tudom az össztömeget nézik így 4050kg amihez ugye kell a B+E. Jól gondolom?


Köszönöm a gyors választ .

2017. jún. 30. 00:26
 3/8 anonim ***** válasza:

A három feltétel:

a) max 2250 kg

b) max 1800 kg

c) ha ráfutófékes (gondolom az): max 2250 * 3/4 = 1687,5 kg


A legkisebbet kell figyelembe venni, tehát maximum 1687,5 kg lehet a vontatmány legnagyobb össztömege.

A szerelvény össztömege így: 2250 + 1687.5 = 3937.5 kg lehet.

Mivel 3500 kg felett kell a BE kat., ezért ez esetben kell.


Ezzel a kalkulátorral is hasonló eredmény jön ki:

[link]

2017. jún. 30. 02:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Én így tudom:

1: nem az autó önsúlya számít, hanem amit ír a forgalmiban, a max. vontatható tömegnél. Például VW Touaregek, ML Mercik, stb nincsenek 3,5 tonnásak, mégis vontathatnak ennyit. Ha járkálsz pályán, láthatod is, hogy ilyenekkel húzogálnak 3,5 tonnás trailert, 2 autóval, gond nélkül.

2: tévhit, sehol a KRESZben nincs megemlítve a tengelyek száma ebből a szempontból. Gondolom onnan terjedt el a dolog, hogy a 2 tengelyes futók szinte mindig nehezebbek, mint 750 kiló, és oda már BE kell. Persze még ez sem igaz, de sokan így tudják.

3: az utánfutó össztömege számít, akkor is, ha üresen húzod. Te a 800 kg-s futóra nem tehetnéd rá az 1400 kg-s autót. Persze nem szokták lemérni, de ez elég feltűnő. És így hiába van BE-d.

2017. jún. 30. 11:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

1 "Úgy tudom a vontatott szerelvény nem lehet nagyobb mint a vontató jármű. "


Lehet nehezebb, már a magyar szabályozás is engedi.


2 "Valóban van arra szabály, hogy 2 tengelyes autószállitó trélert csak B+E jogosítvánnyal lehet vezetni, vagy tévhit? "

Mint írták egy szimplán súlyfüggő. Vannak esetek amikor sima B kategóriával is húzhatsz rakott trélert.


3.

"Visszakanyarodva az első kérdésemre a vontatvány tömege 2,2tonna az autó 1800at húzhat akkor ezt már jogszerűtlenül húznám, hiába van B+E-m?"


Ez most komoly kérdés? Az autód húzhat 1800 kilót. ha te csinálsz C+E kategóriát akkor szerinted húzhatnál vele 18 tonnás pótkocsit, csak mert van rá jogosítványod? :D

2017. jún. 30. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Lehet nehezebb, már a magyar szabályozás is engedi."

Ebben biztos vagy?

Én ezt találtam:

"21. §

(2) A pótkocsi (pótkocsik) össztömege nem haladhatja meg a vontatásra használt

a) személygépkocsi össztömegét,

(...)

(4) Ráfutó fékkel felszerelt pótkocsi abban az esetben vontatható, ha a pótkocsi össztömege nem haladja meg a vonó jármű össztömegének a háromnegyedét."

[link]

2017. jún. 30. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Miert ne lehetne nehezebb a huzott treler:

Mindig van egy extra kategoria amit senki nem figyel: Atmeno Fekkel(akar lehet elektromos is).


Vagyis a vontatmany lehet nehezebb mint a huzo szerelveny, hiszen a teherautok(kamion felpotkocsival eseteben) nem lehetne maskepp.


Csak az a franya rubrika megtrefal mindenkit.


Vagyis ha szerzel egy elektromos fekes trelert, es levizsgazott az autod elektromos fekkel akkor mehet a moka.

2017. júl. 1. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

#6 olvass tovább :)

Az általad linkelt jogszabály 22. §

(2)92 Európai típusbizonyítvánnyal rendelkező járművek esetében a vontatható pótkocsi össztömeget az európai típusjóváhagyás során meghatározott értékkel megegyezően – a 21. § (2) és (4) bekezdésében meghatározott feltételek figyelmen kívül hagyásával – kell megállapítani.

2017. júl. 1. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!