Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Sokan miért nem tudják elteker...

Sokan miért nem tudják eltekerni a kormányt?

Figyelt kérdés

Most láttam épp YouTube-on egy videót, amin egy nő felült egy Quadra majd egyenes nem is túl nagy sebességgel belehajtott egy villanyoszlopba, de közbe meg sikított vagyis észrevette hogy afelé tart. De ilyen szokott lenni motorral, biciklivel meg autóval is.

Élőben egyszer láttam olyat (bár ez nem feltétlen kormányzási hiba, hanem inkább fékezési), hogy egy az útra merőleges parkolóból tolatott ki hátra valaki, az úton pedig normális sebességgel közeledett felé egy másik autós aki észrevette hogy már félig kilóg az útra az éppen tolató autó. Mikor kb. 30 méterre volt elkezdte nyomni a dudát, a tolató rálépett a fékre, majd azt a 30 métert folyamatosan dudálva tette meg és lassulás nélkül kb. 40 km/h-s sebességgel belerohant a félig kilógó autóba. Ott maradtunk szemtanúként, annyit mondott a sofőr hogy hirtelen tolatott ki elé és nem tudott már fékezni. De a dudát meg tudta vagy 3 másodpercen keresztül nyomni... Szerintem ez is hasonló ok miatt történt mint amikor valaki nem tekeri el a kormányt. De pontosan mi lehet ennek az oka?

Egy másik eset meg itt történt nálunk az utcában. Egy vélhetően tanuló, de már jogosítvánnyal rendelkező embertől lehetett a következőt látni: a kormányba két kézzel kapaszkodott, a tarkója kb. 30 centire lehetett a fejtámlától annyira előredőlve már-már a kormányra feküdve vezetett. Az utca szélén akart megállni a többi autó mögött. Nem is kellett párhuzamos parkolást végrehajtania, vagy 100 méteren keresztül üres volt az útnak azon az oldala. Úgy 30 km/h-s sebességgel közeledett az utolsó parkoló autó felé és egy minimális lassítással frontálisan belerohant. Annyit mondott utána, hogy azt hitte meg tud állni, csodálkozott is kicsit mikor nekikoccant. A parkoló autónak a hátsó futóműve teljesen elment, ablakok betörtek rajta, csomagtartót nem lehetett kinyitni, tank kilyukadt, pedig csak "nekikoccant".

Már gondolkodok egy ideje azon, hogy ilyen esetek miért történnek meg. Rossz reakcióidővel nem hiszem hogy magyarázható a dolog, mert mindegyik példámnál a sofőrök észlelték az "útjukat keresztező dolgokat", csak utána rosszul cselekedtek. Pedig szerintem egy balesethelyzetben legtöbbször ösztönből cselekszik az ember, azaz ha akarna se biztos hogy tudna ennyire rosszul cselekedni. De mégis vannak kivételek, akiknek összejött valahogy. De hogy?



2018. aug. 16. 00:36
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Annyira bestresszelnek,hogy leblokkolnak.Ez a legnagyobb probléma,hogy ilyenkor nem tudnak ésszerűen gondolkozni\cselekedni.
2018. aug. 16. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Bepánikol, leblokkol.

Nekem így volt balesetem. A másik fél attól leblokkolt és nyomott egy satuféket keresztben egy lámpás kereszteződés előtt zöldnél, hogy rossz sávban volt.

2018. aug. 16. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
85%

sokan azért nem tudják a kormányt eltekerni, mert az evolúció lassabb, mint a technika fejlődése.


Az emberek nem hülyék, csak nem egyformák. Ebből ered, hogy van aki könnyedén kezel egy számítógépet, egy automata mosógépet, egy okostelefont, vagy pillanatok alatt megérti a tévé kéttávirányítós működését..ez érvényes a járművekre is..sok embernek még feldolgozhatatlan, hogy egy rajta kívüli erő őt csak úgy száguldva viszi...ettől megrémül, és irány az oszlop..


az emberekhez nagy türelem kell, a kérdező sem született mindent egyből jól kezelő homo sapiensnek.

2018. aug. 16. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Beviz Elek ***** válasza:
100%

Ha már a quaddal lett kezdve, nem tudom vezettél-e quadot. Én mindig autót vezettem, motoros tapasztalat nélkül ültem fel először quadra. Elméleti szinten tudtam hogy mit kell csinálni, de annyira belémrögzült az autós kormány, hogy az első métereken nagyon esetlenül kormányoztam. 2 perc után ráéreztem és csaptam ki a seggét a kanyarban, de előtte nézni is borzasztó volt.


Kezdőknél (vagy akik egyszerűen bénák hozzá) előfordul hogy bepánikol és teljesen leblokkol. Szomorú, de ilyenek közlekednek körülöttünk és sosem tudod hogy mikor kerül egy váratlan helyzetbe ami miatt nem csak magára, hanem akár rád is veszélyes lehet.


Neked van tapasztalatod, van érzéked hozzá és emiatt ösztönből tudsz reagálni, de sok jogosítvánnyal rendelkező embernek nincs és reagálás helyett leblokkolnak. Az sem jobb, aki egy váratlan helyzetben csak sikítva fékezni tud, de legalább lassított...

Amíg elmennek boltba vagy dolgozni és vonatoznak a többiekkel addig nincs gond, de a váratlan helyzetek és az azok miatti pánik veszélyes. Láttam egy videót ahol a nő meghúzta a parkolót lezáró vasat, amilyen béna volt (és gondolom idegesítette is a dolog) mégjobban felakadt rá, majd félig kimászott az automata váltós autójából és el is ütötte magát. Most őszintén, az ilyenektől mit vársz?

2018. aug. 16. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Több dolog miatt lehet:

Először is, a quados eset: ahogy előttem is írták, a quadot nagyon nehéz kormányozni, illetve ami gond még, hogy elképesztően borulékony. Nagy sebességnél picit mozdítasz a kormányon, és felborulsz. Mivel a legtöbb quados évente 2x veszi elő a gépet, ezért fogalmuk sincs hol a határ, ezért félnek.


Az autósok, itt szintén több lehetőség van:

1. A leggyakoribb, hogy a semmiből jött vészhelyzettől úgy megijednek, hogy még fékezni is elfelejtenek, nemhogy kormányozni. Szar érzés, megmondom őszintén velem is fordult már elő ilyen, elméletben mindenre tudom, hogy mit kell reagálni vészhelyzetben, de mikor 0,2 mp alatt kell dönteni, az más. Pedig nem keveset vezetek.


2. Sokan úgy fogják a kormányt, mintha a farkukat fognák, 2 újjal, úgy, hogy lehetetlen úgy bármit is csinálni. A jól látható kanyarokra felkészülnek, de ha hirtelen kell kormányozni, akkor tehetetlenek.


3. Van, aki attól fél, hogyha rángatja a kormányt, akkor megpördül az autó, elveszíti az irányítást, vagy esetleg pont jön szemből egy kamion (ilyenkor nincs időd figyelni, hogy mi van körülötted). Ez is azért van, mert az emberek 98%-a nem ismeri az autó határait, nem tudja hogy mennyi fér bele, sőt, még azt sem tudják, hogy emkkora fékezésre képes az autójuk.

Nem rosszból írom ezt, senkit sem akarok megbántani, mint írtam, én is hibáztam már. De ez az igazság.

2018. aug. 16. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Az ilyen autósoknak nem lenne szabad vezetnie, egyáltalán átengedni a vizsgákon.
2018. aug. 16. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Beviz Elek ***** válasza:
100%

Egy tanulótól, főleg olyantól aki nem vezetett jogsizás előtt semmit, nem várhatod el hogy váratlan helyzeteket kivédjen. Gondolom a fent említett alanyok sem folyamatosan így közlekednek, vizsgán pedig nem jön elő.

Én úgy változtatnék a rendszeren, hogy néhány év múlva visszahívnám a jogsisokat és egy direkt váratlan helyzetekre specializált vizsgát csináltatnék velük. Aki láthatóan érzéketlen, attól el kell venni a jogsit.

2018. aug. 16. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!