Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Jogosítványt 65 éves kor után...

Jogosítványt 65 éves kor után hány évre hosszabbítható?

Figyelt kérdés
B, C, D, E kategóriát, munkavállalás nélkül még használhatom magán céllal, nyugdíjas korban, ha a 102 -es kódra nem tartok igényt? Ilyenkor számít, hogy hány évre adják az orvosi?

#Jogosítvány orvosi érvényesítés #65 év után orvosi
2020. dec. 14. 02:55
 1/5 anonim ***** válasza:
87%

Számit a kor.

60-tól 70 éves korig max 3 évre adható ki az egészségügyi alkalmasság.

70 éves kor fölött max 2 év.


[link]

2020. dec. 14. 05:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

┌ Ha a vezetői engedélyben 102-es kóddal jelzett 2. alkalmassági csoportra nem tartasz igényt, akkor a vezetői engedélyben nem fog szerepelni a „C”, „D” és „E” kategória. (El nem vész, ha bármikor 2. csoportú egészségügyi alkalmasságit szerzel, és igényelsz vezetői engedélyt, akkor újra benne lesznek a vezetői engedélyben a „C” - „E” kategóriák.)

1. alkalmassági csoport esetén (a vezetői engedélyben 101-es kód), olyan járművet, amely vezetéséhez „C”, „D”, illetve „E” kategória szükséges, csak forgalomtól elzárt magánterületen vezethetsz; vagyis olyan helyen, amelyre nem vonatkozik a KRESZ.

Azt a vizsgálatra jelentkező személy dönti el, hogy melyik alkalmassági csoportra kéri az alkalmasság megállapítását. (Az, hogy éppen milyenre kéri, nem jelent véglegességet, legközelebb kérheti a másik csoportút; akár jóval az érvényesség lejárta előtt is.) ┘


┌ Nem tudom, mennyivel 65 éves kor utánit kérdezel?


Ha az orvosi alkalmassági vizsgálat időpontjában betöltöd a 60. életéved, de a 70. életévet még nem, akkor a vezetői engedély érvényessége szempontjából számít, hogy 1. alkalmassági csoportú alkalmasságit kérsz, vagy 2. alkalmassági csoportút.

Ebben a korcsoportban 1. alkalmassági csoport esetén 3 év a névleges időtartam, 2. alkalmassági csoport esetén pedig 2 év. Ezeket rövidítheti, hogy ezen az időtartamon belüli utolsó születésnapig adják az érvényességet. „Rossz időzítésű születésnap” esetén ez akár közel 1 évnyi rövidülést is okozhat. De, mindenképp pontosan 1 évvel rövidebb időtartamú a 2. alkalmassági csoport, mint az 1. alkalmassági csoport.


Az orvosi alkalmassági vizsgálat időpontjában betöltött 70. életév esetén mindkét alkalmassági csoportnál 2 év az érvényességi időtartam. 2 évnyi időtartam esetén már nincs születésnaphoz igazított érvényesség, így bármikor is történik a vizsgálat, pontosan 2 évnyi időtartamra adják. ┘


┌ A vizsgálat díja mindkét alkalmassági csoport esetén ugyanannyi, az, csak az életkortól függ.

Aki a vizsgálatkor a 60. életévét betöltötte, de a 70. életévét még nem érte el: 2 500 Ft.

Aki a vizsgálatkor a 70. életévét betöltötte: 1 700 Ft. ┘

2020. dec. 14. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, különösen a 2-es nek. 65 múltam mostanában és arra lennék főleg kíváncsi, hogy nyáron lejáró orvosi, hogyan hosszabbitsam meg, ha már munkát nem szeretnék vállalni, de például olyan terepjáróval és hozzá kapcsolt utánfutóval szeretnék saját célból közlekedni, ami meghaladja 3.5 t. Akkor ehez továbbra is 102-re lesz szükségem.
2020. dec. 14. 19:45
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

► olyan terepjáróval és hozzá kapcsolt utánfutóval szeretnék saját célból közlekedni, ami meghaladja 3.5 t. Akkor ehez továbbra is 102-re lesz szükségem. ◄


┌ Többször is írtad a saját célt. A vezetői engedély kategóriája szempontjából ez nem számít.

Ha „B” kategóriával vezethető járművet, járműszerelvényt vezetsz, akkor ahhoz érvényes „B” kategóriás vezetői engedély szükséges. Ha „C” kategóriával vezethető járművet vezetsz, akkor ahhoz érvényes „C” kategóriás vezetői engedély szükséges. Teljesen mindegy, hogy a Mikulás kft. járművével, a kft. alkalmazottjaként árut terítesz vele, vagy saját járműveddel magadnak szállítasz tűzifát.

Érvényes „C” kategóriához mindenképp 2. csoportú egészségügyi alkalmasság kell.

„B” kategóriánál számít, hogy közúti árufuvarozó vállalkozás alkalmazásában, vagy saját vállalkozásban végzett árufuvarozás szolgáltatást végzel, mert akkor 2. csoportú egészségügyi alkalmasság kell; egyébként a „B” kategóriához elegendő az 1. alkalmassági csoport. ┘


┌ Abból, hogy összességében 3,5 tonna megengedett össztömegnél nagyobb tömegű, terepjáróból és hozzákapcsolt utánfutóból álló járműszerelvényt szeretnél vezetni, nem tudom megállapítani, hogy milyen vezetői kategória szükséges hozzá; a kategóriától pedig az egészségügyi alkalmassági csoport szükségessége függ.


Ugyanis, „B” kategóriával is vezethető 3500 kg-ot meg nem haladó megengedett legnagyobb össztömegű gépkocsiból és 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó pótkocsiból álló járműszerelvény. E járműszerelvény megengedett legnagyobb együttes össztömege legfeljebb 4250 kg. → [link]

Tehát, önmagában amiatt, hogy a járműszerelvény megengedett legnagyobb össztömege meghaladja a 3,5 tonnát, még vezethető lehet „B” kategóriával. Az kell, hogy a terepjáró forgalmi engedélyében a J-nél M1 szerepeljen, és a pótkocsi forgalmi engedélyében F.1-nél ne legyen nagyobb szám 750-nél.


Önmagában „E” kategória, nincs. → [link]

Nem tudom, neked mihez van „E” kiegészítő kategóriád? Ha az „CE”, akkor „BE”-ként is használható (azaz, „B” kategóriával vezethető vontató járműből és nehéz pótkocsiból – 750 kg megengedett legnagyobb össztömeget meghaladó – álló járműszerelvényhez is; fordítva, nem. → [link] Ha „CE” van, ahhoz, hogy szerepeljen a „CE” az engedélyben, annak feltétele, hogy szerepeljen a „C”. Ehhez viszont 2. alkalmassági csoport kell.


Nehéz így választ írni, hogy a szabályzás igen részletes, de a kérdésből sem, a kommentből sem tudom, hogy pontosan milyen járműszerelvényről van szó. Ami adat meg lett adva, annak alapján elegendő lehet 1. alkalmassági csoport is, de lehet, hogy 2. alkalmassági csoport kell. ┘


┌ Az életkorral és a vezetői engedély érvényességével kapcsolatban sincs kellően pontos adat, de mivel nem határeset, elég jó pontossággal lehet írni róla.

Ha 65 éves múltál mostanában; úgy számolok, hogy december 2020. december 1-én volt a 65. születésnapod.

Ha nyáron jár le a vezetői engedély érvényessége, akkor ahhoz is választok egy időpontot: 2021. július 15.

• Mivel az érvényesség lejártakor még nem töltöd be a 70. életéved, 1. alkalmassági csoport esetén 3 év a névleges érvényességi idő, 2. alkalmassági csoport esetén 2 év.

Ha 2021. július 12-én csináltatsz 1. csoportú alkalmasságit, akkor az elvi érvényessége 2024. július 12. Azonban, a lejárati időn belüli utolsó születésnapodhoz igazítják az érvényességet. 2024. július 12. előtti születésnapod 2023. december 1-én van; addig állapítják meg az érvényességet.

Ha 2021. július 12-én csináltatsz 2. csoportú alkalmasságit, akkor ez elvi érvényessége 2023. július 12. Mivel csak 2 év időtartamú az érvényesség, így nem igazítják születésnaphoz; az érvényessége 2023. július 12. lesz.

Az 1 évnyi névleges különbség ebben az esetben fél évre csökken.

Ha van választásod, akkor mérlegelheted, számít-e félév; ha nincs, akkor olyan alkalmasságit kell csináltatni, ami kell.

Esetleg azt is érdemes számításba venned, hogy lehet, hogy nyugdíj mellett vállalhatsz alkalmi, nem teljes munkaidős fuvarozást, nyugdíj kiegészítésként, és akkor jó, ha érvényes mindenféle megszerzett kategóriád, ehhez viszont 2. alkalmassági csoport kell. ┘

2020. dec. 15. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a hosszú magyarázatot. Akkor maradok annál, mintha munkát vállalnék vele.
2020. dec. 16. 17:36

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!