Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Ha valaki jogosítvány nélkül...

Ha valaki jogosítvány nélkül vezetett, de nem okozott balesetet, annak kb mennyi pénzbírságot kell fizetnie? Másfajta büntetésre is számíthat?

Figyelt kérdés
Májusban úgy tudom változtak a szabályok és most már börtön is járhat érte. Nem tudom milyen estekben. Ha pl. a fenti állítás igaz a mostani fennállásban valakire, akkor hogyan büntetnék szerintetek?

2021. szept. 8. 10:02
 1/8 anonim ***** válasza:
96%
Én lapáttal verném agyon, de sajnos a törvényben nem ez van.
2021. szept. 8. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A baleset nem okozása nem enyhítő körülmény, szóval jelentéktelen.
2021. szept. 8. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ez az úgynevezett engedély nélküli vezetés, ami elzárással is büntethető szabálysértés.

A nagyobb gond az, amikor eltiltás alatt vezet valaki, akkor hosszabb börtönbüntetés is lehet belőle.


Ha balesetet okozol, az minden esetben halmazati büntetést jelent, de hogy nem okoztál, az nem enyhítő körülmény, mert ettől a szabálysértést/bűncselekményt ugyanúgy elkövetted.

2021. szept. 8. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm és mitől függ a büntetés mértéke?
2021. szept. 8. 11:25
 5/8 anonim ***** válasza:
91%
#4 A bíróságtól
2021. szept. 8. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Az adott körülményektől. Nem mindegy, hogy édesapád rosszul lett a volánnál és segítő szándékkal hoztál egy hibás döntést, hogy te hazavezetsz az utca végén lévő házatokig... vagy bepiáltál valami buliban és vagánynak érezve magad nekiálltál döngetni a haverod autójával.
2021. szept. 8. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Hát az volt az eset, hogy az illető (egyébként nem én vagyok) menőzni akart és úgy vezetett. Nem volt semmilyen szer hatása alatt.
2021. szept. 8. 11:50
 8/8 anonim ***** válasza:
100%

A pénzbírság mértéke a szabálysértési hatóság döntésétől függ: ötezer forinttól – háromszázezer forintig terjedhet. [*¹]

Ha nem kerül megfizetésre, vagy csak részben kerül megfizetésre, akkor a meg nem fizetett összeget bíróság szabálysértési elzárásra változtatja át; az átváltoztatás során ötezer forintonként egy napi szabálysértési elzárást kell számítani. [*²]


Az esetleg alkalmazott szabálysértési elzárás mértéke pedig bírósági döntéstől függ: legrövidebb tartama egy nap, leghosszabb tartama hatvan nap lehet. (Ez nem az esetleg meg nem fizetett pénzbírság miatti, hanem a pénzbírsággal együtt, az engedély nélküli vezetésért kiszabható.) [*³]


┌─ *¹ 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről 176. § (1) és 11. § (1) ─┘

┌─ *² 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről 12. § (1) ─┘

┌─ *³ 2012. évi II. törvény a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről 9. § (2) ─┘

2021. szept. 8. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!