Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Lenne egy abszurd kérdésem?

Lenne egy abszurd kérdésem?

Figyelt kérdés

Ti hová néztek vezetés közben? Ugyanis ahogy néztem D. Tóth Kriszta "Elviszlek magammal" című műsorát, észrevettem, hogy Kriszta végig mereven előre néz vezetés közben, csak kanyarodásnál szokott körülnézni. Ezzel szemben az én tekintetem folyamatosan vándorol. Így tanultuk anno KRESZ órákon, hogy mindenhova kell nézni. Figyelem a táblákat, az útburkolatot, a párhuzamos forgalmat, a tükröket, ha nem védett útvonalon haladok, akkor beszoktam nézni a keresztező utcákba, sőt, a műszerfalra is rá-rá pillantok néha (a sebességet ellenőrzöm). Nem így kéne?

Anno valamikor olvastam, hogy vezetés közben minél távolabbra nézel, annál jobb. Ezt ki is próbáltam, de ez nekem "kényelmetlen", hogy nem arra koncentrálok, ami közvetlenül előttem van.

Hogyan kell ezt helyesen csinálni? Bármilyen tanácsot, tapasztalatot szívesen elolvasok, szeretnék fejlődni.



2022. jan. 18. 17:28
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
85%
Jól csinálod.
2022. jan. 18. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
53%

Van egy olyan érzésem, hogy hamar rosszul lennék melletted. A távolba tekintés alapvető technika arra, hogy egyenesen haladjon az autó. Ha közelre nézel, mint pl. az előtted haladó autó, kapkodod a tekinteted, akkor folyamatosan aprókat korrigálni fogsz. Ez meg pont elég arra, hogy egy idő után rosszul legyenek az utasaid.

Én alapvetően távolra nézek, az idő 80%-ban. A tükrökbe csak bepillantok, nem bámulom, így nagyon pici időt vesz igénybe (kivétel a sávváltás). Táblákat, utcákat, szembejövőket meg a maradék időben figyelem.

2022. jan. 18. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
97%

Most hogy mondod, tényleg borzalmasnak tűnik a Kriszta vezetése... :D


Nekem az tűnt fel, hogy igazából a tükröket nem ellenőrzi, nem figyeli a mögöttes forgalmat, mozgást. Én magamon azt vettem észre, hogy a belső tükröt néha ugyanannyit nézem, mint magam előtt az utat.


Szerintem nem is a "vándorlás" a lényeg, hanem hogy folyamatosan tudd, mi van körülötted, térben el tudd helyezni magad.


Ami baromi fontos és ehhez képest sokan nem teszik,az a táblák figyelése, értelmezése. Tapasztalt vezetőnek idővel rááll a szeme és folyamatosan oda pillant. Sokan meg mennek ész nélkül, főleg a GPS után. Aztán ebből vannak apró bosszúságok, például nem tűnik fel neki, hogy volt egy feloldó tábla és továbbra is 40-el döcög. Vagy megáll valaki az autópálya közepén vissza tolatni, mert nem nézte mi volt a táblán.


Sebességet én is folyamatosan nézem. Oda-oda pillantok. Régebben még többször tettem, mostanában sokkal jobban érzem az autó tempóját. Nem is a sebesség értékét, hanem azt, hogy gyorsulok, vagy lassulok.

2022. jan. 18. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

"Vagy megáll valaki az autópálya közepén vissza tolatni, mert nem nézte mi volt a táblán."


Ne már, ilyen komolyan létezik? 😧

2022. jan. 18. 17:48
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

A távolra nézés témánál azt vettem észre, hogy én például rühellek a másik seggében menni.


Engem egyszerűen zavar, ha nem látom át a forgalmat legalább 2-3 autóval előre.


Nem is értem azokat a sofőröket, akik bele állnak a másik fenekébe. Nyilván fizika bácsi ott van, nem marad féktáv, reakcióidő. De nem csak hogy ezek nincsenek, hanem az előttük haladó miatt konkrétan semmit nem érzékelnek a forgalomból. Egyetlen támpontjuk van, az pedig az előttük haladó mozgása, ami kevés.

2022. jan. 18. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
95%

#4 Pontosítok, vissza már nem tolatott, bár ha nem pörögnek körülötte autók, azt is megtette volna.


[link]

2022. jan. 18. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
97%

Azt én is figyeltem, hogy eléggé figyelmetlenül vezet a Kriszta.

Pl. táblákat nem vesz észre.

Lehet, hogy ez csak azért van, mert a beszélgetésre figyel közben, de elég gáz ez így, nem tudom miért erőltetik ezt a vezetés közben beszélgetős formátumot.

2022. jan. 18. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
96%

Ez a távolba nézés dolog is a vándorló tekintet része. Nyilván nem azt jelenti, hogy mindig minél messzebbre kell nézned. Ez is helyzettől függ.


Mert nem mindegy, hogy belvárosban kis utcában kerülgeted a hömpölygő turista áradatot, meg nem mindegy, hogy 90-100-as tempónál nem tekintesz előre.


A lényeg itt is a "feltérképezés".


Mint ahogy tudod, hogy mi történik körülötted, úgy előre-előre pillantasz, és tudatosan-tudat alatt is értelmezed az előtted lévő teret.


Egyrészt így előre tudsz gondolkozni, hogy ne utolsó percben kelljen 3 sávot váltani. Vagy nem ütöd el a gyalogost, hanem már előre mérsékeled a sebességet, felkészülsz arra, hogy át fog kelni valaki.


Pont a gyalogos átkelőknél látom azt, hogy az emberek tudatosan mereven előre néznek, tudják, hogy ott a gyalogos, de mégis kövér gázzal rombolnak el előtte.

2022. jan. 18. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 10 deka farhát ***** válasza:
96%
Nem csak azt kell nézned, hogy mi van közvetlenül előtted, hiszen az már féktávon belül van. Azt kell nezned, ahova 2-3-10 másodpercen belül érkezni fogsz, így időben fel tudsz rá készülni (kereszteződés, zebra, táblák, kiguruló labda - jó eséllyel érkezni fog mögötte egy gyerek is).
2022. jan. 18. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:
Hálásan köszönöm a válaszokat, ment a zöld pacsi mindenkinek :)
2022. jan. 18. 18:25
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!