Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Ha apámnak bevonták a jogsíját...

Ha apámnak bevonták a jogsíját, akkor azzal a b10-es kötelezőbiztosítása ugrott, és nem köthet új biztosítás még vissza nem kapja a jogsiját?

Figyelt kérdés
Van egy autó a nevén, amit használok, de sajnos már eléggé ramaty állapotban van, ennek még fizeti a kötelezőjét ami a nevén van. Ha esetleg új kocsit veszünk, akkor nem tud új kötelezőt kötni, illetve át se tudja vezetni az a biztosítást, az új autóra? Meg így a kocsit se fogja tudni átírni? Sajnos nekem csak b3-as fokozatom van, egyszer volt a saját kocsim kb. 3 évig. Így ebben az esetben nekem kell biztosítást kötni, és az én nevemre kell írni au új autót? Apám még üzembentartó se lehet, mert ahhoz is kötelező kell?
2023. szept. 10. 00:34
 1/3 anonim ***** válasza:
100%
Attól, hogy valakinek nincs jogsija (akár azért, mert sosem volt, akár azért, mert bevonták vagy éppen lejárt) attól még simán lehet tulajdonosa egy autónak. Tehát nyugodtan vehetitek az ő nevére. Szerintem a bónusz-fokozatát sem veszíti el, de ebben nem vagyok biztos.
2023. szept. 10. 00:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Nem feltétele a kötelező megkötésének, hogy legyen a szerződőnek jogsija. Év elején én is úgy vettem a motorom, hogy akkor még nem volt meg, és dijban semmit nem is jelentett. Viszont a bónuszfokozatok eltudnak évülni ha 2 évig nincs nincs a neveteken adott kategóriás jármű, ez apudat nem érinti, viszont neked kérdező, lehet, hogy már az a B3 inkább A0.
2023. szept. 10. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

A vezetéstől eltiltás az égvilágon semmilyen módon nem érinti a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást és a bonus-malus besorolást sem.


A bonus-malus fokozat a biztosítási évfordulókon változhat: amennyiben nem B10-ben van, és az előző biztosítási évben nem okozott kárt, vagy okozott, de a károsultnak fizetett összeget megtérítette a biztosító felé, akkor 1 fokozattal feljebb lép; B10 esetén marad. Amennyiben károkozása miatt a biztosító fizetett a károsultnak, és a károkozó nem élt a felajánlott megtérítési lehetőséggel, akkor, személygépkocsi esetén minden, a biztosítási évben adódott ilyen káresemény miatt 2 fokozattal lejjebb sorolják; legfeljebb M04-ig, mert az az alsó határ.

Semmi köze hozzá, hogy valakinek van-e vezetői engedélye, ha van, akkor érvényes-e, el van-e tiltva akár a vezetéstől, akár járműkategóriától, akár járműfajtától.


Édesapád, akár tulajdonosként és egyben üzembentartóként, akár csak üzembentartóként, miért ne köthetne kötelező gépjármű-felelősségbiztosítást? A vezetéstől tiltották el, nem biztosításkötéstől.

A biztosítók nem szokták adatként kérdezni, hogy érvényes, használható-e a vezetői engedély, csak azt, hogy van vagy nincs, ha van, akkor mikor szerezte? Az sem érdekli a biztosítót, hogy ha van vezetői engedélye, akkor vezet-e, vagy sem? Volt olyan munkatársam, aki a gyakorlati vizsga után évtizedek elteltével sem vezetett egy milliméternyit sem.

Ha mégis olyan részletező lenne a biztosító (bár nem tudok ilyenről), akkor legfeljebb az érvénytelensége miatt néhány százalékkal magasabb díjat számolnának, mint annál a szerződőnél teszik, akinek nincs. Bár, több biztosítónál nem hangsúlyos tényező, pl. az 1-3 éve szerzett vezetői engedélyesnek annyi a díjszorzója, mint annak, akinek nincs is vezetői engedélye.


Ha a nevén levő autót eladja, vagy véglegesen kivonatja a forgalomból, akkor a fennálló szerződés érdekmúlással megszűnik.


Ha másiknak lesz üzembentartója (akár csak üzembentartója, akár tulajdonosa és üzembentartója is), akkor két eset van.

1./ Ha az újabb autót előbb veszitek, minthogy a másiktól megszabadult, akkor az újnál A00 fokozatba sorolódik. Aztán a régitől történt megszabadulás után az úja, biztosítási év közben is lehet kérni a B10-es besorolást. Csak a két időpont közt kell az A00-hoz tartozó díjat fizetni.

2./ Ha előbb szabadul meg a régitől, minthogy az új megvásárlásra kerül, akkor annál egyből B10-be sorolódik.


Egyébként, nem tudhatom, hogy édesapádat büntetésként tiltották el a vezetéstől, vagy egészségügyi okból vonták be a vezetői engedélyét. De, a KGFB szempontjából tökmindegy.

A biztosítók azért nem foglalkoznak vele, mert általában egyik sem végleges hatályú, a szerződés meg határozatlan időtartamra szól.

2023. szept. 10. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!