Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Kezdővezetői engedéllyel...

Kezdővezetői engedéllyel húzhatok lassú járművel pótkocsit?

Figyelt kérdés

Egyik ismerősöm felkért, hogy nem tudnék e neki besegíteni(mezőgazdasággal foglalkozik)a hétvégi aratásban sofőrként, egy piros rendszámos MTZ-vel kellene húzni egy nehézpótot. Azt tudom hogy lassú járművel húzhatok nehéz pótkocsit, csak azt nem, hogy ezt megtehetem kezdővezetői engedéllyel, vagy ez csak a személyautóra vonatkozik? Neten konkrétumokat nem találtam ezzel kapcsolatban, de nekem valamiért úgy rémlik, az oktatóm azt mondta hogy ez a 2 éves eltiltás erre nem vonatkozik, ezért gondoltam inkább megkérdezem, nehogy ezen ússzon el a jogsim.

Előre is köszönöm a válaszokat!



#engedély #kezdővezetői
2015. okt. 15. 18:45
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
Erre is ugyanúgy érvényes sajnos, ez biztos. :(
2015. okt. 15. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

A "T" nemzeti kategória, csak belföldön érvényes, viszont lehet mezőgazdasági vontatóval, lassú járművek pótkocsit vontatni.

Egyébként nem is lenne értelme, mezőgazdasági vontató, lassú jármű általában valamilyen vontatmánnyal közlekedik.

2015. okt. 15. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat, bár a második válaszolónak az első válaszát nem igazán értem, talán az utolsó pár szót rosszul fogalmaztad, valszeg ez lehet a baj. :)
2015. okt. 15. 21:38
 4/18 anonim ***** válasza:

A jogosítványon fel vannak tüntetve különböző kategóriák, amelyek bizonyos járművek vezetésére jogosítanak.

Az már nincs külön feltüntetve, hogy ezek a kategóriák érvényessége meddig terjed ki.

Van a nemzetközi kategória, amely érvényes Magyarországon kívül: AM, B, C, D, stb.

És vannak nemzeti kategóriák, amelyek csak itthon jogosítanak jármű vezetésére, ilyen a T kategória is, amely mezőgazdasági vontató, és lassú jármű vezetésére jogosít. (segédmotorosoknak érdekesség: az M kaetgória csak nemzeti, ami már megszűnt, helyette már AM kategória van, ami nemzetközi)


A lényeg, hogy nemzeti kategóriában nincs olyan, hogy kezdő a vezető:

"2. Kezdő vezetői engedély


6. § (1)14 Az első nemzetközi kategória megszerzésének napjától számított két évig a vezetői engedély kezdő vezetői engedélynek minősül.


(2)15 A kezdő vezetői engedéllyel az „AM”, az „A” és az „A” korlátozott kategóriára, továbbá az „A1”, az „A2” és a „B1” kategóriára érvényesített bejegyzéssel utas nem szállítható, valamint a „B”, a „C” és a „D” kategóriára, továbbá a „C1” és a „D1” kategóriára érvényesített bejegyzéssel - a Magyar Honvédség kezelésében lévő járművek kivételével - pótkocsi nem vontatható.


7. § (1)16 A „kezdő vezetői engedély” minősítés a vezetői engedély visszavonásának leteltét követően újra kezdődik, ha annak 2 éves időtartama alatt a vezetői engedély jogosultját közlekedési szabálysértés vagy bűncselekmény miatt jogerősen eltiltják a járművezetéstől, a járműfajtától vagy a kategóriától.


(2) Az (1) bekezdés rendelkezései szerint meghosszabbított „kezdő vezetői engedély” minősítést és annak lejárata határidejét a nyilvántartásba be kell jegyezni, és ezt a tényt a vezetői engedélyben kódszámmal jelölni kell.


8. § Ha a gépjárművezető külföldi vezetői engedélyét két évnél nem régebben szerezte, a kezdő vezetői engedélyre vonatkozó rendelkezéseket - nemzetközi szerződés eltérő rendelkezése hiányában - a külföldi vezetői engedély helyett a magyar hatóság által kiadott vezetői engedélyre is alkalmazni kell.


9. § A kezdő vezetői engedélyre vonatkozó rendelkezések nem alkalmazhatóak nemzeti kategória esetén."


Az utolsó (9§) mondatban van az, ami téged érdekel.

2015. okt. 15. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
Igen, így már teljesen világos. Tehát akkor a T kategóriára nem vonatkozik, és nem kell félnem hogy összefutok egy két rendőrrel ha piros rendszámossal húzok nehéz pótot. Köszönöm az értelmes választ! :)
2015. okt. 15. 22:34
 6/18 anonim ***** válasza:

Nem kell rendőrtől tartanod, de a "traktor" nem autó, pláne, ha még vontat is.


Ezekkel a járművekkel márpedig vagy húznak valamit, esetleg más típusú munkát (pl rakodást) végeznek, nem a Tescoba járna vele bevásárolni.

Ezért írtam, hogy nem is lenne sok értelme a kategóriának, ha nem lehetne pótkocsit vontatni.


Más kérdés, hogy nekem is az a véleményem, hogy mindenféle gyakorlat nélkül a pótkocsis traktor vezetése elég messze áll attól a gyakorlattól, amit a "B" kategória oktatása jelentett... nem biztos, hogy aki biztonságosan tud személyautót vezetni, az minden gyakorlat nélkül gond nélkül boldogul egy megrakott vontatmánnyal is.

A jogszabály viszont egyértelmű: lehet vezetni

2015. okt. 15. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Teljesen egyetértek veled. Azt meg már meg sem említem hogy AM kategóriával vezethetsz moped autót. Könyörgöm,egy motorra vizsgázott embernek honnan lenne bármi fogalma arról hogyan kell kezelni egy áttételes kormánnyal szerelt járművet?
2015. okt. 15. 23:25
 8/18 anonim ***** válasza:

Azért egy kis fogalomzavar van a fejekben.

A vontatmány, és a pótkocsi nem ugyanaz. Ettől függetlenül mehetsz vele, még ha kérdéses is, hogy mennyi galibát okozol nulla rutinnal a forgalomban egy ilyen szerelvénnyel.

A pótkocsi lassújárműnek van vizsgáztatva?

2015. okt. 16. 07:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:
Van már vele rutinom, párszor tartott már nekem gyorstalpalót. Természetesen, nem régiben vizsgázott.
2015. okt. 16. 15:39
 10/18 A kérdező kommentje:
De fekete rendszámos, ha jól tudom.
2015. okt. 16. 15:42
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!