Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Lejár hamarosan a B-kategóriás...

Lejár hamarosan a B-kategóriás jogosítványom érvényessége. Hogy is van most ez a megújítás?

Figyelt kérdés
Azt hallottam, hogy háziorvosnál valami tesztet kell írni, de milyen tesztet? Amikor 10 éve voltam baboskönyv volt meg vérnyomás mérés most meg teszt? És mi van ezzel az alvás vizsgálattal amikről néhány oldal írt?
2016. júl. 4. 12:36
 1/3 anonim ***** válasza:
Nincs teszt! Bemész,szem vizsgálat stb stb alap dolgok, vagy csak fizetsz azt annyi. Megkapod az igazolást, tipli okmányirodába és ennyi...
2016. júl. 4. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Tévedés első!

Június 1- től van vmi új szabály. Nem csak alkalmassági vizsgálatot csinál a doki, hanem EKG- t is, és kérdésekre kell válaszolni, amivel kiszűrik, h nem vagy- e aluszékony.

Pontos adattal nem tudok szolgálni, mert én pont pár nappal az előtt újíttattam, még a régi rendszerben, de mondta a doki, h pár nap és ez nem lenne elég. Ha elhasalsz az elalvás kérdésen, alváscentrumba utalnak és csak az ottani vizsgálatok után kaphatsz orvosi engedélyt a jogosítvány megújítására, amennyiben alkalmasnak találnak. Ez a sok elalvásból adódó balesetek miatt van.

Amúgy h meg van az orvosi, ami 7200 ft, utána mehetsz az okmányirodába, legyen nálad bsnkkártya kifizetni a helyszínen a 4000ft- ot, oszt 8- napon bellül meg is csinálják az új jogosítványodat.

2016. júl. 4. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudok friss változásokról. Június 22-én nem tapasztaltam, és a vonatkozó jogszabály múlt év március vége óta változatlan.


Június 1-e után (22-én) voltam orvosi alkalmassági vizsgálaton. Mivel „C” kategóriám is van, és a háziorvosomnak nincs foglakozás-egészségügyi képzettsége, a szokásos foglakozás-egészségügyi centrumba mentem. A „C”-t már nem használom, a „B”-t használom rendszeresen, az „A”-t csak akkor, ha a vőm kölcsönadja a motorkerékpárját; de ha megvan a „hivatásos” lehetőség, hadd maradjon.


Néhány hónap múlva töltöm a 68-at, így alapos okuk lett volna szigorkodni, ráadásul 2. alkalmassági csoportra volt szükség.

3 papírt kellett kitöltenem, alvásteszt nem volt köztük.

- Egy A4-es méretű, másfél oldalason, nyilatkozni kellett különböző betegségekkel, műtétekkel stb. kapcsolatban; eszméletvesztést kérdeztek, de alvással kapcsolatban semmit.

- Egy másik papíron alá kellett írnom, hogy felhívták a figyelmemet arra, hogy ha az alkalmasság lejárta előtt a vezetésre hatással bíró egészségi problémám adódik, akkor soron kívül jelentkeznem kell alkalmassági vizsgálatra. (Ez volt az értelme, de a pontos jogszabályi szöveg volt idézve.)

- A harmadikon adatvédelmi felmentést kellett adnom, hogy a betegéletutamat megnézhessék. (Ez újdonság volt, eddig ilyet nem írattak alá. Ettől függetlenül, lehet, hogy nézték régebben is, csak lehet, hogy valakinek adatvédelmi aggályoskodása volt, és mostmár ez is kell.)


Igaziból a látásvizsgálat volt alapos, de ott eddig is így volt. Olvasótábla, kavicsos (vagy babos, ki hogy hívja) könyv, szürke kontraszt-ábrás lapok, vízszintes látószög vizsgálat. Nem túl erős szemüvegem van, és minden rendben volt. Vérnyomás, pulzus is igen jó eredményű volt. A betegéletutamban meg nem sok mindent láthattak: 41 évet dolgoztam 5 nap táppénzzel, kórházban, betegként, sosem voltam, még gyógyszert sem váltottam ki.


Lehet, hogy a jó vizsgálati eredmények és az eseménytelen betegéletút miatt, de sehova nem küldtek további vizsgálatra.


Egyébként, a közúti járművezetők egészségi alkalmasságának megállapításáról szóló 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet „Hatályos: 2015.03.31 - ”, tehát, azóta, egy betű sem változott benne.

Megnézhető, például, a Nemzeti Jogszabálytárban: [link]


Az 1. melléklet tartalmazza a különböző vizsgálatokat, egészségi feltételeket. „B” kategóriához (gondolom, nem végzel közúti közlekedési szolgáltatást, nem vezetsz megkülönböztető jelzéssel ellátott közúti járművet) az 1. alkalmassági csoport szükséges.

Itt végigböngészheted, hogy látástól –„Mikulásig” mi mindennel foglalkozhatnak, hova mindenhova küldhetnek. Igen, az alvászavar is szerepel. De, nem tapasztaltam és nem is olvastam a múlt évitől frissebb alkalmazott vizsgálat-kiterjesztésről.

Ha nincs gyanú, akkor nem fognak sehova küldeni. Különösen nem a háziorvos, aki tudja, hogy semmi bajod, vagy nincs súlyos bajod, vagy kezelt bajod van.

Nem írtál ilyenről, de megjegyzem, hogy probléma esetén nem érdemes úgy cselezni, hogy nem a háziorvosodhoz mész. Ez fizetős vizsgálat (bár érvényes TAJ-kártya nélkül nem végzik el), választhatsz tetszés szerinti orvost. De, az egészségi alkalmassági véleményt a vizsgálat elvégzését követő 15 napon belül megküldik a vizsgált személy nyilvántartásban szereplő háziorvosának.

2016. júl. 4. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!