Kezdőoldal » Közlekedés » Egyéb kérdések » Mi a különbség a járművel...

Mi a különbség a járművel közlekedő és a gyalogos emberek között?

Figyelt kérdés

Tegnap éjjel biciklivel jöttem haza, átmentem egy piroson. Nem volt senki a környéken, sem gyalogos, sem autós, aki ott akart volna átmenni, én meg már csak haza akartam érni. Tudom, hogy nem kifogás, ha pl. megbüntetnek, vállaltam is volna a következményeket, tisztában vagyok vele, hogy nem volt szabályos.


A marha széles főúton azonban egy gyalogos úgy döntött, hogy a zebrától kb. 3 méterre elkezd átmenni keresztben az úton, miközben az átkelőnél neki is piros volt (persze mivel nem használta az átkelőt, ez ugye nem számít....logika).


Na most nekem még ezzel nem lenne problémám, gondolom az emberek 99%-a csinált már ilyet. De ő kényszerítve érezte magát, hogy megjegyezze nekem, hogy megszegtem a szabályokat. Mi a fene, ember? Nem veszed észre, hogy te mit csinálsz?


Ez persze nem egyedi eset, csak most épp emiatt kezdtem el gondolkozni, hogy miért "szabad" szabályt szegni, ha az ember gyalog van? Vagy ha már úgy lehet, akkor miért vagyunk annyira felháborodva, ha valaki ezt járművel teszi? Mi a különbség, mi jogosítja fel a gyalogost erre?


2018. febr. 3. 22:50
 1/8 anonim ***** válasza:

Megmondhattad volna neki, hogy ő is szabálytalan volt:


"(5) A gyalogos az úttesten a kijelölt gyalogosátkelőhelyen, ha pedig a közelben kijelölt gyalogosátkelőhely nincs,


a) lakott területen levő főútvonalon az útkereszteződésnél (a járda meghosszabbított vonalában), valamint a menetrend szerint közlekedő jármű megállóhelyén levő járdasziget és az ahhoz közelebb eső járda között (a járdasziget teljes hosszában),


b) egyéb helyen bárhol,


a legrövidebb áthaladást biztosító irányban mehet át."

2018. febr. 3. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Amúgy gyalogosként ugyanúgy megbírságolhatnak.

Bár ez nem bevett gyakorlat.


Egyébként a gyalogos nem tud kárt tenni másban, csak magában, nem kötelező megtanulnia a kreszt és nehezebb azonosítani őket. Szerintem ezek miatt van, hogy nem igazán foglalkoznak ilyen szabálysértésekkel.

2018. febr. 3. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
76%

Nincs ezen mit ragozni,mert egyszerű a válasz.

Egyik kutya ,másik eb.

2018. febr. 3. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A jó édes ***** válasza:
Sehogyan sem szegheted meg a szabályokat, de egy dolog még nagyon sokáig meg fog maradni: a közlekedési rendszereinket elsősorban az emberhez tervezzük, s nem az autóhoz / kerékpárhoz / egyéb közúton közlekedő járművekhez. S amíg ez így marad (remélhetőleg sokáig), addig nem lesz olyan sem, hogy bárkit megbüntetnének azért, mert gyalogosként vétett a KRESZ ellen. Ezzel visszaélni persze bunkóság, de a legkisebb tanyától kezdve a metropoliszokig a közlekedés fokmércéje egyelőre az ember - s mint ilyen, szent tehénnek minősül.
2018. febr. 3. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
29%

Utolsó, ez, hogy gyalogost nem büntetnek meg, tényszerűen nem igaz. Pl Budapesten a Keletinél elég gyakran vadásznak a rendőrök piroson vagy tiltott helyen átkelő gyalogosokra.


A konkrét esethez meg annyit, hogy a gyalogos nyilván számított arra, hogy te meg fogsz állni a jelzésnek megfelelően és bizonyára ez alapján döntött úgy, hogy lelép eléd. Innentől kezdve az ő szemszőgéből igenis te vagy az, aki miatt az adott konfliktus keletkezett és nyilván a vita hevében nem lát feltétlenül tisztán az ember.

2018. febr. 4. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
5-ös,a biciklis szempontjából meg a gyalogos nem fog lelépni,mert neki is tilos.Most így már jöhet ,hogy bszuk egymást pofán és annak van igaza,aki nyer?
2018. febr. 4. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

2-es, azzal nem értek egyet, hogy nem tud másban kárt tenni. Szintén a napokban láttam, hogy a kedves gyalogos átrohant az úton 2 busz mögött, így a másik sávban lévő autósnak esélye nem volt látni őt. Félrerántotta a kormányt, kb. fél méterre állt meg egy babakocsitól. Oké, persze elég lett volna, ha lefékez, de stresszhelyzetben nem mindenki reagál a legracionálisabb módon. (És hátulról beleszaladhattak volna akkor is.)


Azt nagy bajnak tartom, hogy úgymond nem "vonatkozik" a gyalogosokra a KRESZ, hiszen ők is az úton közlekednek. Ha egy autót fellökni talán nem is fognak azzal, hogy belesétálnak, de kárt, sérülést igenis okozhatnak.


3-as, nem is állítottam az ellenkezőjét.


5-ös, nem védem magamat, csak hogy tiszta legyen a kép: az említett gyalogos szintén nem állt meg a saját piros jelzésénél, és nem elém lépett le, másik úton volt.


Mint írtam, nekem nem is azzal van bajom, amit tett, csak ezzel a "más szemében a szálkát is, a sajátjában meg a gerendát sem" hozzáállással, ami nem csak rá igaz. Számtalan ilyen esettel találkoztam, és főleg akkor, amikor gyalogolok. (Igen, akkor is észreveszem, most nem csak a kis sértett szívemet jöttem ide ápoltatni, mert éppen félig-meddig velem volt valaki igazságtalan.) Csak nem értem, hogy amint valamiféle jármű kerül az ember segge alá, mindjárt más lesz, felelős mindenért és mindenkiért, míg néhány gyalogos keresztbe kasul rohangál az úton, mintha a játszótéren lenne, és elvárja, hogy az autós annak megfelelően reagáljon.

2018. febr. 4. 10:51
 8/8 anonim ***** válasza:

A gyalogos felelőssége ugyanúgy fennáll, mint a járművezetőnek. Ugyanúgy megfizettethetik, és ugyanúgy perelhető, ha kárt okoz a szabálytalan közlekedésével.

Az más dolog, hogy viszonylag ritkán foglalkoznak ezzel a rendőrök.


Ez a cikk pl. arról szól, hogy konkrétan vadásztak akkor a gyalogosokra:

[link]


Ez egy még régebbi esetről tudósító cikk, de a lényege, hogy a cigányoknak nem sikerült megfizettetni a gázoló sofőrt, teljes mértékben ők lettek a felelősök:

[link]

2018. febr. 4. 11:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!