Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha a busz amint kiteszi az...

Ha a busz amint kiteszi az irányjelzőt a buszsávban, de meg sem győződik róla, hogy jön-e autó és rögtön kanyarodik és összeütközik egy autóval, akkor ki a hibás?

Figyelt kérdés
Tudom, hogy városon elsőbbsége van a busznak, magam elé kell engedni, de az a tapasztalatom, hogy sokszor telefonálnak a buszsofőrök és amint kiteszik az irányjelzőt kanyarodnak is anélkül, hogy meggyőződnének, hogy jön-e valaki.

2020. nov. 15. 18:02
 1/8 anonim ***** válasza:
78%
Csak akkor van elsőbbsége a busznak, ha meg tudsz állni normálisan, anélkül, hogy veszélyhelyzetet teremtenél (pl satufék). Ha a busz megy ész nélkül amerre aszfalt van, ez nyilvánvalóan nem áll fenn, tehát a buszvezető lesz a hibás.
2020. nov. 15. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
12%
Mit keresel a buszsávban?
2020. nov. 15. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
A busz kanyarodik a buszsávból az autósok elé. Elsőnek köszi.
2020. nov. 15. 19:07
 4/8 anonim ***** válasza:
85%

Alapvetően a buszöbölből induló buszt kell kiengedni, ha a manőver nem vészfékezés.

Valójában sajnos olyan kritikán aluli a morál az utakon, hogy a sofőrök többsége inkább "csukott szemmel" nagy gázt ad, mert beengedni úgyse akarják, de a tahók is féltik az autójukat egy busztól.

Ettől függetlenül nyilván, ebben a szituációban a buszsofőr lenne a hibás.

2020. nov. 15. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
82%

Ha féktávon belül kijön eléd, akkor mindenképp ő lesz a hibás, mert nem adta meg az elsőbbséget.

Így szól a kresz szabály:

"Lakott területen belül a járművek vezetői kötelesek az elindulási szándékot jelző, menetrend szerint közlekedő autóbusznak, trolibusznak, az iskolabusznak és a gyermekeket szállító autóbusznak a megállóhelyről való elindulását (a jobb szélső forgalmi sávba való besorolását) - ha ez hirtelen fékezés nélkül megtehető - lassítással, szükség esetén megállással is lehetővé tenni. Az autóbusz, az iskolabusz, a gyermekeket szállító autóbusz, valamint a trolibusz vezetője azonban ilyen esetben is csak akkor indulhat el, ha meggyőződött annak veszélytelenségéről."

2020. nov. 15. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
56%

Ha nem győzödött meg az elindulás veszélytelenségéről, kijön eléd, és ütköztök, akkor a buszvezető a hibás.

Egyébként - ahogy a kresz írja - a menetrend szerinti buszok elindulását kell segíteni (a menetrend tartása céljából), de nem elsőbbséget kell nekik adni, ez nem ugyanaz a szitu jogilag. Mivel alapból az út széléről, legyen az buszsáv, buszöböl, stb. elinduló jármű van hátrányban az úton közlekedő járművekkel szemben.

2020. nov. 15. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat.
2020. nov. 15. 23:28
 8/8 anonim ***** válasza:

Elvileg én is úgy tudom, hogy hiába van elsőbbsége, meg is kell, kötelessége meggyőződni arról, hogy meg is adják neki. Ugyan ez vonatkozik pl a megkülönböztető jelzést használó járműre is.

Ennek ellenére velem is volt már olyan, hogy busz mellett haladtam, a busz holtterében lehettem, vagy nem is értem, de a sofőrt nem érdekelte hogy ott vagyok, ő akkor is sávot váltott. Ahogy beleakadt az ujja az indexkarba már húzta is a kormányt. A szerencsém az volt, hogy a szembe jövő sávban nem volt senki, így volt hova menekülnöm.

2020. nov. 25. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!