Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha főútvonalon megyek és...

Ha főútvonalon megyek és kereszteződésben megállás nélkül belémhajtanak balról, de én meg gyorsabban hajtok, mint a megengedett, azért jár nekem a biztosítás?

Figyelt kérdés
Úgy értem a másik kötelező biztosítása. Csak egy hajszál híján úsztuk meg, de mi lett volna? Én~ 80al mentem, szerintem ő is jóval 50 felett
2021. júl. 25. 06:49
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
83%
Az ítélkezési gyakorlat ismeri a "megtévesztő sebességet", ami viszont az adott körülmények függvénye. Ha egy kimondottan rosszul belátható helyre kicsapnak egy 40-est és ott pirítasz el 80-nal, az alárendelt útról érkezőnek esélye sincs észlelni téged, akkor bizony elő fognak venni téged / is. De mondjuk egy tök jól belátható helyen, egyéb zavaró körülményektől mentesen is szakértő fogja kiszámolni, hogy elkerülhető lett volna-e a baleset, ha 80 helyett 50-nel mész.
2021. júl. 25. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
77%

Alapvetően neked lett volna elsőbbséged, szóval a gyorshajtástól függetlenül a másik okozta a balesetet, így az ő biztosítója fizeti a károd.

Viszont ha nem ismeri el és a bíróság megállapítja, hogy annyival gyorsabban jöttél a megengedettnél, hogy a másiknak esélye sem volt észlelni téged, akkor "megtévesztő sebességgel" jöttél és így te leszel a hibás.

2021. júl. 25. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:
Stop táblája volt, és még csak le sem lassított
2021. júl. 25. 07:49
 4/13 A kérdező kommentje:

De valóban nem jól belátható, de 40es táblám nem volt.

Igazából csak én fékeztem, és pont átsuhant, nem voltam biztos,h nem e suróltam, mert megcsapott vmi, de hál'isten csak a szele

2021. júl. 25. 07:55
 5/13 A kérdező kommentje:
Hanem ismerte volna el, azt is ki tudják silabizálni, h ő meg se állt?
2021. júl. 25. 07:56
 6/13 anonim ***** válasza:
73%

A KRESZ-ben nincs olyan, hogy csak a szabályosan közlekedő járműnek kell elsőbbséget adni, a biztosító meg rendszerint a kárbejelentő alapján fizet. Ha vita van, a helyszínen kell megoldani (rendőr).

A helyszínen szóban vagy írásban elismert felelősségvállalás szinte semmit nem jelent. Utólag meggondolhatja magát az ember.

A szabálysértésben/bűncselekményben a helyszínelés alapján döntenek. Jelentős sebességtúllépés esetén a felelősség lehet megosztott, vagy teljes egészében a védett úton közlekedőé.

Ritka. Volt pl. olyan eset, amikor országúton a motoros 180-190 körül repesztett. Egy autós kiment elé. A felelősséget teljesen ráterhelték (a motoros meghalt, őt nehéz lett volna büntetni), a nagy sebesség nem csökkentette a büntetési tételt.

Ha a biztosító számára nem egyértelmű a felelősség, a kifizetéssel megvárhatják a rendőrségi ügy lezártát.

2021. júl. 25. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 A kérdező kommentje:
Hű, értem..köszönöm a válaszokat!
2021. júl. 25. 08:33
 8/13 anonim ***** válasza:
22%
Ha stop táblája volt és nem állt meg akár százzal is mehettél, ő lesz a bűnös.
2021. júl. 25. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
36%

Ez nem igaz!

Ismerősnek így vették el a jogsiját:

Főúton haladt közel +100%-os gyorshajtással, a másik a stop táblánál meg sem állt.

1 év eltiltást kapott az elsőbbséggel rendelkező sofőr.

Indoklás: nekem stop táblánál elsőbbség adási kötelezettségem van,DE nem kell számítanom arra, hogy valaki falun belül 100 km/h sebességgel közeledik felém.

Van egy zalai hírlapos cikk is erről, ha megtalálom belinkelem.


Mérlegelnek egyébként.

A legsúlyosabb az ittas vezetés, utána a gyorshajtás, utána az elsőbbség meg nem adása.

Az a hunyó, aki a súlyosabb kategóriában van.

2021. júl. 25. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
0%

Nincs ilyen mérlegelés.

Aki elkövetett valamit, azt bünteti a rendőr egy baleset esetén.

A KGFB-biztosítók meg egymással megegyeznek, hogy melyik ügyfél hány %-ban volt felelős a balesetért, és ennek arányában térítik a másik ügyfél kárát. Ezt hívják úgy, hogy megosztott felelősség. (És ez kizárólag a biztosításra vonatkozik, a rendőr által kiszabott büntetés mindig 100%-os.)

Alapvetően egy ilyen leírt helyzetben az van, hogy a gyorshajtónak is ugyanolyan elsőbbsége van, mint a szabályos autósnak.

Viszont ahogy már az első válaszoló is leírta, ha a mellékutcából érkező azért nem észlelhette időben (mondjuk, egy közeli kanyar miatt) az érkezőt, mert az nagyon gyorsan jött, akkor őt akár teljesen fel is menthetik, és akkor mindent a gyorshajtóra vernek. Ehhez az kell, hogy pont a szabálytalanság ténye miatt ne legyen felismerhető a másik számára, hogy neki elsőbbséget kell adnia.

2021. júl. 25. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!