Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Ha itt ütközés történt volna,...

Ha itt ütközés történt volna, ki lett volna a hibás?

Figyelt kérdés

Adott egy T alakú kereszteződés. Az egyenesen haladó útnak van elsőbbsége, a másik útnak "macisajtja" van. Az egyenesen haladó úton egyik irányból két sáv van: fel van festve, hogy egyikből jobbra lehet kanyarodni, a másikból egyenesen lehet menni.

Jön egy autó a védett útvonalon. A jobb oldali sávban megy, ahonnan csak jobbra lehetne menni. Az autós nem indexel. A kereszteződésbe érve egyenesen tovább hajt. Itt persze egy kicsit húznia kell a kormányon, mert tovább csak egy sáv van.

Ha az alárendelt útról érkezne egy autós, amelyik kikanyarodna balra, és összeütköznének, ki lenne a hibás? Mit ítélne a rendőr vagy a bíróság?


Itt a fénykép a helyszínről:


[link] ,17.6543172,3a,75y,75.4h,84.43t/data=!3m6!1e1!3m4!1s9hyLqLczMBJUVdDIFnE8Yg!2e0!7i16384!8i8192



#elsőbbség megadása #forgalmi sávok
2021. aug. 10. 12:24
1 2
 1/20 A kérdező kommentje:
A link sajnos nem tökéletesen adja vissza a helyszínt. A parkoló utáni kereszteződésre gondolok, ami után a Nagy-Sándor József utcában már mindkét irányban csak egy-egy sáv van.
2021. aug. 10. 12:29
 2/20 A kérdező kommentje:

Talán ez jobb lesz:


[link] ,17.6545262,3a,75y,44.27h,68.66t/data=!3m6!1e1!3m4!1sDUJ-PiGK7YbBvQnyADkTLg!2e0!7i16384!8i8192

2021. aug. 10. 12:31
 3/20 anonim ***** válasza:
57%

A kresz alapvetően azt mondja ki, hogy elsőbbségadás tábla esetén elsőbbséget kell adnod. Nincs kivéve, ha.

A kiindulási helyzet az lesz, hogy nem adtál elsőbbséget a főútvonalnak, te vagy a hibás, és majd ebből lehet esetleg valamit lefaragni.

Súlyosbító körülmény, hogy a kanyarodó sávban haladó nem indexelt jobbra, tehát kapásból gyanúsnak kellett volna, hogy legyen. Nem mondhatod, hogy azért mentél ki, mert jelezte a lekanyarodási szándékát.

(Igen, tudom, nem te voltál, satöbbi.)

2021. aug. 10. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
76%
Aki kihajtott elé a macisajt felől. Ezt hívják rutinból vezetésnek. Ha kopott lenne az aszfalton a jelzés vagy latyak takarná, akkor talán még egyértelműbb lenne, hogy mi a gond.
2021. aug. 10. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim ***** válasza:
59%

[link]


Mindkét fél hibás. A KRESZ a védett úton közlekedőnek ír elő elsőbbségadási kötelezettséget, nem a védett úton SZABÁLYOSAN közlekedőnek. Néha az ember rá is kényszerül arra, hogy eltérjen a szabályoktól.

Pl. ha itt a belső sávban egy műszaki hibás autó állna, jobbról megkerülöm, akkor nincs elsőbbségem? Dehogynem!

Ha indexel, és mégis egyenesen megy tovább, akkor is az alárendelt útról érkező lenne elsődlegesen a hibás.

2021. aug. 10. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Egyébként tényleg a macisajt felől jöttem. Volt annyi hely, hogy kikanyarodtam, csak a tükörből kíváncsian figyeltem, hogy merre megy tovább, és elkezdtem gondolkodni, hogy ha kicsit később érek oda, akkor mit csináltam volna, ill. ha kihajtok és baleset történik, mi lett volna a jogkövetkezmény. Egyébként, mivel onnan elég kevesen kanyarodnak jobbra, valóban gyanús volt, hogy simán egyenesen fog tovább hajtani, azért is figyeltem a tükörben.

2021. aug. 10. 12:58
 7/20 anonim ***** válasza:
71%

Elvétette a sávot, gondolom. Van ilyen. Hiba, kétségtelen.

Nem ismerem a helyszínt, de az, hogy az útnak van egy íve, kereszteződések gyors egymásutánban, rövid távon váltakozó sávbeosztás összezavarhatja az embert.

Mindig meg kell győződni arról, mit tesz a másik autós, legfeljebb a felelősség kérdése tolódik el.

Teszem azt a kérdezett autós szabályosan a belső sávból megy egyenesen, de te kihajtasz elé, akkor is te lennél a hibás, de ő meg nem jogi szempontból hibázott, mert nem észlelte azt, hogy nem állsz meg.

2021. aug. 10. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
82%

Te lennél a hibás..

Te ugyan tudod, mert arra jársz, hogy a másik jobbra kanyarodó sávban jön.

Így azt tételezed fel, hogy be is kanyarodik.

De én soha nem jártam arra és nem tudom mik vannak felfestve, milyen táblákat lát a másik.

És nekem ott van a macisajt.

Meg kell várnom mit csinál a másik,hogy elsőbbséget adjak...

Egyébként indexeléstől függetlenül is meg kell várnom, hogy tényleg a jelzése szerint fog továbbhaladni.

2021. aug. 10. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
75%

Az egyenesen haladó szabálytalan volt, mivel a kanyarodó sávból ment egyenesen. Emiatt ő is számíthat büntetésre természetesen. Olyan büntetésre, amit a balesettől teljesen függetlenül is kapott volna, ha megfogja egy ilyen manőver után a rendőr.

A balesetért kizárólag az elsőbbséget meg nem adó autós felelős. A kresz egyértelműen meghatározza az elsőbbségeket macisajt táblánál. A védett úton haladónak elsőbbsége van. Pont. Ennyi, nincs tovább. Ha te a védett úton össze-vissza indexelve, dupla záróvonalnál a szembe sávban driftelve haladsz, akkor is elsőbbséged van. Nincs olyan hogy a védett úton szabályosan haladónak, vagy a védett úton a saját sávjában haladónak, vagy a védett úton megfelelő irányjelzést adó autónak van elsőbbsége. Aki a védett úton halad (bárhol, bármerre, bármilyen irányjelzéssel) annak elsőbbsége van, kivétel nélkül.

2021. aug. 10. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
64%

Egy mindennapi kép lakóhelyem közeléből:

[link]

Én a a képen látható pozícióban, azaz az út bal oldalán érkezem az egyenrangú kereszteződéshez. Te balról érkezel. Elsőbbségem van?

Szabálytalan vagyok?

2021. aug. 10. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!