Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Miért tesznek elsőbbségadás...

Miért tesznek elsőbbségadás táblát oda ahova nem kell?

Figyelt kérdés

Amikor felhajtunk egy autópályára, akkor jobbra kanyarodásnál mindig (legalábbis eddigi tapasztalataim alapján) ott az elsőbbségadás tábla, miközben ha a sávomban maradok, akkor nem kell elsőbbséget adnom senkinek sem. Csak párszáz méter után elfogy az út, és akkor be kell sorolnom a külső sávba. Nem is lenne ezzel gond, csakhogy vannak esetek, amikor jobbra kanyarodásnál nincs saját sávom, és menet közben nem mindig tudom gyorsan eldönteni. Múltkor az utolsó pillanatban fékeztem, mert azt hittem, hogy van saját sávom aztán jött az autó balról. Egészen pontosan itt történt:


[link] ,19.0957231,3a,75y,347.77h,82.41t/data=!3m6!1e1!3m4!1spilrgqhDVXZ5WcXC0xuIMQ!2e0!7i16384!8i8192


Szóval szerintem sokkal jobb lenne, ha az elsőbbségadás csak ezekben az esetekben lenne, amikor nincs saját sávom. Vagy rosszul gondolom?


2021. aug. 30. 17:02
 1/9 A kérdező kommentje:
tehát az eset a megyeri híd pesti felének leforgó sávja és az Óceánárok utca kereszteződése
2021. aug. 30. 17:04
 2/9 anonim ***** válasza:
92%
Oktatóm szerint ilyen helyen azért vannak elsőbbségadás kötelező táblák, ha leesik a hó és nem látszanak az útburkolati jelek.
2021. aug. 30. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Nézd csak, ezen a videón pont egy olyat látsz amelyek miatt ki kell rakni a táblát. A fehér puttonyost figyeld! Előzés után akármilyen okból, de kiszáguldott az autóútra felkanyarodók gyorsítósávjára, ám ezt még akkor amikor záróvonal volt ott!

https://www.youtube.com/watch?v=tVrdjroxKWE

2021. aug. 30. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
81%
Pontosan: ha leesik a hó vagy esetleg elönti a víz egy nagyobb zápor után az úttestet, nem fognak látszani a forgalmi sávok. Magam is láttam olyat, hogy a spontán kialakult nyomok a hóban nem követték az eredeti sávokat, ami miatt abszolút indokolt is ilyenkor a macisajt.
2021. aug. 31. 03:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
46%
Igen és mi a kérdés? Azért van kitéve a tábla, mert elsőbbséget kell adnod.
2021. aug. 31. 18:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
89%

Én igazat adok a kérdezőnek.

A linkelt helyen indokolt a tábla, de általában nem. Mivel ott nem kereszteződésről van szó, hanem megszűnő sávról. Erre is van jelzőtábla, aminek a neve az, hogy Megszűnő forgalmi sáv. Kék alapon fehér nyilakkal. Szükség esetén, ahol nagyon hosszú a sáv, ott kiegészítő táblával lehetne jelezni, hogy mondjuk 800 m távolságban szűnik meg a sávunk.

A valóságban ugyanis ha felhajtunk az autópályára, akkor nem az elsőbbségadás szabályai szerint kell eljárnunk, hanem a sávváltás szabályai szerint. Ha elsőbbségadásról lenne szó, akkor meg kellene állnunk a sáv becsatlakozásánál, ha jön valaki balról. De erről ugye nincs szó, hanem haladhatunk tovább békésen a sávunkban, és a sáv vége előtt tetszőleges helyen, ahol lehetőségünk van rá, átmenni a folyamatos sávba. Ezt ugyanúgy kell csinálni kánikulában és hóban is: BALRA indexelünk, ahogy sávváltáskor szokás. Ha kereszteződésről lenne szó, ahol indokolt lenne a macisajt, ott JOBBRA kellene jeleznünk.

2021. szept. 9. 06:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

#6 akkor nem vagyok egyedül a dilemmámmal :)


Ami kapcsán kiírtam a kérdést, még le se írtam. Ehhez a kereszteződéshez érve lassítottam:


[link] ,18.6926342,3a,75y,164.35h,69.64t/data=!3m6!1e1!3m4!1sExnnTqIFxSZsSDFHMvuvRg!2e0!7i13312!8i6656


mivel ott az elsőbbségadás tábla. Mögöttem meg jött egy nő, aki majdnem letolt az útról, mert gondolom ismeri az utat, és nem értette, hogy én miért is lassítok, hiszen van saját sávunk.

2021. szept. 9. 21:52
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
#6 Ez egy figyelmeztető tábla, mert vannak, akik ilyen úgy hajtanak fel a kereszteződésbe, hogy át a sávon. Tehát mintha nem lenne ott. Jogilag valóban nincs értelme a táblának, de a gyengék kedvéért van kitéve, hogy megelőzzék vele a balesetet.
2021. szept. 9. 22:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
83%
Na igen, de aki nincs tisztában vele, hogy egy autópályán esetleg nem kellene keresztülvágni felhajtáskor, annak teljesen mindegy, hogy háromszögű vagy ötszögű táblát tesznek ki...
2021. szept. 10. 05:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!