Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Növeli a biztonságot, ha a...

Növeli a biztonságot, ha a navigációt nem szem elé helyezem el?

Figyelt kérdés

Egy eladótól hallottam ezt, hogy a szellőzőnyílásba cuppantható navigációtartók azért jobbak, mert ilyenkor a navigáció nincsen szem előtt és a sofőr az útra tud koncentrálni, nem pedig az útvonalat bambulja.


Nekem ez abszurdnak hangzik, mert:


* Egyrészt, ha bizonytalan vagyok, akkor miért is ne vethetnék egy pillantást a navra? Szerintem az égvilágon nem sodrok ezzel veszélybe senkit.


* Másrészt, ha újratervez, akkor szeretem lecsekkolni, hogy merre akar vinni. Ha nincs szem előtt, hanem be kell néznem középre a szélvédő alá, hogy lássam, akkor szerintem ez pont, hogy kevésbé biztonságos, mert ilyenkor totálisan arra kell néznem, nem csak egy pillantást vetnem rá a szemem sarkából. Hát még ha megerősítést is kér valami miatt, amire rá kell bökni, akkor aztán már tényleg.



2021. okt. 10. 00:10
A kérdező szavazást indított:
Biztonságosabb!
Nem biztonságosabb!
Ugyanaz, mintha szem előtt lenne, nincs különbség!
16 szavazat
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
Egyébként a gyári megoldás is ugyanez a kategória, amikor középkonzolon a rádió tipikus helyére teszik be a navigáció kijelzőjét. Őszinte leszek, engem baromira zavar, mert nagyon zavar, hogy nincs szem előtt. De akkor ezek szerint az is a biztonság miatt van így? Csak mert ennek megint ellentmond, hogy drágább modellekben viszont már kifejezetten a műszerfal tetejére építik be a kijelzőt, mert ott kényelmesebb látni. Nekem ez is ellentmondó.
2021. okt. 10. 00:13
 2/16 anonim ***** válasza:
92%

Az én kocsim meg már kiírja a navi utasításait a szélvédőre ( head up display )...


Minden tekintetben jobb, ha a látótérben van a navi.

2021. okt. 10. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Minél kevesebbet kell mozgatnod a szemedet, annál több információ fog eljutni hozzád az előtted alakuló forgalmi helyzetekről. Szóval ne dugd el azt a navigációt.
2021. okt. 10. 07:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
100%
Minél közelebb legyen a látótérhez, de anélkül, hogy takarjon és holt teret okozzon.
2021. okt. 10. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
43%
Ha számodra veszélyes a szellőzőrácsra pillantani, akkor a műszerfalra is az...
2021. okt. 10. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

#5

Nem. Ha a szélvédőn van és ránézel, akkor a háttérben látod a forgalmat. Ha viszont a szellőzőn van, akkor már annyira le kell nézni, hogy a háttérben max a rádió fejegységét látod.

2021. okt. 10. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
0%

#6: Arról volt szó, hogy a szellőzőre szerelt navira mennyire veszélyes lenézni. Szinte minden autóban a két középső szellőző a műszerfal fő egységével egy magasságban van. Tehát, ugyanannyival nézel a szélvédő "alá" mindkét esetben.


#5

2021. okt. 10. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
7-es, ne értetlenkedj. A sebességmérő óra a HUD nélküli autókban mindenképp a látótér legalsó mezejében van, azon nehéz érdemben változtatni. A navigáció elhelyezése viszont választható, tehát a látómező közepéhez közelebb is el tudod helyezni, csökkentve ezáltal azt az időt, amit NEM a környezeted megfigyelésével töltesz.
2021. okt. 10. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
0%
#8: Én értem miről beszélsz, te nem érted, hogy én a kérdésre válaszoltam. A navit oda helyezed ahova akarod. Én arról beszélek, hogy ha oda rakod, ahova a kérdésben felvetésre került, az csak annyira vonja el a figyelmed, mint maga a műszerfal. Akit ez érdemben gátol a közlekedésben az alkalmatlan. Ettől függetlenül lehet máshova is rakni, ahol többet takar a látótérből, cserébe kevesebb szemmozgással jár, az megint másik kérdés.
2021. okt. 10. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

"A navit oda helyezed ahova akarod."


Pont a felsorolt okok miatt ez nem igaz és sok (pl nyugat-európai) országban is simán büntetnek a rossz helyen lévő navi miatt.


" az csak annyira vonja el a figyelmed, mint maga a műszerfal."

Nem, nem csak annyira. A műszerfalhoz -akkor is ha alacsony - akkor csak minimálisan lefelé kell pillantani, így az előtted történő összes esemény bőven benne van a periférikus látótérbe, míg a középre berakott navi esetén már ennyi nem elég. Ezen felül ha még kellően kisméretű is akkor a "fókuszálás" tovább csökkenti a periférikus látóteret.


"Akit ez érdemben gátol a közlekedésben az alkalmatlan."

Akit ez nem gátol az valszeg Matolcsy Györgynek hívják, mindenki másnak nem ajánlott. Másrészről a navira leginkább azokban a helyzetekben van szükséged ahol a körülötted lévő környezet eseménydús és változatos, nem az M7-esen fogod konstans nézni amikor még 210km a célig hanem településen, belvárosban, zsúfolt helyen, ahol vna gyalogos, táblák, középsziget, több sáv, több lehetséges keresztutca rövid távon, jobbkéz, balról jövő villamos, a hátad mögött dudáló parasztok, jobbról buszmegálóbban előző taxis stb..


Persze rakhatjuk az anyósülésre is, az is megoldható csak az sem célszerű :D

2021. okt. 10. 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!