Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Néhány kerékpárosnak miért...

Néhány kerékpárosnak miért természetes, hogy a járdán közlekedik?

Figyelt kérdés

Napi szinten tapasztalom, hogy sétálok a járdán, majd csöngetnek rám vagy sűrű elnézést követően várják, hogy elugorjak az útjukból.


A pontos szabályra már nem emlékszem, de valami olyasmi dereng, hogy ha van út a járda mellett, akkor ott kell nekik közlekedni, ellenkező esetben max. 10 km/h és a gyalogos megzavarása nélkül közlekedhetnek a járdán. Nem így van?


Jómagam is kerékpározom és tudom, hogy milyen népharag zúdul rájuk, tehát próbálok készséges és türelmes lenni velük, de ez a járdán tekerés bosszantó. Nem ismerik vajon a szabályokat vagy egyszerűen csak ignorálják?



2022. jan. 8. 15:04
1 2 3
 1/22 anonim ***** válasza:
86%
Nem ismerik a szabályt + az agresszív autósok miatt nem mernek az úton menni.
2022. jan. 8. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 anonim ***** válasza:
80%

Jó kérdés, egyébként engem is zavar de piszkosul, főleg hogy nálunk a kerítésen mikor kocsival állok ki kb 3-3 méternyi részt látok a járdából, tehát a lassú gyalogost/ kocogó embert még látom és nem megyek ki elé, de a biciklist nem.

Volt is hogy nekidurrant az autóm oldalának egy idióta akkor használtan 6-7 milla volt az autó úgyhogy lett rendőr is hívva, meg mentő is mert fájlalta a hátát, mikor a rendőrrel közöltük hogy bizony 500db ezres lesz minimum a javíttatás(ajtó, üveg, tükör stb csere/fényezés), hirtelen már nem fájt a háta...


De volt még régebben hogy biciklis csapott el járdán kereszteződésben, mérgemben széttapostam a biciklijét úgy hogy a váz is hajlott.

2022. jan. 8. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/22 A kérdező kommentje:

Sajnos már velem is fordult elő, hogy nem ugrottam el időben és szó szerint nekem hajtott.


A félelmet és a szabályok nem ismerését meg alapvetően elfogadnám, de egyik - másik tényleg úgy közlekedik ott, mintha csak egy bicikli út lenne ahol én, mint gyalogos vagyok rossz helyen. Nem gyanús nekik, véletlenül sem, hogy ez nem így van? Vagy szerintük a gyalogosnak kellene a közúton közlekednie? A logikát nem értem mögötte.


Sztereotípia ide vagy oda, azt hiszem, ez is a jó magyar közlekedési kultúra hozománya.

2022. jan. 8. 15:35
 4/22 anonim ***** válasza:
53%

2 indok van:

Sok az hülye autós/motoros..

Ni9ncs bicikli út pár helyen..

2022. jan. 8. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim ***** válasza:
62%

Nincs olyan, hogy kerékpáros.

Ember van, aki közlekedik.

Ha tapló, akkor mindig és mindenkivel az.

Én sokat kerekezem, és vezetek is.

Hidd el, gyalogos, bringás, motoros, autós stb. egyformán tud lenni szabálykövető, előzékeny segítőkész és ordenáré bunkó is.

Az tény, hogy a bringást nálunk senki nem kezeli egyenlő partnerként.

Én arra törekszem, hogy rendes legyek az utakon is, de sokaknak nem tetszik.

Keskeny sáv. Előttem megy egy bringás. Teljesen szabályosan, ahogyan elő van írva.

Én meg nem tudom úgy megelőzni, ahogyan az osztrákoknál, németeknél szoktak a helyiek, de rendes oldaltávolságot nem tudok tartani. Max. olyan 15-20 centi. Maradok mögötte olyan 4-5 méterrel.

Mögöttem vagy húsz autós dudál. Van, amelyik üvöltözik, agyonveréssel fenyeget. Lehet, ez a bringás legközelebb a járdán fog menni, mert azt hiszi, miatta van a balhé.

De nagyon sok autós ezzel nem foglalkozik.

Ha mutogatni akarunk egymásra:

Veres Péter út, Budapest.

A járda mellett kb. 60 centire, azzal párhuzamosan megy kerékpárút.

Én ott kerekeznék.

akadály 1.: az autósok ellen védő oszlopokba beakad a kormányom

akadály 2.: babakocsit toló anyuka

akadály 3.: a kerékpárúton hosszában közlekedik autó (nincs mindenhol oszlop), és még rám is dudál

akadály 4.: kerékpárbolt (!) tulajdonosa keresztben parkol a kerékpárúton

akadály 5.: autós nem adja meg az elsőbbséget a kereszteződésben

stb.

2022. jan. 8. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
75%

Jellemző, hogy gyakorlatilag nulla beruházással (és előrelátással) a városi járdákra sárga csík festésével létesítenek kerékpárutat.

Ehhez a sajtó lelkes tapsikolással gratulál, azt hirdeti, hogy ez a biciklisek biztonságát szolgálja (nem!).

Nagyon sok emberben így kialakul a tévhit, (hiszen a sárga csíkon kívül legfeljebb a járdaszegély letörése változott az utcában): járdán biciklizés=biztonság. És a járdát használja ott is, ahol csak a gyalogosnak volna szabad a közlekedés.

A sárga csíkok 1980-as évekbeli elszaporodása előtt nem emlékszem, hogy valakinek eszébe jutott volna járdán biciklizni, ha volt aszfaltos út.

2022. jan. 8. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 anonim ***** válasza:
75%
18:22 vagyok, helyesbítek, inkább az 1990-es években kezdődött a sárgga csíkok kenése.
2022. jan. 8. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
62%

"Napi szinten tapasztalom, hogy sétálok a járdán, majd csöngetnek rám vagy sűrű elnézést követően várják, hogy elugorjak az útjukból."


Mert gyíkok. Nem összekeverendő a autós köcsögökkel.

Állj az egyik elé, rángasd le csengővel együtt.

2022. jan. 8. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 anonim ***** válasza:
38%

Ez tipikusan a nagyobb városok problémája sajnos. A probléma gyökere, hogy az utak, járdák áteresztő képessége nem a mai megnövekedett forgalomhoz igazodik, így sok esetben az "uttest" annak veszélyességéből adódóan már nem alkalmas kerékpáros közlekedésre, ezért igénybe vehető a járda a gyalogosok zavarása nélkül, legfeljebb 10km/h sebességgel.

Amennyiben a kerékpáros a gyalogosforgalmat zavarná, ilyen esetben a kerékpáros részéről az a helyes, ha a kerékpárról leszállva, gyalogosként folytatja útját.

A probléma teljes megoldását -településrendezési lehetőségek hiányában- az autósforgalom külvárosba terelése jelentené, különösen a tranzit -és átutazó forgalom tekintetében.

2022. jan. 9. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/22 anonim ***** válasza:
87%

"az "uttest" annak veszélyességéből adódóan már nem alkalmas kerékpáros közlekedésre, ezért igénybe vehető a járda a gyalogosok zavarása nélkül, legfeljebb 10km/h sebességgel."

Nem, nem!

Nagyon sokszor, nemcsak biciklis fórumokon, de rendőrségi tájékoztatókon is leírták, a nagy forgalom, a behajtási tilalom NEM teszi lehetővé a járdán biciklizést!

Erre akkor nyílik lehetőség (az általad jelzett sebességgel), ha az út valóban járhatatlan biciklivel. Tehát, ha jeges, sáros, havas, vízben áll.

2022. jan. 9. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!