Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mindenkinek a saját felelősség...

Mindenkinek a saját felelőssége vagy a sofőré, hogy be legyenek kötve az utasok?

Figyelt kérdés

Sofőrként nekem a felelősségem, hogy be legyenek kötve az utasok, vagy a sajátuké?


- Ha saját hibára okozok egy balesetet, az utasom nincs bekötve és meghal, akkor én durvábban leszek megbüntetve, mint ha pl. be van kötve és túléli?


- Ha önhibán kívül balesetbe keveredünk az utasom nincs bekötve és meghal, akkor én azért büntethető vagyok?


- Ha okozok egy balesetet, és a másik kocsiban valaki meghal, mert nincs bekötve, azért én durvábban leszek megbüntetve?


Nekem a kocsiban a legfőbb szabály, hogy amíg nincs bekötve mindenki, addig nem indulunk el. Volt pár ember, aki nagyot nézett, hogy én mit foglakozok azzal, hogy ő mit csinál magával és hagyjam rá a döntést. Elmondtam, hogy oké, hogyha baleset van akkor ő halhat meg nagyobb eséllyel, de ha esetleg bekövetvezne egy ilyen, akkor nem akarom, hogy életem során abban a tudatban éljek, hogy valaki meghalt mellettem.


Valaki meg tudná válaszolni ezt a pár kérdésemet? Köszönöm!



2022. jan. 18. 20:16
 1/10 Valentino BROssi ***** válasza:
27%
A sofőr felelőssége.
2022. jan. 18. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
83%

Ez megváltozott, most már az utas felelőssége:


(4) * A külön jogszabályban meghatározott M1, M2, M3, N1, N2, N3 kategóriájú gépkocsiban, amelynek meghatározott üléseit biztonsági övvel kell felszerelni, továbbá olyan járműben, amelynek üléseit biztonsági övvel szerelték fel, az ülésen utazó személynek a biztonsági öv becsatolásával kell magát rögzíteni.


Ennek ellenére, én elvárom, hogy beövezze magát mindenki. Addig nem indulok.

2022. jan. 18. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
51%
Nálam nagyon egyszerü a dolog: amíg nincs mindenki bekötve, addig nem indulok el az autóval, függetlenül attól, kinek lenne a kötelessége ellenörizni. Mivel nem akarom, hogy egy esetleges balesetnél ebböl vita vagy probléma legyen, ez az én döntésem. (Baleset mindenkivel történhet, más is okozhatja, és nekem így biztos a dolog)
2022. jan. 18. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
88%

Jelenleg az utas lesz felelősségre vonva ha nincs bekötve.

Viszont.

Ne csak azt nézd balesetnél, hogy meghal-e az utasod, ha nincs bekötve.

Téged is megölhet.

Ha borul az autó, az utastérben szanaszét röpködő 80 kilós test olyan súlyos sérüléseket tud okozni benned, mint bekötött sofőrben, mint szódás a lovát. És az utastérben csapkolódó 80 kilós testtől nem véd meg semmilyen légzsák!

És igaz ez minden egyéb, rögzítetlen testre is. Bőrönd, kutya, kistesó. Rögzíteni!

2022. jan. 18. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

#4 Ennél már csak az a jobb, mikor a közvetlen mögöttem ülő nem akarja magát bekötni. Ilyenkor elmondom nekik, hogy az én érdekemben igenis beköti magát és elmondom azokat a történeteket, amiket apukám mesélt anno, aki rendőr, hogy volt olyan baleseteknél helyszinelni, ahol a sofőr mögötti ember nem kötötte be magát, és csak a sofőr volt, aki bennégett. A hátsó utas a tehetetlenség miatt gyönyörűen nekicsapódott hátulról az ülésnek, ami "L" alakban ráhajlott a sofőrre és emiatt beszorult. Tudok még 1-2 horrorsztorit, ezeket elmondom nekik és egyből megváltozik a véleményük. Persze nem az a célom, hogy rájuk ilyesszek, hanem, hogy rászoktassam őket az övre, mégha nem is a saját érdekükben.


Csomagoknak ott van a csomagtartó, ilyeneket nem szállítok az utastérben (persze nem a kutyára meg a kistesóra gondolok, mivel azok nincsenek :D)


Köszönöm mindenkinek a válaszát! Most, hogy tudom a jogszabályokat, akkor se fogok változtatni a szokásomon, az öv marad!

2022. jan. 18. 21:47
 6/10 anonim ***** válasza:
0%
Az utas felelőssége. Én nagyon egyszerűen megoldom a dolgot beülünk az autóba, és elindulok.
2022. jan. 18. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
86%
Az utas felelőssége, viszont ha öv híján pl. meghal valaki, akkor a baleset okozója halált okozó közúti balesetért lesz felelős, még akkor is, ha az illető nem is az ő autójában ült.
2022. jan. 18. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
90%

Már jópár éve az utas felelőssége.

Viszont neked meg ajánlott azt mondani, hogy el sem indulaz, amíg be nem köti magát, mert egy elszabadult utas mást is meg fog ölni a kocsisban, nem csak magát.

2022. jan. 19. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Majatom ***** válasza:
Az utas felelőssége, viszont én is beköttetek mindenkit indulás előtt, mert többek között engem nagyon idegesít az sípoló hang az autóban, ami az öv be nem kötésére figyelmeztet.
2022. jan. 19. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Gyakorlatilag, mindkettőjük felelőssége... Viszont csak az utast vonja felelősségre a rendőr, egy ellenőrzéskor.

Ha az általad okozott balesetben az utasod megsérül vagy meghal, akkor lényegesen súlyosabb büntetést fogsz kapni, mint alapesetben.

Ha nincs személyi sérülés, akkor jó esetben csak a KRESZ-szabály megsértése miatti pár tízezres büntetést kapod.

Ha az utasod súlyos sérülést szenved, egy évig terjedő szabadságvesztést is kaphatsz ugyanazért a balesetért.

Maradandó egészségkárosodás esetén 3 évet.

Ha meghal, akkor 1-5 év.

Ha több ember is meghal, akkor 2-8 év.

Miközben te pont ugyanazt tetted az első és az utolsó esetben is, csakis az egészségkárosodások jelentik a különbséget.

A sérülések pedig úgy csökkenthetők, ha az utasaid be vannak kötve. (Ha meghal egy utasod, az teljesen mindegy, hogy be volt-e kötve vagy nem, a halál ténye az egyedüli, ami számít.)

2022. jan. 21. 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!