Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » KRESZ szerint ez szabályos?

KRESZ szerint ez szabályos?

Figyelt kérdés

Üdv!


Adott egy többsávos körforgalom (lámpa nélküli).

Ahonnan én haladok (legfelső sáv), onnan ki lehet menni a 2. és 3. kijáraton. Eddig stimmel, táblák is egyértelműek.

No de, ha én a 3. kijáraton akarok kimenni, akkor válthatok kifelé 1 sávot a körforgalmon belül, hogy később, kiérve belőle, ne kelljen?

Mivel a 2. és 3. kijáraton is kimehetek, ezért nekem jobbról elvileg nem jöhet senki.


Eddig párszor már majdnem belém durrantak, akik a 3. kijáraton akartak kimenni a középső sávból (ahonnan egyértelműen csak a 2-on mehetnének). És ilyenkor még ők dudálnak, mert ilyenkor ugye én váltok sávot, ezzel eléjük kerülök, de miért ne tehetném? Ha ők tábla szerint mennének, nem keresztezhetnénk egymás útját. Ha nem csak sávot váltok, hanem ki is megyek, akkor is keresztezzük egymás útját. A mozdulat is ugyanaz, arrafelé haladok, amerre szabályosan kimehetnék, de előtte balra kanyarodok, a legkülső sávba, ahonnan elhagyom a legközelebbi kijáraton a körforgót.


Itt inkább az a kérdés, hogy ha nem jöhet senki jobbról, akkor válthatok kifelé sávot? (Sem a jelenlegi, sem a jövőbeli sávomba nem jöhet senki jobbról.)



#KRESZ #kihajtás #sávváltás #turbó körforgalom
2022. jan. 26. 18:05
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
93%
Elég nehéz ezt így elképzleni, egyszerűbb lenne ha raknál be egy képet.
2022. jan. 26. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
78%
2022. jan. 26. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
90%

Ha (szaggatott) terelővonal van, akkor szabályos.

Csak tökre értelmetlen. Ezek a spirál- és turbókörforgalmak úgy vannak megtervezve, hogy a körben ne kelljen sávot váltogatni. A körforgalom előtt kiválasztod a megfelelő sávot és csak követed a sávodat.

2022. jan. 26. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

[link]


Én vagyok a narancssárga vonal, ezen a két kijáraton távozhatok.

A kék színű vonal, amit szoktam csinálni, hogy sávot váltok, kifelé, a legszélsőbe.

A piros vonalas csak egyenesen haladhatna a táblák szerint, de mivel ezt nem értik, ezért folytatják az útjukat balra és látszik is a találkozási pont.

2022. jan. 26. 19:49
 5/15 anonim ***** válasza:
91%

Ez mondjuk pont lámpás, de mindegy.


Elméletben szabályos, mert van ott szaggatás, a gyakorlatban nem javasolt, mert értelmetlen és felesleges baleseti kockázat.

2022. jan. 26. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 A kérdező kommentje:

...tehát akkor ki sem menjek a szabályos útvonalon, mert baleseti kockázat?


(Ez lámpás, példaként kerestem, mert a konkrétat rosszul mutatja az utcakép.)


Egyébként van értelme, sokszor be van dugulva és a körforgó után párszáz méterre lefordulok jobbra. Valamint, a külsőben sokszor előztem már kamiont, tanulót, stb.

2022. jan. 26. 20:18
 7/15 anonim ***** válasza:
90%

20:10: A piros vonal nem szabályos irány, egyrészt ott az útburkolati jel, ami a (képen nem látszó) jelzőtábla által előírt haladási irányt egyértelműsíti.

A kék útirány szabályos, de vigyázz, nagyon sokan a piros vonal szerint közlekednek ott, sovány vigasz, hogy nem a te biztosítód fog fizetni koccanás esetén.

2022. jan. 26. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
91%

"tehát akkor ki sem menjek a szabályos útvonalon, mert baleseti kockázat?"

Ne válts sávot a körforgalomban, mert felesleges baleseti kockázat. Persze ha neked megéri pár másodperc előnyért kockáztatni, hogy egy szabálytalanul haladó autós neked megy, akkor csináld csak, nekem végülis mindegy.


"Egyébként van értelme, sokszor be van dugulva és a körforgó után párszáz méterre lefordulok jobbra"

Tehát van párszáz métered sávot váltani, de te pont azon az 5 méteren akarsz, ahol veszélyes.


Szerintem a vonalvezetésből látszik, hogy ezt a szaggatást a körforgalmat elhagyó járműveknek festették fel, nem a sávot váltóknak.

Ha a sávváltás engedélyezése lett volna a cél, akkor tovább tartana a szaggatás...

2022. jan. 26. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
91%

A képen nem is körforgalom látható.

A jobbról szaggatott vonal a jobbról érkezők miatt van.

A piros kötelező haladási irányt sért, ha balra kanyarodik.

Te nyugodtan sávot válthatsz a kék vonalra, irányjelzéssel.

Én is óvatos lennék, mert sok a hülye.

2022. jan. 26. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

[link]

Ez ugyan az a körforgalom. A szaggatott vonal csak azért van, hogy a belső sávból is el lehessen hagyni a körforgalmat. Utána végig záróvonal van. Én ezt úgy értelmezem, hogy nem válthatsz sávot. (Az már egy más dolog, hogy teljesen felesleges is.)

2022. jan. 27. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!