Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Jogosítványhoz pótszemüveg?

Jogosítványhoz pótszemüveg?

Figyelt kérdés

Sziasztok.

Csinálom a B kategóriás jogosítványt, szemüvegesként.

KRESZ-be is szerepel, hogy szemüvegeseknek kell egy pótszemüveget hordani az autóba, a rendőr kérheti.

Illetve forgalmi vizsgán is elkérhetik. A kérdésem, hogy dioptriás napszemüveg is pótszemüvegnek számít-e, és ha kérik elfogadható ha nem sima pótszemüveg van? (mert teljesen feleslegesnek gondolom a +1 szemüveget, pénzkidobás)



2022. máj. 24. 21:19
 1/10 anonim ***** válasza:

Szerintem kérdezd meg az oktatót. Én nem vagyok benne biztos hogy elfogadják, mert mi van akkor ha éjjel van szükséged a pótszemüvegre?

Persze, ez csak egy felvetés. De pótszemüvegnek jó a legolcsóbb teszkós is, ha látsz vele. Beméretni nem fogják.

2022. máj. 24. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
59%

Dehogy kell tartalék szemüveg a kocsiba. Persze jó, ha van, de nem kötelező. Kivéve persze, ha az orvos olyan kódot írt a papírodra, hogy neked kell, de azért az orvosok nem szokták ok nélkül ilyennel szopatni a jónépet.

(Konkrétan mire gondolsz, hogy a KRESZBEN benne van? Tudnád idézni?)

2022. máj. 24. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
93%
Először is nézd meg, milyen kód van pontosan az alkalmasságidon. A szemüveg/lencse viselése kötelező korlátozás ugyanis NEM jelenti azt automatikusan, hogy kell pótszemüveg is, erre külön kód van és jóval ritkább, hogy valakinek ilyet állapítsanak meg.
2022. máj. 24. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
#2, Idézni nem tudom, emlékeim szerint a legelején, amikor a jogosítvány plasztik kártyát "mutatja" be, és írja le, hogy szemüvegesként kell pótszemüveg.
2022. máj. 24. 21:40
 5/10 A kérdező kommentje:

#3, Amiket én találtam az alkalmassági papíromon, az

"Korábbi vez. engedély száma és feltételei: 01.01. Szemüveg;"

"Alkalmassági csoport: 1 (fokv I.)

2022. máj. 24. 21:41
 6/10 anonim ***** válasza:
86%
Csak akkor kell pótszemüveg a ha 110-es kódot írják be a jogsidba ami különleges szemműködési zavar. Sima 0101-es kódnál , vagyis csak szemüveggel vezethet-nél nem
2022. máj. 24. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
64%

Sose hallottam ilyet, pedig szemüvegesként vizsgáztam le és utána 8 éven át szemüveggel vezethettem csak. (Később egy lézeres szemműtétet csináltattam, azért nem kell azóta szemüveg.)

Nekem vizsga előtt csak annyit mondott az oktatóm, hogy ha csak szemüveggel vezethetek, mindenképpen legyen rajtam a szemüveg. Ami természetes is volt, mert akkor már évek óta az utcára se mertem kimenni anélkül. :-)

2022. máj. 24. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Rendben így már érthető. Köszönöm a segítséget! :)
2022. máj. 25. 00:34
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

✎ [KRESZ-be is szerepel, hogy szemüvegeseknek kell egy pótszemüveget hordani az autóba]

Melyik KRESZ-ben?

A közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II. 5.) KPM-BM együttes rendeletet nevezik KRESZ-nek.

A hatályos szövege elolvasható

• itt: [link] (Net Jogtár), vagy

• itt: [link] (Nemzeti Jogszabálytár).

A szövegben nincs sem „szemü”, sem „látásjav” szórészlet.

Ha megtalálod, hogy hol szerepel, akkor légy szíves, írd meg a helyét; melyik szakasz, melyik bekezdés, melyik pont tartalmazza?


Egész más jogszabályban, a közúti közlekedési igazgatási feladatokról, a közúti közlekedési okmányok kiadásáról és visszavonásáról szóló a 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendeletben szerepel a tartalék szemüveg; nem harmonizált európai uniós kódként:

„8. melléklet a 326/2011. (XII. 28.) Korm. rendelethez

A kártya formátumú vezetői engedélybe bejegyezhető kódok jegyzéke

- 01-99 kód: harmonizált európai uniós kódok

01.01. Szemüveg

01.02. Kontaktlencse

01.05. Szem letakarása

01.06. Szemüveg vagy kontaktlencse

01.07. Speciális optikai segédeszköz

- 100 és 100 feletti kódok: 100 és 100 feletti kódok nemzeti kódok, amelyek csak az engedélyt kiállító tagállam területén érvényesek.

110. Tartalék szemüveg tartása kötelező”


Tehát, csak Magyarországon, akkor kötelező a tartalékszemüveg, ha a vezetői engedélyen 110-es kód is szerepel. Hogy ez szerepeljen, ahhoz az orvosi alkalmassági papíron a „szemüveg viselése feltétellel alkalmas”, vagy „szemüveg vagy kontaktlencse viselése feltétellel alkalmas” szöveg mellett a tartalék szemüveg kötelezettségnek is szerepelnie kell.


42 éve vezetek szemüvegesként, soha nem szerepelt a vezetői engedélyemben a tartalék szemüveg kötelezettség, rendőr soha nem kérte. Saját bajom, ha nincs. Egyszer, a közeli városban az erős szél lekapta, elszállt, mindkét lencse eltört, az egyik ki is esett. Busszal hazamentem, magamhoz vettem a tartalékszemüvegem, visszabuszoztam, és hazavezettem az autót. Azóta hordok szemüvegzsinórt, illetve, ha távolabbra autózom, akkor viszem a tartalékszemüvegem.

Egyébként, nincs külön dioptriás napszemüvegem, a lencse fényre sötétedő. Erős fényben annyira sötét, hogy napszemüvegnek is nézhető, sötétebb helyen pedig teljesen világos üveg. Nem is tudom az idejét, hogy mióta, csak ilyen szemüvegeim vannak. Nem cserélek szemüveget, mert sötét téli reggelen, egy kanyar után az alacsonyan kelő Nap szemből, vagy 500 méteren át vakító fényű.

2022. máj. 25. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Felmentem az E-titánra, nem találtam a szemüveghez kötő szabályt, amit leírtam fent. Nem tudom akkor hol olvashattam, hogy ez megmaradt a fejemben.

Utána olvastam, és tényleg csak a 110-es számnak kell a pótszemüveg.

Most már tudom legalább, köszönöm minden válaszolónak a segítséget! :)

2022. máj. 27. 21:03

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!