Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mit tehetek egy ilyen, az...

Mit tehetek egy ilyen, az alább felvázolt szituációban?

Figyelt kérdés

Vásároltam 2018-ban magánszemélytől egy bálaszállító piros rendszámos, friss műszakis IFA HL 60.80 típusú pótkocsit. Letelt az 5 év és ismét szerettem volna levizsgáztatni, hogy továbbra is használhassam azt közúton. (Ezeknél a járműveknél ugye 5 évre adják a műszakit.)

Eddig tiszta sor a történet, pontosabban egy percig sem volt az, amióta a tulajdonomban van ez a jármű, mert az újravizsgáztatás pillanatában jött el számomra az igazi "hideg zuhany".

A műszaki vizsgaállomás nem tudja megcsinálni az új vizsgát, mert a járművem már nem ugyan az a jármű, mint amit 2018-ban levizsgáztattak és lefotóztak. Egyből kész lettem. Hogy mi van? Hogy-hogy nem ugyan az? Természetesen az alvázszám az rendben volt.


Innen indult el a nyomozásom, hogy mi történhetett az eltelt 5 év alatt, mert én ezen a pótkocsin semmilyen változtatást sem hajtottam végre, ugyan úgy néz ki most is, mint ahogyan azt anno megvásároltam.


A nyomozásom a következő eredménnyel zárult:

Akitől vettem a pótkocsit, ő levizsgáztatott egy IFA HL 60.80 gyári pótkocsit 2018-ban, hazavitte, majd saját elképzelései alapján átalakította, hivatalos engedélyek nélkül "átszabta" azt bálaszállítóvá, majd elkezdte árulni. Ezek után én voltam az a balek, aki jóhiszeműen megvásároltam ezt az illegálisan átalakított, de friss műszakival rendelkező eszközt.


Az átalakítások, amiket elvégzett és a megszerzett 2018-as vizsgafotók alapján jól beazonosíthatóak, azok a következőek:

A 2018-ban levizsgáztatott pótkocsiról leszerelte a teljes felépítményt, ami egy konténerszerű, teljes platóméretet elfoglaló, zárt acéldoboz volt, továbbá az eredeti dupla kerekeket szimpla, úgynevezett "terepes" IFA kerekekre cserélte.


Mint számomra most kiderült, neki ehhez az átalakításhoz semmiféle engedélye sem volt.

Tehát 5 éven keresztül egy olyan pótkocsival közlekedtem érvényes műszaki engedéllyel a forgalomban, ami már nem felelt meg semmilyen hivatalos műszaki előírásnak sem. Úgy gondolom, hogy óriási szerencse az, hogy nem történt semmilyen közúti baleset sem az eltelt évek alatt ezzel az illegálisan átalakított pótkocsival.


Kérdésem, hogy mit tehetek ebben a kialakult helyzetben? Hová fordulhatok panasszal? Milyen hatóság intézi az ilyen és ehhez hasonló ügyeket?


(Megkerestem az eladót, akitől 2018-ban vettem a pótkocsit, de ő természetesen össze-vissza hazudozik, hogy ő már semmire sem emlékszik, stb-stb.)



#műszaki vizsga #jármű #pótkocsi #illegális átalakítás
2023. márc. 24. 06:21
1 2 3
 1/28 anonim ***** válasza:
62%

Feljelentést tehetsz, ha nagyon akarsz. De amúgy felejtős, szimplán te nem győződtél meg róla, hogy mit veszel, ha őt meg is büntetnék esetleg (amit nem fognak, mert ott a műszakiról a fotó, hogy rendben volt, arról meg nyilván nincs bizonyító erejű dokumentum, hogy te milyen felépítménnyel vetted meg)

Tudom egy újszülöttnek minden vicc új, de nem létezik HL bálaszállító, sőt semmilyen 30+ éves német pótkocsiból sem, ahogy HL "mackókerekes" pótkocsi sem létezett soha szerintem. Az ilyeneket mindig otthon tákolják össze az emberek illegálisan, nem véletlenül olyan lepukkanatak és papír nélküli a többsége, aki valaha ült traktorban az 99%, hogy ezt tudja, sajnos te voltál az 1% kivétel. Próbáld meg eladni lejárt műszakival és kész. tanultál belőle. Ha bálaszállító kell, akkor meg kell venni a Pronar 3 tengelyest, vagy valami fixes kocsit, amiről csak az oldalakat kell ledobni, amikor használod és műszakira vissza lehet rakni.

2023. márc. 24. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/28 anonim ***** válasza:
Azt teheted, hogy ezt elviszed a bontóba aztán pedig veszel egy szabályos utánfutót.
2023. márc. 24. 07:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/28 A kérdező kommentje:
Hivatalossá tenni egy ilyen átalakítást, az kb. mennyi költséggel járna? (Rengetek ilyen átalakított pótkocsit lehet látni az utakon mifelénk, csak gondolom azok konstrukció tekintetében mind megfelelnek a műszaki előírásoknak. A vizsgaállomáson is mondták, hogy már más is járt így, mint én. Maga a kialakítás az egyáltalán nem egy gagyi tákolmány. Nagyon masszív egy szerkezet. Az 5 év alatt rengetegszer bizonyított. 26 db 125-ös bálát lehet vele szállítani.)
2023. márc. 24. 08:06
 4/28 anonim ***** válasza:
Felejtős.
2023. márc. 24. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/28 anonim ***** válasza:

#3:Attól még tákolmány. Amiket látsz, azok is. De kérdezd meg a helyi NKH-ban, ők megmondják, hogy éppen milyen kedvük van, és hogyan papírozd.

De nem fogja megérni végigjárni


#1

2023. márc. 24. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az eddigi segítőkész válaszokat!

Egy új ilyen pótkocsi szép lassan most már 10 misi körül van. A jobbak még drágábbak. Én 2-ért vettem 2018-ban azt amivel most így megjártam. Most új gumik kerültek rá 7xx ezerért a vizsgához és azt mondjátok, hogy dobjam az egészet a kukába?

Nem jelentene gondot nekem, ha még rá kellene költenem százezreket és jobban is megérné úgy, mintha most vennék egy újat azért, hogy éves szinten néhány hetet dolgozzak vele. (Gépbérléssel senki sem foglalkozik a környékünkön.)

2023. márc. 24. 12:33
 7/28 anonim ***** válasza:

Ha bizonyítani tudod, hogy az előző tulajdonos alakította át, pl. az adásvétel napjaiban készült fotóval, akkor a legközelebbi bíróságon pert indíthatsz a kártalanításodért. Bizonyítékok nélkül hiábavaló pereskedni.

Az átalakítás természetesen nem lehetetlen, nem jogszabályba ütköző. Vannak cégek, amik egyedi felépítmények készítésével foglalkoznak főmunkaidőben. Csak megvan neki a sora, mint a máknak. A járási kormányhivatalban kérdezz utána, hogy pontosan hogyan is kell.

Az egy probléma, hogy az átalakítás előtt kell kérni az engedélyt. Viszont az adott esetre tekintettel, nincs kizárva, hogy megoldható. Az biztos, hogy szakemberrel terveztetni kell, dokumentációt készíteni, és így beadni.

[link]

2023. márc. 25. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 anonim ***** válasza:

#6: Azért mondtam, hogy ha mindenáron előre akarsz menni a zsákutcában, akkor irány a helyi NKH, előadod a problémát ahogy itt is (részeltesen, hogy mi hogyan áll) és meg fogják mondani merre indulj tovább. Sajnos benne van, hogy hangulattól függően sz/patnak majd meg.

Egyébként nem is újat javasolnék, ilyen kevés használatra bőven elég egy használt is. (az új egyébként már 5M-től van, nem 10-től, érdemes lenne legalább minimálisan tájékozódni, ha már egyszer megégetted magad, vagyis duplán. 2M 2018-ban egy HL-ért még gyári állapotban is brutál sok volt)

Viszont szerencse, hogy van olyan "jó" a rendszer, hogy simán végig lehet járni az utat utólag is (csak pénz, idő, energia, türelem stb kérdése), nekem pl. épített autóhoz, már az építésről kérték a fotókat az átalakítási engedélykérelemhez, ami ugye nonszensz.


#1,5

2023. márc. 25. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/28 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen az újabb válaszokat is!

Akkor tehát, ha jól értelmeztem a leírtakat, először keresnem kell egy olyan szakembert, aki az ilyen jellegű pótkocsi-átalakításokhoz el tudja készíteni nekem a megfelelő tervdokumentációkat, amelyek birtokában majd már benyújthatom az átalakítás engedélyeztetése iránti igényemet a helyileg illetékes kormányhivatalban.

2023. márc. 27. 08:16
 10/28 anonim ***** válasza:

Nem értelmezed jól.

Először elmész a helyi NKH-hoz, ott hangulattól függően kitalálják mennyire akarnak megsz/patni elmondják pontosan mi kell nekik. Majd a kapott információk ismeretében mész a megfelelő szakember(ek)hez. Számíts rá, hogy nehéz lesz olyat találni, aki plusz pénzért a nevét adja, majd valamihez amit nem ő tervezett. A kormányablak a legutolsó lépés lesz, miután leműszakizott az átalakított pótkocsi.


A zsanérokat is levágták az oldaláról? Nem lehet ráaggatni egy garnitúra oldalfalat ideiglenesen?


#8

2023. márc. 27. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!