Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Nem illene megállni a járdán...

Nem illene megállni a járdán futó gyalogosnak?

Figyelt kérdés
Ma futottam a járdán, a zebrához igyekeztem. Már majdnem odaértem, jött egy kocsi, de nem állt meg. Ha látja, hogy futok, és már majdnem a zebránál vagyok akkor nem kellene megállnia? Oké még nem voltam pont ott, még éppen akkor vettük fel a szemkontaktust amikor már ő a zebrán volt, én pedig utána értem oda 1-2mp-vel. Ezért nem büntet a rendőr?
nov. 9. 16:56
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
27%
lehet nem vett észre vagy egyszerűen nem érdekli őt az eset. amíg nem okoz bűncselekményt vagy nem hibázik a szabályzatban addig nem büntet a rendőr
nov. 9. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
77%

A kijelölt gyalogátkelőhelyen a gyalogosnak elsőbbsége van. Van még kérdésed? GYALOGOSNAK, nem olimpiára készülő könnyűatlétának. És NEM járdán közlekedőnek. Miért is kellene megállnia?

Udvarias lehetek ott, ahol nem lenne elsőbbséged, de lemondok a magaméról. Zebrán köteles vagyok átengedni.

De életemben nem hallottam még olyant, hogy a felé közeledő miatt bármely észszerű okból meg kellene állni.

nov. 9. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
21%
nyomtál neki lájkot vagy sem...?
nov. 9. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:
100%
A rendőr néni vagy bécsi közlekedési szabálysértésért bírságolhat. Ilyesmi meg nem történt.
nov. 9. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:
71%

NEM, nem kell megállnia, amíg a járdán vagy, addig semmiféle elsöbbséged sincs.

Másrészt a zebrát a gyalogos kellö figyelemmel kell, hogy megközelítse, a zebrára kirohanás esetén örülhet, ha nem ütik el, de abban az esetben is ö maga lenne hibás.

Egyébként a gyalogosnak a járdán menni van joga, nem futni!

nov. 9. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:
77%
Nem kell számítani arra, hogy átfutnak előtte a zebrán, ahogyan arra sem kell számítania, hogy eléugrik egy betonfal. Irreális helyzetekre nincsenek szabályok, amit be kéne tartani.
nov. 9. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 Justinianus ***** válasza:
18%

„Egyébként a gyalogosnak a járdán menni van joga, nem futni!”

Ezt te találtad ki, de te nem vagy jogforrás.


„NEM, nem kell megállnia, amíg a járdán vagy, addig semmiféle elsöbbséged sincs.”

Nyugodj meg, hogy gyalogosként egy méterrel a zebra előtt a járdán állva is elsőbbségem van, gyakorlatilag az autósok 99%-a meg is áll (Nyugat-magyarországi nagyváros). Ezek szerint ennyien nem ismerik a KRESZ-t.

KRESZ: A jármű vezetőjének a kijelölt gyalogos átkelőhelyet csak fokozott óvatossággal szabad megközelítenie, hogy a járművel, amennyiben szükséges, a gyalogos átkelőhely előtt meg is tudjon állni.


„Nem kell számítani arra, hogy átfutnak előtte a zebrán, ahogyan arra sem kell számítania, hogy elédugrik egy betonfal.”

Ezekre valóban nem, de arra igen, hogy elsőbbségadási kötelezettségének eleget kell tennie.

KRESZ: A jármű vezetőjének a gyalogos átkelőhelyet csak olyan sebességgel szabad megközelítenie, hogy a jármű vezetője az elsőbbségadási kötelezettségének eleget tudjon tenni.

nov. 9. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
73%
At ne zavarjon, hogy a kérdező nrm volt elsőbbségi pozícióban.
nov. 9. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 anonim ***** válasza:
49%
7-es: egy gyalogos, aki a zebra felé megy egész más téma, mint ha valaki fut a járdán, azt egy jármüböl nem lehet észrevenni, csak amikor már ott van, nem lehet elöre felkészülni rá - ugyanis sokkal nagyobb távolságot tesz meg pár másodperc alatt, mint egy átlag tempóban közlekedö gyalogos!
nov. 10. 08:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 bazaltkaroly ***** válasza:
57%

Ez a téma kicsit ellentmondásos a KRESZ-ben.

Első dolog, hogy az autósnak úgy kell megközelítenie a járdát, hogy meg tudjon állni, ha valaki jön. Ahogy a #7-es is írta.

Második dolog, a gyalogosnak meg kell bizonyosodnia, hogy biztonságos az átkelés, mielőtt lelép.


Ilyenkor mindig megy a vita, hogy kinek lenne igaza, ha baleset van. Gyakorlatban mindig az autós veszik elő, mert senki nem tudja bizonyítani, hogy a gyalogos körülnézett-e.

Az a probléma, hogy ha az autó már a zebra előtt van 1-2 méterrel, ls váratlanul takarásból előszalad valaki, akkor nincs az a helyzet, hogy satufék nélkül meg lehessen állni, és a fékút is belecsúszhat, ha az autósok nem lassítanak le ötre a zabra előtt, de ez nem lenne reális egy olyan úton, ahol egymás után jönnek a gyalogátkelő helyek. Ezért kell megállni a zebra előtt, mert nincs varázslatos védőfal, ami megvéd, és hiába lesz neked igazad, ha kilapít valaki. Ésszel menj át a zebrán, és győződj meg róla, hogy az autós észrevett téged.

Az viszont tévhit, hogy csak akkor van elsőbbséged, ha leléptél. Ha már megállsz a zebra előtt a járdán, akkor már meg kell adni az elsőbbséget, különben akkor az autósoknak is csak akkor járna az elsőbbség, ha már bementek a kereszteződésbe, hiába van a másiknak elsőbbségadás táblája.

nov. 10. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!