Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Hogy kaphattam trafipaxtól...

Hogy kaphattam trafipaxtól büntetőpontot?

Figyelt kérdés
Augusztusban volt egy iszonyatosan durva gyorshajtásom, sajnos benéztem egy fix trafit, és 70km/h helyett sikerült 83km/h-val belerohannom. Nem is foglalkoztam vele míg tegnap le nem kérdeztem a jogsim ügyfélkapun, és látom hogy az ominózus eset mellé csatoltak nekem négy büntetőpontot. Mostmár traffipax is adhat? Nem szedett ki rendőr…

nov. 20. 04:35
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
28%

NEM a trafipax, hanem a rendörség adta. Azt meg végképp nem értem, miért és honnan kellett volna a rendörnek kiszednie!

Megvan a mérés eredménye, ez a büntetés része

nov. 20. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Én úgy tudtam csak akkor adhatnak, ha megállítanak, és személyesen intézkednek.
nov. 20. 07:24
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Úgy tűnik szabálysértési eljárás indult ellened. Ilyen akkor lehet, ha a jármű üzembentartója téged nevezett meg, mint vezető.

Vagy saját autó volt?


Amúgy meg kellett volna kapnod a határozatot.

nov. 20. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Céges volt. Fasza…
nov. 20. 07:41
 5/11 anonim ***** válasza:
83%

Elárult a főnököd, elküldte nekik a jelenléti ívedet, mindenféle papírokat, hogy te vezetted az autót.

3 év után a büntetőpontok törlődnek.

nov. 20. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Nyilván a munkáltatód az üzembentartó, a vezető távollétében, illetve a felvétel alapján kiszabott közlekedési közigazgatási bírságot az üzembentartó kapja. Miért vállalta volna fel a te szabálysértésed miatt a bírság megfizetését? A Közúti Közlekedési törvény szerint „21/A. § (2) Ha a gépjárművet az üzemben tartó a szabályszegést megelőzően más természetes személy vagy nem természetes személy használatába adta, és ezt a használatba vevő személy eredeti teljes bizonyító erejű magánokiratba foglalt, a (4) bekezdés szerinti adatokat tartalmazó nyilatkozatával igazolja, vagy – azon gépjárművek esetében, amelyek külön jogszabály alapján a közúti forgalomban menetlevéllel, illetve fuvarlevéllel vehetnek részt – olyan menetlevéllel, illetve fuvarlevéllel igazolja, amelyek a (4) bekezdés szerinti adatokat tartalmazzák, a közigazgatási bírságot a használatba vevő személlyel szemben kell kiszabni.”.

Az üzembentartó az objektív felelősség alapján kapja a bírságot, ezzel nem történik meg a vezető személyének megállapítása, tehát nem állapítanak meg előéleti pontokat. De ha az üzembentartó a fenti lehetőséggel élve kimenti magát, azzal ismertté váló személyre hárítja át a bírságot, és mivel ismertté válik az elkövető, megkapja az előéleti pontokat.


De, sem közlekedési közigazgatási bírságot nem küldtek volna, sem előéleti pontot nem kaptál volna, ha a megengedett legfeljebb 70 km/h helyett 83 km/h-val haladtál volna, ugyanis 70 km/h megengedett legnagyobb sebesség esetén csak akkor állapítható meg közlekedési közigazgatási bírság, ha a sebességtúllépés mértéke nagyobb mint 15 km/h; vagyis, ha legalább 86 km/h-val haladtál volna. 7 km/h sebességhatárnál 4 előéleti pont 86 km/h – 115 km/h sebesség esetén jár.

nov. 20. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:

Utolsó! Szívesen elküldöm a leletet!:) Ott van feketén fehéren hogy max megengedett 70, én sebességem 83.:)

Nem kellett volna megtérítenie, a munkavállaló tudtommal megtagadhatja a sofőr személyazonosságának kiadását. Másrészt amúgy is kifizettem volna, a pontok jobban érdekelnek.

nov. 20. 11:48
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

↑7 (11:48)


Akkor viszont jogtalan az előéleti pont.

Képen a pontrendszerről szóló jogszabály vonatkozó része: [link]

A hatályos jogszabály elolvasható

itt: [link] (Net Jogtár), vagy

itt: [link] (Nemzet Jogszabálytár).


A fenti jogszabály egy másik jogszabály adott eseteire hivatkozik. Ez a rész képen: [link]

A hatályos jogszabály elolvasható

itt: [link] (Net Jogtár), vagy

itt: [link] (Nemzeti Jogszabálytár).


Egyértelmű, hogy 50 km/h felett, legfeljebb 100 km/h megengedett legnagyobb sebességig csak akkor jár előéleti pont, ha a sebességtúllépés mértéke legalább 15 km/h feletti.


Én, reklamálnék.

Egyrészt, nem véletlenül kéne megtudnod. Ugyanis: „3. § (1) A pontrendszer alapján – a jogszabályban meghatározott – olyan szabályszegésre állapítható meg pont, amely miatt a járművezetőt mint elkövetőt a bíróság, a szabálysértési hatóság, a közigazgatási hatóság, valamint a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény 30. §-ában meghatározott fegyelmi hatóság jogerős vagy végleges határozatával elmarasztalta – ide nem értve a fegyelmi hatóság által alkalmazott megrovást, feddést –, vagy az elkövető a helyszíni bírság, illetve a helyszínen alkalmazott közigazgatási bírság kiszabását a jogkövetkezményekről szóló tájékoztatás után tudomásul vette.” ← 2000. évi CXXVIII. törvény a közúti közlekedési előéleti pontrendszerről

Másrészt, ennél a sebességtúllépésnél, a hatályos jogszabályi rendelkezések szerint, egyértelműen jogtalan előéleti pontot megállapítani. Én, írnék a pontrendszer nyilvántartó szervének, nem nekem, hanem nekik küldve a „leletet”, amin „Ott van feketén fehéren hogy max megengedett 70, én sebességem 83.:)”; annak és a hatályos jogszabályoknak az alapján mivel indokolják a pontokat?

A cím: Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatala

Közlekedési Igazgatási és Nyilvántartási Főosztály

Közlekedési Nyilvántartó Osztály

1475 Budapest, Pf. 367.

nov. 20. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Persze megtagadhatja amiért őt büntetik meg még jobban
jan. 6. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
Most már betartod a piros karikás számokat?
jan. 7. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!