Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Van -e a Parkoló táblának...

EagleHUN kérdése:

Van -e a Parkoló táblának vagy általánosan magának a parkolónak valamilyen sebességkorlátozó hatálya? Illetve a gyalogosok-ról rendelkezik -e valamit?

Figyelt kérdés

[link]

A kreszben magában ugyan ilyen korlátozásokat nem találtam, de van egy csomó kiegészítő rendelet és jogszabáj ami rendelhet ilyet mellé. Csak ezek sokkal nehezebben fellelhetőek.


A lakó pihenő övezet táblának például van ilyen hatálya és az közvetlenül a kreszben is benne van. (20km/h) És a gyalogosok is közlekedhetnek az ilyen helyeken az úttesten.

[link]


Szerintem logikus lenne ha a Kék alapon fehér P nek is lenne/lehetne ilyen hatálya. Lévén gyalogos az autókból kiszálló miatt a sima parkolóban is előfordulhat. És két jármű közül is kiléphet vagy kitolathat a parkolóból egy autó a parkoló gyüjtő - elvezető útjára és ha ott valaki száguldozik abból lehet koccanás és gázolás.

(Tehát mondjuk 50 helyett 30 ahol ilyen jelzés van vagy valami.)

Létezik ilyen meghatározása is? Vagy ugyanúgy 50 a megengedett ha van P ha nincs?

Ki a felelős pl ilyen koccanásnál? Az aki 5km -el tolat ki vagy aki 50 -el ilyenkor belezúg ( vagy 60 -nal mert rallizik egy parkolóban) és a sebességének "hibás" megválasztása miatt észlelhetetlenné teszi magát?

Mert oké hogy a kitolatóval szemben elsőbbsége van, de ha rallizik és nem észlelhető emiatt?

//Nem volt ilyen balesetem nem kell aggódni de pár ilyen parkoló-rallizó már felhúzott ahol lakom. Keresem mit lehetne tenni. Egyenlőre az tűnik a legjobbnak ha kirakatnék a zsákutca tábla alá egy lakó pihenő övezetist. Onnantól kezdve meg ha esetleg baleset van semmit el nem ismerni, rendőrt hívni és lehelyszineltetni mennyivel lépte túl az illető a 20 -at oszt jónapot.//



ápr. 17. 00:40
A kérdező szavazást indított:
Nincs ilyen hatálya. Ugyanúgy 50 -el lehet menni kék alapon fehér P hatálya alatt is. Még ha veszélyes is.
Van ilyen hatálya. Megírom hol és mi adja hozzá.
A megoldás valóban a lakó pihenő övezet tábla kihelyezése az ilyen helyeken.
Nem tudom.
Valami más. Kifejtem lentebb.
12 szavazat
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

A parkolóhelyet jelző tábla egy tájékoztató jelzés, korlátozás nem tartozik hozzá.

Korlátozásokat külön tálán kelezhetnek, ami vonatkozhat a parkolás módjára, vagy sebességkorlátozásra, illetve az általános KRESZ szabályok érvényesek.

Pl, ha a felvetett példát nézzük, és valaki 5-el tolat ki a parkolóhelyről, a másik pedig 50-el belehajt, annak egyértelmű jelei lesznek.

A KRESZ ugyanis indokolt esetben megengedi az akadályozást (arra példa a zsúfolt parkolóból nagyon óvatosan, lassan induló autó is), és minden esetben tiltja a veszélyeztetést, amit a parkolóban a kelleténél gyorsabban haladó követhet el, mert a KRESZ-ben az is benne van, hogy a sebességet úgy kell megválasztani, hogy biztonságosan meg tudjon állni minden olyan akadály előtt, amire az adott útszakaszon számítani lehet.

Lehet számítani egy parkolóban elinduló autóra, vagy gyalogos forgalomra?

A parkoló lehet üres, jól belátható, vagy zsúfolt nehezen belátható - nem biztos, hogy ugyanaz az ideális sebesség mindkét eseten.

Nem csak a parklóhelyeken, de bárhol megtörténhet, hogy a megengedett maximális sebességnél jóval lassabban szabad csak haladni

ápr. 17. 03:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
29%

Szerencsére nincs.

És hülyeségnek is tartok minden ilyen külön szabályt, amit csak az tud, aki itt tanulta a kreszt.

Azért van a sebességkorlátozás tábla, hogy azzal korlátozzák a sebességet, ha szükséges. Az világos és bárki megérti.

ápr. 17. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%
Hogy lenne...?
ápr. 17. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 bazaltkaroly ***** válasza:
82%

Teljesen fölösleges lenne. Főleg, ha belegondolunk, hogy mennyi út széli parkoló van, amit táblával jelölnek, olyan utakon, ami forgalmas út. akkor a városos nagy része le lenne korlátozva. Vannak olyan parkolóterületek, ahol úgy gondolták, hogy kell a korlátozás, de ott zónatábla van. Például ilyen az Auchan parkolók nagy része.

Tudom, hogy sok a hülye, aki rallyzik a parkolókban, de ilyen emberek máshol is megteszik, és ezzel az erővel azt is mondhatnánk, hogy legyen mindenhol 20km/h a korlát, ami nem lenne reális. Másik kérdés, hogy az említett rallyzókat mennyire érdekelné, hogy a P alatt hússzal lehet csak menni? Így is rengeteg helyen száguldoznak, még a táblák alatt is, és elenyésző a büntetések száma, szerintem ez sem tartaná vissza őket.

Egy dolgot lehet tenni, nagyon óvatosan kiállni a parkolóból, és lehetőleg kamerát szerelni a szélvédőre, illetve a hátulra, így ha valaki száguldozással megy neked, akkor tudod bizonyítani, hogy nem tartotta be a sebességhatárt.

ápr. 17. 09:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
82%

Azért nincs korlátozó hatálya, mert nem létezik olyan értelemben parkoló, ahogyan (itt is) tudni válik. Parkolni bárhol lehet, ahol a rendelet nem tiltja. Erre szolgálhat például a várakozni tilos tábla, megállni és várakozni tilos tábla. Meg a kereszteződések, megállók, zebrák környékén a tiltás.

A P tábla arra szolgál, hogy észrevegye, itt bátran várakozhat.

A téves felfogással parkolónak (lakótelepek, áruházak stb) nincs bejárata, kijárata, eleje és vége. A „belső” útjai semmiben nem térnek el más úttestektől.

ápr. 17. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszi a hasznos válaszokat.
ápr. 20. 11:12
 7/10 A kérdező kommentje:

Külön köszönet #1 és #4

Tehát tulajdonképpen ezek szerint elvileg fölösleges lenne kirakatni a Lakó Pihenő övezet táblát ( 20 -as korlátozást csinálna ) mert ha ilyen jellegű baleset van akkor a kitolatást végzőnek nem kell elismernie felelősségt, sőt elvileg bizonyítható a másik jármű hibás ( nem biztonságos) sebesség megválasztása és ezzel a felelőssége is!

Nagy kérdés elismerné -e az illető. Mert én úgy hallottam/tapasztaltam a többség sajnos azt gondolja - a fentiekkel szemben - hogy neki bizony minden körülmények között elsőbbsége van és pont...


Ezt látszik igazolni hogy már 2x "ledudáltak" kitolatáskor, ezért kezdett idegesíteni a dolog. És hiába néztem körül amennyire lehetett a nagyobb sebességgel érkező nem látszott. Szerencsére baleset velem nem történt. De veszélyt érzékelek ez ügyben.


Egy kis helyszínrajz ami lemaradt az elején:

A parkoló autók itt az úttestre merőlegesen parkolnak a lakóközösségi épületek közötti zsák utakon, a járdákról lépcsők vezetnek le a parkoló autók közé. A lépcsők előtt nincs parkolási tiltás amúgy de zebra sem, nem is lenne praktikus nagyon kevés a parkolóhely, nagyon zsúfolt a parkoló.

Felmerült hogy farral kellene beállni és akkor kifelé könyebb a kilátás.

Csakhogy a házak közötti rézsü - amin a lépcsők a parkolóba vezetnek le - emiatt ez például a csomagtartó használatot el is lehetetlenítené ha farral álnék be.


Kamera beszerzésén régóta gondolkodom.

Bár oldalirányba egyik sem nagyon lát szerintem...

( Típusra vonatkozóan hogy mit érdemes, melyik a bevált, ha valaki megdob ötlettel privátban akkor nagy köszönet. )

ápr. 20. 11:27
 8/10 anonim ***** válasza:
0%
Tolató járműnek SENKIVEL SZEMBEN SINCS elsőbbsége.
ápr. 20. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
51%

Látom, van itt is olyan, akinél ez a rész kimaradt a KRESZ tanulásból (nem a kérdező):

https://www.youtube.com/watch?v=Okx7Kvbe3QU

ápr. 20. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Na ez a tök jó volt. Köszi #9

Egyébként ismerem PA -t mármint szoktam nézni a netes videóit.

Ezt még pont nem láttam.

tegnap 23:39

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!