Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Mikor érdemes téli gumira...

Mikor érdemes téli gumira váltani? Ha felnin van rajta, elég csak kicserélni a négy kereket vagy a gumit meg kell centíroztatni is?

Figyelt kérdés

Elméletileg az első fagyok után már megváltozik az út szerkezete és a nyári gumi nem tapad úgy. Meg h + 7 fok alatt kell váltani, úgy is hallottam. Nos, ma reggel 0 fok volt nálunk... Nem gáz, van télim, felnivel, csak ki kellene cserélni, de azt se akarom, h esetleg még hamar kicseréljem.

Egyik ismerősömnek is felnin van a négy gumi, de ő azt mondta, h a garázsban való pihenéstől megváltozik a gumi szerkezete, ezért mindig "megcentíroztatja" a gumissal, mielőtt feltenné...


2011. okt. 10. 08:17
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Nem tudom mikor érdemes váltani. Legtöbben akkor vannak a gumisnál, amikor leesik az első hó :-)

Én még utána várni szoktam, mert általában utána jön egy enyhébb időszak.

A centírozással kapcsolatban viszont: én felrakás előtt biztosan elvinném centíroztatni. Hiszen csak lefutott előző évben egy téli szezont, kapott jónéhány ütést a kátyukban, stb...

2011. okt. 10. 08:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Hungy válasza:
Ha a nappali átlaghőmérséklet +7 celsius fok alá csökken. Ekkor ugyanis már az út is olyan hőmérsékletű, hogy a nyári gumi nem tapad meg annyira rajta, mint a téli. Hidegben egyébként sokkal veszélyesebb nyári gumival közlekedni, mint nyáron téli gumival, úgyhogy akár már meg is lehet kezdeni a cserét, baj nem lesz belőle.
2011. okt. 10. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Általában november közepe körül szokott a nagy roham lenni a gumisoknál. Én ezt meg szoktam előzni 1-2 héttel. Szerintem Ha október végén felteszed, az már jó.
2011. okt. 10. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Én is október vége felé szoktam lecserélni.

Felnin van, és sosem viszem centírozni ilyenkor. Az állástól nem deformálódik, ha fektetve tárolod, vagy felfüggeszted.

2011. okt. 10. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Amikor már érzed, hogy csuszik az ut, a téli gumi sem sokat ér, ha ki van keményedve...
2011. okt. 10. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

Átlagos időjárás esetén október vége-november eleje a legjobb időpont a cserére. Mondjuk tavaly pont novemberben volt meleg, de hát akadnak ilyenek...

Ha felnin van, elméletileg nem kell centrírozni, hiszen csak felszereled és kész (akár otthon is elvégezhető). Viszont célszerű évente egyszer kiegyensúlyoztatni még akkor is, mert a kátyúktól, padkáktól a tökéletesen felsúlyozott kerék is el tud mászni. Én ezt úgy szoktam megoldani, hogy otthon cserélem a kerekeket és mindig azt viszem el centríroztatni, ami éppen nincs az autón. Vagyis miután leszereltem a télit, várok, amíg a gumisoknál elül a nagy roham, aztán beállítok a négy téli gumimmal, centríroztatom és úgy teszem el őket. Nyárinál is ugyanezt játszom: mikor már véget ér a cserék szezonja, elvégzik a centrírozást és úgy kerülnek tárolóra. Érdekes, hogy ha nem is mindig, de elég sokszor kell módosítani a súlyok kiosztásán, tehát van értelme az évenkénti centrírozásnak. Arra figyelj, hogy a gumikat megfelelően tárold: lehetőleg ne fektesd őket oldalra, főleg ne egymásra, ha pedig "talpon" állnak, időnként forgasd őket át, ne törjenek ki. Bár terhelés nélkül elég sokára lapul ki az oldalfal.

2011. okt. 10. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Én óktober vége felé szoktam cserélni. Tavaly szerencsém volt mert kicsit elcsúsztam a cserével és pont akkor cseréltem le amikor másnap már le esett az első hó :)

Szerintem még nyugodtan hagyhatod a nyárit rajta, egy ideig, mert nappal azért elég jó idő van még.

2011. okt. 10. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Ha nem centíroztatod, akkor rövid időn belül erőteljesen rázni fog. Persze van, aki erre nem érzékeny, de én megőrülök, mikor remeg a kormány a kezemben.
2011. okt. 10. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
A hatodik telet futja a téligumim (most már nyáron is az maradt fent, mert a nyári elkopott), és nem ráz.
2011. okt. 10. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Köszi a sok választ!


Éreztem, h meg fog oszlani a vélemény a centírozással kapcsolatban... Idén év elején (még a téli gumival közlekedve) a havas úton rácsúsztam a jobb elsővel egy padkára. Szép baleset volt, mert a jobb oldali lengőkar elhajlott... azt kicseréltettem és beállíttattam a futóművet, öröm volt nézni ahogy elengedett kormánnyal is egyenesen fut. Aztán ahogy átcseréltem a nyárira, az meg egyfolytában jobbra húz, mivel marhára el van kopva. Remélem most visszaáll majd a "rend" ahogy átcserélem a télire. :)

Egyébként helytakarékosság miatt egymásra fektetve tárolom őket a garázsban egy oszlopban. Illetve egy be van téve pótkeréknek, mert a padkázás után a felni gallyra ment és az akkori pótkereket szereltettem át a télire. :D

2011. okt. 10. 13:35
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!