Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Levettem a nyári gumikat, és...

Levettem a nyári gumikat, és megírtam melyiket honnan. Valóban igaz az hogy a nyári gumit mindegy melyik oldalra teszem fel legközelebb?

Figyelt kérdés
2011. okt. 25. 19:08
 1/8 anonim ***** válasza:
67%
Akár nyári, akár téli, a jobb és bal oldalt tilos felcserélni.
2011. okt. 25. 19:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
48%
Igen, ahogy az első írja, főleg ha forgásirányos
2011. okt. 25. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
78%

Nem mindegy. Menet közben a gumira hatnak bizonyos erők. Gyorsításkor és egyenletes haladáskor a gumi futófelülete igyekszik "lemaradni" a felnihez képest, a gumi hátrafelé tekeredik. Fékezéskor meg a felni "marad le", ilyenkor előrefelé csavarják az erők a gumit. Az új szövetszerkezet pár száz kilométer alatt megszokja ezeket az erőket, idomul hozzá, kicsit átrendeződnek a szálak. Kis mértékben hátrafelé fog megtekeredni a gumi, mert hosszú időt tölt állandó sebességű haladással.

Ha a másik oldalra teszed, akkor pontosan rossz irányba fog állni, át kell rendeződnie. Ez alatt pedig egyrészt feleslegesen gyúrod át, másrészt nem lehet tudni, milyenek a tulajdonságai. Nem fogsz tőle egyértelműen a fának menni, de van baleseti veszély, ami egyszerűen kiiktatható azzal, ha ugyanarra az oldalra teszed vissza. A tengelyek közt viszont felcserélhető a gumi, de csak akkor, ha egyébként is alkalmas a közlekedésre, vagyis a "hátrateszem már a tükörre kopott gumit, mer' úgyis elöl hajt meg kormányoz" módszer nem használható.

2011. okt. 25. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
48%
Jól mondják az előzők.
2011. okt. 25. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
48%
egyáltalán nem mindegy pont azért ahogyan az előzők írják. Én 2 évig dolgoztam gumisnál tudom hogy mit miért nem szabad, és lehet is érezni autón a cserét ha véletlenül rosszul teszi fel valaki.
2011. okt. 25. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
48%
Az oldalakat nem szabad felcserélni. Viszont az első kerülhet hátulra és fordítva is.
2011. okt. 25. 19:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Erősebben kopnak : fronthajtásúnál az első kerekek, illetve a kanyarodási erőhatás miatt elöl is és hátul is a külső oldalak. Egy képzett gumis egy bizonyos fokú kopottságnál felcseréli a hátsókat és az elsőket, és a FORGÁSIRÁNY MEGTARTÁSÁVAL az oldalakat. ( ez nemcsak a forgásirányosnál lényeges; a radiálabroncs szerkezete is fellazul, ha ellenkezőleg forog. ) Ez egyszerű: leveszi a két első kereket, a felnijén megfordítva szereli vissza mindkét gumit, majd a felniket felcseréli: a balt jobbra, a jobbot balra. Hátul ugyanígy ! Így a kevésbé kopott gumik kerülnek előre, a kevésbé kopott gumioldalak kívülre. És ha ezt jókor csinálták, végül nagyjából ugyanakkor érik el a "cserélendő" állapotot!

Ehhez persze csápos emelő kell, mert minden kereket egyszerre kell levenni, de az minden igazi gumisnak van.

Remélem, segítettem !

2011. okt. 25. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat
2011. okt. 27. 16:59

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!