Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Egyenrangú útkereszteződésben...

Egyenrangú útkereszteződésben a nekem jobbról érkező autó útját táblával jelzik, hogy parkoló kinek van elsőbbsége?

Figyelt kérdés
Tehát a nekem jobbról érkező, egy táblával jelzett parkolóból jön ki. Esetleg tud valaki olyan weboldalról ahol egy pont ugyan ilyen szituációról képes ábrákat meg lehetne nézni? Sajna kresz könyvem már régóta nincs.

2012. ápr. 15. 09:52
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:
A parkoló alacsonyabb rangú útnak minősül.
2012. ápr. 15. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

Tudom, le lesz húzva a válaszom, mert nem támasztom alá a paragrafussal, de az én értelmezésemben ez ugyanolyan kereszteződés, mint bármelyik másik. A várakozóhely tábla a tájékoztatást adók közé tartozik, nem utasító. Azt jelzi, hogy adott hely várakozás céljára van kialakítva. De a járművek mozgására az általános szabályok érvényesek itt is.

Más lenne a helyzet, ha zárt helyről lenne szó. Pl. ha sorompó, kapu, más hasonló dolog lenne ott.

2012. ápr. 15. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
0%
tesco parkolo stb....itt jobb kéz szabály van ,de ha karambol van akkor 50 50%
2012. ápr. 15. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

A KRESZ szövege nem tartalmazza a parkoló szót.

Elsőbbségadással kapcsolatban a várakozóhely ilyen összefüggésben nem szerepel a rendeletben.


Elsőbbség az útkereszteződésben


28. § (1) Az útkereszteződésben - ha a (2) bekezdés rendelkezéseiből más nem következik - a járművel elsőbbséget kell adni


a) a jobbról érkező minden jármű és


b) a balról érkező villamos


részére.


(2) A másik jármű érkezési irányától függetlenül elsőbbséget kell adni az útkereszteződésben


a)198 minden járművel a megkülönböztető fény- és hangjelzést együttesen használó gépjármű részére, továbbá minden ilyen gépjárművekkel kísért (közrefogott), zárt csoportban haladó megkülönböztető fényjelzést használó gépjármű részére;


b) az olyan útról érkező járművel, amelyen az útkereszteződés előtt „Elsőbbségadás kötelező” vagy „Állj! Elsőbbségadás kötelező” jelzőtábla van, a keresztező - illetőleg a kiegészítő táblán vastag vonallal jelzett - útról érkező jármű részére;


c) földútról érkező járművel a szilárd burkolatú útról érkező jármű részére;


d) körforgalomban haladó járművel a körforgalmat keresztező villamos részére.


(3) Útkereszteződést járművel csak olyan sebességgel szabad megközelíteni, hogy a vezető eleget tehessen elsőbbségadási kötelezettségének és e tekintetben másokat a jármű sebességével ne tévesszen meg.

2012. ápr. 15. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 A kérdező kommentje:
A tacskó parkolók nálunk korrekt módon ki van táblázva...Teljesen egyértelmű...de a Kérdésem szerintem nagyon sokakat meg fog osztani nagyon sokan nem tudjuk...Én pl 3 féle vizsgát is tettem 20 év alatt és fogalmam nincs a dologról...
2012. ápr. 15. 10:14
 6/18 anonim ***** válasza:

Nana!


Az jó dolog hogy idézünk, az pedig egy másik dolog,hogy MIT idézünk, ugyanis van egy ilyen is:


"

IV. RÉSZ


A járműközlekedésre vonatkozó szabályok


I. fejezet


A járműközlekedés általános szabályai


Elindulás


24. § (1)174 Az úttest széléről elinduló, a várakozó helyről az úttestre ráhajtó, az út más részéről vagy útnak nem minősülő területről az úttestre ráhajtó jármű vezetőjének, az úttesten haladó járművek és gyalogosok részére elsőbbséget kell adni. A zárt pályáról az úttestre ráhajtó villamosnak az úttesten közlekedő járművekkel szemben - a villamossal azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveket ide nem értve - elsőbbsége van.


(2)175 Az elindulást, illetőleg az úttestre való ráhajtást irányjelzéssel [29. § (2) bekezdés] jelezni kell.

"


Tehát ha ott van a parkoló tábla, az onnantól kezdve igenis várakozóhely, és a várakozóhelyről elindulónak igenis elsőbbséget kell adnia az úton haladók részére.


Mellesleg a kresz tesztben erre van kérdés, egy fényképes ábra van, és egy parkolót ábrázol ahonnan hajt ki egy autó, az úton meg talán egy kosaras autó halad és a kérdés úgy szól hogy a parkolóból kihajtónak elsőbbséget kell-e adnia a kosaras autó számára. A válasz igen, elsőbbséget kell adnia.

2012. ápr. 15. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 A kérdező kommentje:
Király! Akkor átmentem a vizsgán!:-) Kresztesztben? Köszi! Elmegyek most már egy könyvtárba, látni akarom a saját szememmel is...:-)
2012. ápr. 15. 10:25
 8/18 A kérdező kommentje:
Eddig egyébként nem volt ilyen problémám, mert évtizedeken keresztül az az út volt a fő út amin én mentem és a parkolóból kijövő volt az alárendelt teljesen egyértelmű volt!...Soha semmikor nem is volt baleset, de aztán tavaly egy nagyokos gondolt egyet és átszerkesztette egyenrangú útkereszteződésnek beklikkelve az egyik irányt egy parkoló táblával. Így már az emberek 50%-a úgy gondolja hogy jobb kéz szabály van a másik 50% úgy gondolja hogy a parkolóból kijövőnek van elsőbbsége...Persze hogy lesz baleset!! És ezért valaki még fizetést is kap?!!! Az említett kereszteződés VESZPRÉM MÁRCIUS 15 UTCA könyvtárparkoló...
2012. ápr. 15. 10:36
 9/18 anonim ***** válasza:

Nem először találkozom ezzel a kérdéssel, s mindig vita van belőle. Rendőr ismerős sem tudott egyértelmű választ adni, s jogász barátom is azt mondja a várakozóhely mibenléte nincs teljesen egyértelműen meghatározva.

A vita alapja az úttest meghatározásában van. Maradjunk a „parkolónál”, ami nem szerepel a kreszben. Tehát nem út menti várakozóhelyről beszéljünk, hanem várakozás céljára kialakított területről.

Ezek belső útjai is úttestek. Tehát aki erről a területről kihajt, az már úttesten közlekedik.

Érvként elhangzik, s magam is felvetem most, ha az innen kihajtás során eleve elsőbbséget kell adnom, akkor miért tesznek ki sok helyen Elsőbbségadás kötelező, vagy Állj! Elsőbbségadás kötelező táblát?

Mások azt mondják, a parkoló belső útjai nem számítanak úttestnek, de ezzel az érvelést be is fejezték. Ha az úttestre vonatkozó szabályokkal ütköztetjük, nem tudnak mit mondani.

2012. ápr. 15. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:

Kérdés alá kérdezni nem illik, de talán nem halálos vétség:

Elfogadva azt, hogy a P-vel jelzett területről kihajtásnál elsőbbséget kell adni, de mi a helyzet akkor, ha a P tábla alatt van egy kiegészítés, mely szerint a parkoló 50 méterre található a kereszteződéstől?

Nálunk a piacnál ugyanis van egy olyan P tábla, amelyben lent van két felfelé mutató nyíl, s egy 50 m-es szöveg. A tábla kb. 50 méter után megismétlődik, már kiegészítés nélkül, s valóban ott lehet várakozni.

2012. ápr. 15. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!