Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Az utat keresztező (tehát nem...

C:\ kérdése:

Az utat keresztező (tehát nem útkereszteződésnél, csak simán az úton) sárga szaggatott vonalnál (kerékpárút) ugyanolyan előnye van a kerékpárosnak mint a gyalogosnak a zebránál?

Figyelt kérdés

Itt mik a "jogai" a kerékpárosnak és az autósnak? Az autósnak figyelnie kell (tudom, mindig figyelnie kell, de itt a konkrétum érdekel) a kerékpárosra, hogy közelít e az "átkelőhöz"? (mint a zebránál)

Illetve a kerékpáros megállás nélkül, a kerékpáron maradva áthaladhat ezen? (A KRESZ szabályozásra lennék kiváncsi, nem a biztonság részére)


Tehát tulajdonképpen ugyanannak felel meg mint a gyalogosnál a zebra? Az ott várakozó kerékpárosnak kötelezően elsőbbséget kell adnom autósként, vagy csak akkor kelhet át, ha azt a forgalom megengedi?


Köszönöm a válaszokat.



2012. júl. 21. 15:21
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
97%

Igen. A kerékpáros a kerékpárúton, csak akkor mehet át, ha meggyőződött arról, hogy neki ott az őt illető elsőbbséget meg is fogják adni, illetve ha takarásból jön akkor dettó. Szintúgy mint a gyalogos. A kerékpárosnak nem kell leszállnia, de mint mondtam meg kell győződnie az áthaladás veszélytelenségéről. A kerékpárosnak 2 esetben kell leszállnia a kerékpárról és azt tolva áthaladni:


- lakott területen kívül a főútvonalról balra bekanyarodva, megfordulva


- a kerékpárútról a vele párhuzamos útra balra kanyarodni.

2012. júl. 21. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

Köszi!


Tehát akkor autósként nem kötelező elsőbbséget adnom a kerékpárosnak amikor ő a szaggatott sárga vonallal határolt részen akar áthaladni a kerékpárjával? (tehát még a járdán áll és várja, hogy áthaladhasson)

(zebra nincs, csak kerékpárút keresztbe)


A gyalogosnál ugye, amennyiben közelít a zebra felé, illetve a zebra mellett áll, arra várva, hogy áthaladhasson, akkor autósként köteles vagyok megállni és átengedni. (ez természetesen világos)


Ezek szerint akkor ez a kerékpárosra ez nem vonatkozik amikor (csak) a kerékpárút keresztezi az utat?

2012. júl. 21. 16:05
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Kerékpárút és autóút kereszteződésének semmi köze a gyalogátkelőhöz. Úttest mindkettő, és annak megfelelően van szabályozva az elsőbbség, vagy lámpával, vagy "elsőbbségadás kötelező" táblával (macisajt).


Nem tudom, honnan vetted, hogy a kerékpárosnak feltétlen elsőbbsége van, de felejtsd el. A táblákat figyeld.

2012. júl. 21. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

Azért voltam bizonytalan, mert a zebrán átkelni akaró gyalogonak elsőbbsége van az autóval szemben.


Csináltam egy szuper ábrát.


[link]


Én érkezem autóval a kék nyíl irányából, a kerékpáros ott áll a járdán én vár. Ebben az esetben (a jogszabály szerint, amennyiben tábla nem jelzi) nincs elsőbbsége a kerékpárosnak velem szemben, tehát úgymond (óvatosan persze, figyelve, stb) lassítás nélkül áthaladhatok az úttestet keresztező kerékpárúton, autómatikusan (mint a zebránál a gyalogosnak) nincs elsőbbségadási kötelezettségem a kerékpáros felé. (?)

2012. júl. 21. 16:15
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

A sárga jelzésnek két célja van.

1. A kerékpárost tájékoztatja arról, merre haladhat tovább.

2. Az autós figyelmét felhívja, hogy az adott helyen fokozottan számolni kell kerékpárosokkal.


Az elsőbbséget pedig a táblák szabályozzák.

Elvileg lehet, hogy az autósnak van Elsőbbségadás kötelező vagy Állj! Elsőbbségadás kötelező táblája, de többnyire a kerékpárosnak kell elsőbbséget adnia a közúton közlekedőknek.

Ugyanez a helyzet akkor is, ha a sárga felfestés zebra mellett van.

A sárga jelzések között át szabad kerekezni, nem kell leszállni és tolni.

2012. júl. 21. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
91%
Ha sem az autósnak, sem a kerékpárosnak nincs táblája, akkor a jobbkéz-szabály érvényes. A rajzod szerint elsőbbséged van. De féktávon belül, lendületből nem rombolhatsz át a kocsi előtt. (Ez általános szabály, minden közlekedőre érvényes, csak gondoltam, megemlítem.)
2012. júl. 21. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm, hogy fáradtatok a válaszokkal!
2012. júl. 21. 16:52
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

A kerékpárút-átvezetéseknél mindig jelzőtáblák szabályozzák az elsőbbségi viszonyokat és szerintem nem igaz az, hogy jellemzően a kerékpárosnak kell elsőbbséget adnia. Ez így nem jelenthető ki, mert regionálisan változó a közlekedésszervezők hozzáállása. Sok kis faluban kiteszik a kerékpárosoknak minden egyes mellékutcánál a macisajtot és ott bizony nincs is elsőbbségük a bringásoknak az átvezetésnél. De mondjuk Budapesten inkább az a jellemző, hogy ha főútvonallal párhuzamosan fut egy kerékpárút, akkor a kerékpárosoknak van elsőbbsége és az autósokat a macisajt alatti kiegészítő tábla még külön tájékoztatja arról, hogy a kerékpárúton érkező kerékpárosnak van elsőbbsége.


Mindenesetre a lényeg, hogy ugyanúgy kell tekinteni a kerékpárút-átvezetésre, mintha egy kutya közönséges másik út keresztezése lenne. Ha nincs tábla, akkor jobbkéz-szabály szerint kell elsőbbséget adni, ha van, akkor nyilván a tábla értelmének megfelelően vagy a kerékpáros, vagy az autós köteles elsőbbséget adni.

2012. júl. 21. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Amit írsz, más szituáció. Az általad említett helyeken sárga felfestés nélkül elsőbbsége van a kerékpárosnak. A maci ott nem a kerékpárutat, sávod védi, hanem a teljes utat.
2012. júl. 21. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Itt elsőbbsége van a kerékpárosnak is:

[link]

Itt, ebben az formában nincs:

[link]

Itt nincs elsőbbsége:

[link]

2012. júl. 21. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!