Kezdőoldal » Közlekedés » Közlekedésbiztonság » Szerintetek jogosan büntettek...

Antimod kérdése:

Szerintetek jogosan büntettek meg, mint a baleset okozóját? Hogyan lehetett volna elkerülni a balesetet?

Figyelt kérdés

Több évvel ezelőtt történt, kifizettem a büntit, a biztosítóm is a kárt stb.

A következő történt dióhéjban: autópályán beállt a forgalom, nagyjából 100 km/h-val haladt a két sávban a sor. Persze egyesek ügyeskedtek, szlalomoztak, stb. A belső sávban egyszer csak történt valami: az előttem levő egy hirtelen váltással átment a külső sávba, én pedig egy álló autó mögött találtam magam, megállni nem lehetett, így rátoltam az előtte állóra (komolyabban szerencsére senki sem sérült meg).

"Követési távolság be nem tartása" miatt én lettem megbüntetve, ami abból is adódhat, hogy nem tudtam elmesélni, mi történt, egyszerűen a trauma miatt (?) kiesett a fejemből, jó fél évvel később egy hasonló közlekedési szitunál ugrott be az esemény.


Azóta is foglalkoztat két kérdés:

1. Jogosan lettem megbüntetve, vagy csak "jobb híján"? Egy álló autó esetében értelmezhető a követési távolság?


2. Hogyan lehetett volna elkerülni a balesetet? Az előttem haladóktól nem láttam, mi történik előttük, kikerülni pedig már nem volt sanszom, mert mellettem is haladt gépjármű.



2012. szept. 17. 08:47
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Autópályán egy, a belső sávban álló gépjárműre valóban nem lehet felkészülni, ha egyébként halad a forgalom. Más kérdés, hogy tartottál-e megfelelő követési távolságot az előtted haladó mögött. Illetve alap, hogy ne csak az előtted haladó autó seggét nézd, hanem ha lehet, próbálj minél előrébb figyelni, hogy időben felkészülhess az adódó helyzetekre.
2012. szept. 17. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

A büntetés és a oka is jogos volt. Egyébként szerintem már az előtted haladó ( aki áttért a másik sávba sikeresen ) mögött sem tartottad a követési távolságot.

Én is jártam így, engem is ugyanúgy jogosan büntettek meg.

2012. szept. 17. 09:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

A követési távolsággal a baj az - ilyen helyzetben - , hogy a gyakorlatban betarthatatlan. Amint nagy a rés köztem és az előttem haladó között, máris beférkőzik valaki a másik sávból.

Hogyan lehetett volna elkerülni a balesetet?

2012. szept. 17. 09:53
 4/13 Hunter92 ***** válasza:

Szerintem nem jogos. A követési távolságot úgy kell megválasztani, hogy az előtted lévő autó vészfékezése esetén is meg tudj állni. Emellett ugyebár fel kell készülni minden olyan veszélyhelyzetre, amire az adott körülmények között számítani lehet. Ha nem láttad azt, hogy mi van az előtted haladó mögött, akkor az autópályán marhára nem kell arra számítanod, hogy lesz előtte egy álló jármű, amit ő majd hirtelen kikerül. Tehát, ha kresz meghatározása szerint betartottad a követési távolságot az előtted haladó előtt, akkor is esélytelen volt, hogy megállj egy hirtelen eléd kerülő, álló jármű mögött.


Ha melletted voltak autók, akkor ezt nem igen lehetett elkerülni. Megállni már lehetetlen volt mögötte, kikerülni megint csak nem lehetett.

2012. szept. 17. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Hunter92 ***** válasza:
*előtted haladó előtt
2012. szept. 17. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

Hunter92nek:


Amit mondol az a bizalmi elv és sajnos nem alkalmazható itt.

A kresznek van egy olyan kitétele is, hogy sebességet úgy kell megválasztanod, hogy bármilyen forgalmi szituációban meg tudjál állni. ( ... és persze a követési távolságot is ennek megfelelően kell tartani ).

2012. szept. 17. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 Hunter92 ***** válasza:

Nem. A bizalmi elv szerint neked számítanod kell arra, hogy a közlekedés többi résztvevője betartja a kresz szabályait. Amit én mondtam az az, hogy a kresz szerint mindig fel kell készülni azokra a veszélyhelyzetekre, amikre az adott körülmények között számítani lehet ÉS E SZERINT KELL MEGVÁLASZTANOD A SEBESSÉGED, nem pedig úgy, hogy bárhol, bármilyen helyzetben meg tudj állni, mert ez lehetetlen.


A követési távolság pontos meghatározása:

Járművel másik járművet csak olyan távolságban szabad követni, amely elegendő ahhoz, hogy az elöl haladó jármű mögött - ennek hirtelen fékezése esetében is - meg lehessen állni.


Ha az előtted lévő vészfékezik még akkor is van egy bizonyos mértékű lassulása, ami neked időt ad. Arra viszont nem lehet felkészülni, hogy hirtelen eléd kerül egy álló jármű, pláne nem autópályán.

2012. szept. 17. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Jogszabály szerint jogosan lettél megbüntetve, valóban nem volt akkora távolság közted és az előtted lévő autó között amin belül biztonságosan meg tudtál volna állni (álló autónál is ugyanúgy számít).


A másik fele viszont az hogy a magyar közlekedési morált és az adott helyzetet figyelembe véve nem is tudtad volna, teljesen életszerűtlen a jogszabály alkalmazása ilyen körülmények között.


De hát valakit meg kellett büntetni, te csattantál, ez volt a legegyszerűbb.

2012. szept. 17. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Hunter92 ***** válasza:

"álló autónál is ugyanúgy számít"


Micsoda? A követési távolság? Először gondold át, hogy mit jelent a követési távolság, mi szerint kell megválasztani, majd gondold át még egyszer ezt a kijelentésedet. Honnan tudod, hogyha az előtt lévő hirtelen fékezett volna, akkor nem tudott volna mögötte megállni?

2012. szept. 17. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

"(1) Járművel másik járművet csak olyan távolságban szabad követni, amely elegendő ahhoz, hogy az elöl haladó jármű mögött - ennek hirtelen fékezése esetében is - meg lehessen állni."


Ugye ez van a KRESZ-ben.


"az előttem levő egy hirtelen váltással átment a külső sávba, én pedig egy álló autó mögött találtam magam"


Technikailag ugyanaz mintha vészfékezett volna. Bele fogsz kötni, tudom előre a stílusodból, de a végeredmény ugyanaz. Nyilván akkor sem tudott volna megállni a kérdező ha simán lesatuzza az előtte haladó.


Tehát ahogy írtam is, jogszabály szerint jogos.

2012. szept. 17. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!